Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 9 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakiego jestes wyznania/religii ?
katolik
66%
 66%  [ 162 ]
buddysta
0%
 0%  [ 2 ]
muzulmanin
0%
 0%  [ 1 ]
poganin
2%
 2%  [ 7 ]
ateista
19%
 19%  [ 48 ]
inne wierzenie (napisz jakie!)
9%
 9%  [ 24 ]
Oddano głosów : 244

Autor Wiadomość
Antares
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 283

Wysłany: 07-10-2010 17:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nad głębszym powiązaniem religii i twórczości Tolkiena nie zastanawiałem się ale wydaje mi się, że m. in. właśnie chrześcijaństwo (aczkolwiek ukryte), w pewnym stopniu wpływa na jego sukces.

maerlil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 16-11-2010 10:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Protestant.
Od dzieciństwa interesuje się twórczością Tolkiena i C.S. Lewisa i wydaje mi się, że nie można zgłębiać ich książek wyłączając wątek chrześcijański. Nie tylko sami go podkreślali ale w wielu ich innych wypowiedziach stwierdzali, że ich powieści są na chrześcijaństwie oparte.
Polecam pozycje 'Od Narnii do ewangelii'
Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 28-03-2012 12:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie, raczej nie ma takich powiązań. Jestem katoliczką, ale sądzę, że wielkość literatury Tolkiena polega właśnie między innymi na jej uniwersalizmie i prezentowaniu pewnych postaw życiowych w czynach i życiu bohaterów, a nie na opisywaniu konkretnych norm moralnych. W tym jest jej wiarygodność. Jestem za Spox
Jest ona niejako przesiąknięta wartościami chrześcijańskimi, ale poprzez postawy bohaterów, a nie przez nijak mający się do "wnętrza" dzieła, wypisany prawie że "na okładce" zbiór zasad.

To wspaniałe, że jest to literatura, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie. Nawet ktoś reprezentujący poglądy kompletnie różne od poglądów Tolkiena może zauroczyć się bogactwem Ardy, krajobrazami, bohaterami czy czym tam chce. Uśmiech Saurona ;D
Powrót do góry

Caranthir.
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 143

Wysłany: 31-03-2012 19:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie, nie ma takich powiązań. Ja jestem katoliczką i nie widzę, żadnych powiązań między tym, ze lubię literaturę Mistrza i między tym, że jestem katoliczką. W kościele zawsze się mówi, żeby nie wierzyć w magię, nie czytać takich książek, nie oglądać filmów... Ale ja czytam Tolkiena. Podobno to są takie wskazówki dla tych co chcą być po prostu idealni, ale przecież to chyba nie moja wina, że lubię książki Mistrza. Po za tym nie, żebym wierzyła po czytaniu któryś z książek Tolkiena, że Eru rządzi światem czy coś... A według mnie nie ma takich powiązań, bo książki Mistrza nie wpływają na moją religie i nie wierzę np. że Valarowie stworzyli świat i przez jakis przypadek nie jest nazywany Ardą Język alb, że na świecie istnieli Elfowie, ale wszyscy odpłynęli, a my żyjemy w Śródziemiu Język . Może i w WP wygrywa dobro ze złem jak powinno być w życiu i dlatego mogłabym mieć jakieś powiązania, ale np. w WP istnieją też Elfy, orki, Istari, Majarowie (czyt.Sauron), w których ja nie wierzę.Uwielbiam też czytać Tolkiena dlatego, bo mogę zachwycać się tymi kompletnie innymi opisami przyrody, postaciami (czasami dość dziwnymi) miejscami czy w ogóle pomysłem na stworzenie Ardy... i wcale nie zmienia to mojej religii Uśmiech .

EDIT: Nie słucham metalu, no może czasami.

,,Dość tego! Jakim prawem synowie Finarfina kręcą się tam i siam, żeby swoje bajdy pleść temu Ciemnemu Elfowi w jego jaskiniach? Król im pozwolił rokować z Thingolem w naszym wspólnym imieniu? Prawda, są w Beleriandzie, niech wszakże nie zapominają, że ojcem ich jest władca Noldorów, chociaż matka pochodzi z obcego szczepu.'' Super śmiech
Powrót do góry

Thirdiwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42
Nieobecny(a): "Czekam na dopełnienie sie dni"

Wysłany: 05-02-2013 20:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jestem katolikiem. walka Dobra ze Złem i zwycięstwo Dobra bardzo podnosi na duchu. Tolkiena mogę czytać z czystym sumieniem, bo sa to ksiązki chrześcijańskie. Pserwa
http://namiestnik-faraeofanfiction.blogspot.com/
Powrót do góry

Nerwena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 50
Nieobecny(a): Zagubiona na uniwerku w Mordorze

Wysłany: 05-02-2013 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem katoliczką, jak większoścć tutaj. Choć moja rodzina tak nie wygląda, nie chodzimy do kościoła, nawet nie wiem czy tata jeszcze wierzy, bo kolegów, którzy nie wierzą, a ja nie wiem co oni tam gadają. Staram się jednak być blisko Boga, spowiadam się, modlę. Jak jestem bliżej Boga to tak jakoś lepiej się czuję, nie wiem dlaczego. Obchodzimy wszystkie święta itp., ale ja nie wiem czy moi rodzice czują się katolikami. Bardzo zmieniłam podejście do wiary przez katechetkę. Przez całą podstawówkę mieliśmy taką panią, która rozmawiała na inny temat, a w 6 kl. nam zmienili. Gdyby nie pani od religii nie wiedziałabym, że Tolkien był chrześcijaninem, myślę, że to nic nie zmienia, chociaż zaczęłam zauważać pewne podobieństwa. I jeszcze jedno... jestem katoliczką, a słucham odmiany metalu Elfik A no tak i zapomniałam jeszcze o jednym. Nam się wydaje, że katolik chodzi co niedzielę do kościoła i on to musi robić, jest dobry, miły itp., własnie katechetka uświadomiła mi, że to nie prawda. Katolik/chrześcijanin to jest człowiek, który kocha swojego wroga (czyli tak w ogóle nie ma wrogów).
Powrót do góry

bartolini166
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63
Nieobecny(a): Zbubił drogę do Śródziemia.

Wysłany: 08-02-2013 02:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dość długo zastanawiałem się nad kwestią mojej wiary i doszedłem do wniosku, że najbliżej mi do agnostycyzmu. Doskonale pamiętam moment, gdy kilka dni po przeczytaniu po raz pierwszy całego WP dowiedziałem się, że Tolkien był katolikiem, i to dość ortodoksyjnym. Sprawiło to, że jeszcze bardziej doceniłem jego twórczość - nie cierpię dydaktyzmu, a Tolkien nie próbował niczego nikomu narzucać. Jest dużo dobrych książek, które tracą wiele ze swojego uroku właśnie przez moralizatorstwo autorów.
"Ja, proszę pana, jestem raczej człowiekiem niewiedzy niż wiedzy. Więcej nie umiem, niż umiem. Więcej nie znam, niż znam. Więcej we mnie wątpliwości niż pewności, więcej poszukiwania niż znajdowania..."
Powrót do góry

Eilíf

Wpisy: 257

Wysłany: 30-06-2013 10:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też jestem katoliczką i chodzę do kościoła co niedzielę. Nie ma to, jak przypuszczam, decydującego wpływu na mój stosunek do Tolkiena, jako że przeczytawszy po raz pierwszy WP w wieku lat 11 nie wiedziałam, jakiej wiary był Tolkien. Odkrywszy to jednak zaraz potem poczułam coś na kształt radości, bo jego dzieła, nawet jeśli umyślnie unikał wszelkich powiązań, w jakiś sposób tchną ideami chrześcijańskimi (zwłaszcza Silmarillion, co do tego chyba nie można mieć wątpliwości). Myślę jednak, że gdyby Tolkien był innej wiary, ale jego utwory wciąż byłyby te same, nie umniejszyłoby to mojego podziwu dla niego i miłości do jego twórczości.
Jeśli chodzi o opinię Kościoła na temat fantastyki, to zdaje mi się, że jest zgoła błędna i wynika z nieznajomości tematu. To temat na dużą dyskusję, bo mimo szczerej wiary jestem świadoma, że nie brakuje w Kościele kontrowersyjnych kwestii. Nie zamierzam jednak naruszać autorytetu takich instytucji, to nie przystoi maluczkim Język

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Następna

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 9 z 11)

Skocz do: