Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 2 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakiego jestes wyznania/religii ?
katolik
66%
 66%  [ 162 ]
buddysta
0%
 0%  [ 2 ]
muzulmanin
0%
 0%  [ 1 ]
poganin
2%
 2%  [ 7 ]
ateista
19%
 19%  [ 48 ]
inne wierzenie (napisz jakie!)
9%
 9%  [ 24 ]
Oddano głosów : 244

Autor Wiadomość
Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 13-02-2002 10:14    Temat wpisu: Tolkien i religia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uważam się za krysznaitę i uwielbiam twórczość Tolkiena. Przeslanie jego powieści mozna z latwością odnieść do tego jak żyli ludzie w czasach wedyjskich, jakimi zasadami się kierowali i ich systemu wartości.
Powrót do góry

Anja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 22-02-2002 20:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja wierzę w dobro, coś, co znajduje się we wnętrzu mnie. Jakiś głos, który kieruje moim działaniem, bo przecież mam jakieś skrupuły... Diabelski uśmiech
Może to jakiś Bóg, a może moja wyobraźnia. Love
... a metalu słucham
Powrót do góry

Asia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 01-03-2002 00:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też jestem katoliczką i myślę, że wielkim argumentem "ZA" Jestem za Tolkienem był fakt, że on też był bardzo świadomym chrześcijaninem, a jego książki są tym aż przesiąknięte, i to mi się podoba. zapraszam, aby kliknąćtutaj. Twórczość Tolkiena jest jednak bardzo uniwersalna dla wszystkich wyznań, dla wszystkich ludzi ze zdrowo poukładanym systemem wartości, którzy potrafią odróżnić dobro od zła. Pochwała dobra, potępienie zła. brak ideałów wśród ludzi (i nie tylko ludzi) i demoniczna siła złego. Sauron jest uosobieniem szatana, skończonym złem bez cienia cech pozytywnych, który nie używa magii, nie rzuca czaru na niczyje umysły, ale zniewala dusze, uwalnia w ludziach to co w nich najgorsze - chciwość, gniew, pychę, zazdrość, niezgodę, i tak dalej. Przez swoje podstępy steruje wolą człowieka tak jak mu na to pozwoli. A cała reszta: elfy, ludzie, hobbity, krasnoludy(...), jako że nie nie są idealni, dają wykorzystywać swoje słabe strony, błądzą w poszukiwaniu dobra, chociaż czasem zaciera się ono przed ich oczami...
Powrót do góry

Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 01-03-2002 00:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trochę OT, ale nie chcę zakładać nowego tematu-ks. Jacek Dunin-Borkowski m. in. o Tolkienie na www.opoka.pl

http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/kultura/harrynarnia.html

Cienias82
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 02-03-2002 00:41    Temat wpisu: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem katolikiem, nie słucham metalu i uwielbiam Tolkiena. Specjalnie nigdy nie doszukiwalem sie powiazań miedzy tym, że czytam książki tego wspaniałego pisarza a moim wyznaniem. Niby jest walka dobra ze złem prawie jak Boga z szatanem, ale to nie religia mnie skłoniła do zapoznania się z twórczościa Tolkiena tylko ten wspaniały świat stworzony przez Niego. Taki o którym każdy marzy żeby się w nim znaleźć!!! Dlatego też uważam, że religia nie ma związku z tym iż lubi się TOLKIENA! Pserwa

szychula
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 15-03-2002 23:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jestem katoliczką. że tak zacznę nieoryginalnie. Nigdy jednak nie doszukiwałam się podobieństw między światem Tolkiena, a religią. Może ta walka dobra ze złem... Kiedyś, nim jeszcze przeczytałam książkę, usłyszałam od kogoś, że we "Władcy" jest tyle podobieństw do Biblii. Zdziwienie Teraz mogę powiedzieć, że to lekka przesada.
A swoją drogą cieszę się bardzo, że Tolkiena można zaliczyć do zdeklarowanych chrześcijan (jak jego kolegę, a mojego mistrza Lewis'a).
Powrót do góry

magda
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 08-04-2002 08:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

dla mnie to nie ma najmniejszego znaczenia, czy Tolkien był praktykującym katolikiem, czy nie...
tak samo, jak nie obchodzi mnie wyznanie innych pisarzy.
jesli chodzi o religie, ktora wyznaje... nie wiem co to jest... nie zgadzam sie z paroma rzeczami głoszonymi przez Kościół... Nie wiem w co, ale wierze w coś potęrznieszego od nas Śmiech a! i nie lubie kiedy ktoś porównuje WP do Pisma Św. (Frodo poświęcił się, tak jak Jezus; Sauron=szatan etc.)
na pewno wiara miała wpływ na twórczość Tolkiena, ale mi najbardziej podoba się to, że każdy tą książkę mo że odnieść do swoich przekonań, do swojego życia.
Pserwa
Powrót do góry

Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 110

Wysłany: 05-08-2002 17:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybrałem opcję "inne", a to z racji, że (chyba) jestem agnostykiem. Nie wiem, czy jest jakaś "siła wyższa", Bóg, Eru, Allah, czy Jahwe...
I jestem zdania, że nie damy rady się tego dowiedzieć.
Chociaż może po śmierci?
Jestem świadom tego, że Tolkien był katolkiem i mi to specjalnie nie przeszkadza. A Katolików nie lubię (żby nie użyć drastyczniejszych określeń), zwłaszcza tych, którzy podążają za ścieżkami wytyczonymi przez Kościół. W każdym bądź razie, mimo tego, że wiem czego należy się doszukiwać w dziełach Tolkiena, (a to szczególnie za sprawą "Listów", w których sam dużo na ten temat pisze) ja takich odniesień nie byłem świadom i dalej jest mi ciężko je zaakceptować. Czy do Jezusa jest bardziej podobny Frodo czy Gandalf? Galadriela jako Maria Panna?
Valarowie jako Aniołowie?
Może Tolkien był za dobry, w tym co zrobił. Chciał przetworzyć swoje wierzenia w "wielkim tyglu opowieści" na takie, które pasowałyby do Śródziemia... Bez wątpienia udało mu się.
Ale tak jak On się oburzał, że ktoś utożsamia Pierścień z bombą atomową, tak mi wciąż nie pasują związki z Biblią.
Ale cóż ja mogę mówić przy Mistrzu

Podsumowując: nie jestem katolikiem, kocham prozę Tolkiena i ...
słucham metalu.
Elfik

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następna

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 2 z 11)

Skocz do: