Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie wiemy, co nam przyszłość objawi, ale powinniśmy wstąpić na ścieżkę, której wybór jest nieuchronny." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 3 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakiego jestes wyznania/religii ?
katolik
66%
 66%  [ 162 ]
buddysta
0%
 0%  [ 2 ]
muzulmanin
0%
 0%  [ 1 ]
poganin
2%
 2%  [ 7 ]
ateista
19%
 19%  [ 48 ]
inne wierzenie (napisz jakie!)
9%
 9%  [ 24 ]
Oddano głosów : 244

Autor Wiadomość
Chlodwig Tuk
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 30-08-2002 00:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Imho, proza Tolkiena jest tak humanistyczna w swojej wymowie, że jest ona aktualna i wspaniała niezależnie od geografii, polityki, czy religii. Chociaż oczywiście ludziom wychowanym w kulturze europejskiej, która wyrasta z takich tekstów jak Pismo św., Odyseja, Beowulf, czy pieśń o Rolandzie, zrozumienie Tolkiena przychodzi, łatwiej. A co do moich przekonań religijnych to nie zamiaruję nic pisać, bo to chyba prywatna sprawa każdego z nas.
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 15-10-2002 17:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chlodwig Tuk napisał(a):
A co do moich przekonań religijnych to nie zamiaruję nic pisać, bo to chyba prywatna sprawa każdego z nas.

Sądzę, że jednak możesz "kliknąć" odpowiednie miejsce w ankiecie i Twoje przekonania zostaną anonimowe. Myślę, ze nie da sie sprawdzic kto jak głosował Uśmiech, ale trzeba się upewnić u administratora, bo ja nie wiem jak sie takie ankiety konstruuje.

Z ankiety wynika, ze odpowiedz na pytanie byłaby negatywna. Większość jest co prawda katolików, ale tak jest w całym społeczeństwie w Polsce. Tu na forum nawet jest troche mniej, choć pewnie ta różnica też nie będzie istotna.

Co do mnie to też należe do tej większości, ale fascynuję się Tolkienem z uwagi na to, że lubię fantasy. Sądze, że gdybym nie była katoliczką tez fascynaowałabym się Tolkienem. Z kolei, jako katoliczce jest mi przyjemnie, że jest jakiś katolik, który zyskał sobie uznanie wsród osób innych wyznań, a także agnostyków i ateistów Uśmiech. Przy czym uznanie to wiąze się z osiągnięciami pozornie nie związanymi z religią (wiem, ze teza dyskusyjna, nie chce tu rozpisywac sie o inspiracjach religijnych). Mysle, ze w historii wspólczesnej było takich dwóch katolików (podkreślających swój katolicyzm) znanych z osiągnięć artystycznych cenionych wśród nie-katolików i z katolicyznem pozornie niezwiązanych. Jeden to właśnie Tolkien, a drugi to Gaudi (architekt z początku XX w.).
Powrót do góry

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74

Wysłany: 15-10-2002 20:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja jestem ateistką ale nawet jak bym nią nie była to też by mi się podobał, a w ogole to świat Tolkiena moxna podłożyć pod każdą religię jeśliby się postarać, nawet pod wierzenia w wielu bogów, np Eru=Amon Ra, Valarowie=Oziris, Set, Izyda itd. nie jest powiedziane xe to religia monoteistyczna a Tolkien nie musiał pisać akurat o własnym wyznaniu.

A metalu i tak słucham.

Far beyond the battle blood shall fall like a hard rain.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 15-10-2002 21:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z metryki wynika mi ze jestem katolikiem (od dawna "nie praktykujacym") i nie chce mi sie tego zmieniac (za leniwy jestem Uśmiech Saurona ;D ). Metalu nie slucham -wole poezje spiewana i starego, dobrego hardrocka, troche folku, troche bluesa, troche muz. klasycznej oraz cos, co na wlasny uzytek nazywam "muzyka wyobrazni" (Clannad, Enya, Vangelis i "Adiemus" Z przymrużeniem oka Miriam Stockley Język ) KROPKA. OD NOWEGO AKAPITU
A do napisania w tym temacie sklonila mnie wypowiedz Serie, ktora przeczytalem przed chwila. Tolkien byl katolikiem, ale swoj swiat stworzyl w sposob tak uniwersalny, ze pasuje to chyba prawie kazdemu, bez wzgledu na wyznanie (lub jego brak). Wystarczy, ze zidentyfikuje sie z jednym chocby fragmentem tego universum (niewazne: zlym, czy dobrym; z ktorej strony ocenianym).
A reszta jest milczeniem.

Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 16-10-2002 10:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a):
Z metryki wynika mi ze jestem katolikiem (od dawna "nie praktykujacym") i nie chce mi sie tego zmieniac (za leniwy jestem Uśmiech Saurona ;D ).

To tak jak ja Uśmiech .
Przede wszystkim jednak wierzę w człowieka i jego możliwości. Bóg dał nam rozum, wolną wolę i kazał korzystać z tych darów. Dostaliśmy wytyczne w postaci świętych ksiąg, strażnika w postaci własnego sumienia i mamy radzić sobie sami.
No, może to nie do końca po katolicku, ale to moje zdanie. Język

Religia a Tolkien ma tyle wspólnego co Tolkien a Religa. Śmiech

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 16-10-2002 11:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Serie napisał(a):
świat Tolkiena moxna podłożyć pod każdą religię jeśliby się postarać, nawet pod wierzenia w wielu bogów, np Eru=Amon Ra, [...]

I tak i nie. Zgadzam sie z tym, ze wartości spotykane u Tolkiena mają charakter uniwersalny i można tam dopartzeć się elementów wielu religii (najwięcej motywów chyba z wierzeń skandynawskich, które były politeistyczne). Jednak główna konstrukcja jest zasadniczo monoteistyczna. Eru nie jest po prostu najpotężniejszym bogiem. Jest Bogiem z sensie religii monoteistycznych. Istnieje wielka przepaść między Eru i nawet najpotężniejszymi Valarami (nazywanymi przez ludzi bogami, jak pisze w Silmarillionie). Tak jak w koncepcji chrześcijańskiej (nie tylko katolickiej) Bóg (Eru) tworzy jedynie rzeczy dobre. Zło to bunt przeciw Eru. Wszystkie złe postacie powstaję jako twory wynikłe ze zniszczenia czegoś dobrego (np. orkowie to przekształcone elfy, Melkor byl kedyś Valarem itp.). Jest to inna koncepcja zla niż np. w "Gwiezdnych wojnach", powstałych chyba z inspiracji religiami Dalekiego Wschodu, gdzie dobro i zlo to jasna i ciemna strona Mocy. Z resztą obie koncepcje podkreślają wartości uniwersalne i wyrażnie opowiadają sie po stronie Dobra. I to właśnie mi się podoba Uśmiech.
Powrót do góry

Serie
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74

Wysłany: 16-10-2002 20:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dis napisał(a):
Jednak główna konstrukcja jest zasadniczo monoteistyczna. Eru nie jest po prostu najpotężniejszym bogiem. Jest Bogiem z sensie religii monoteistycznych.

Niekoniecznie, wierzysz w jednego boga i patrzysz na to pod tym kątem, ale ktoś wierzący w wielu może to inaczej pojmować a ta "przepaść" między Eru a Valarami niekoniecznie jest tak odczuwalna czy znacząca że jest jedynym, w niektórych religiach wierzy się w jednego najpotężniejszego i stertę bożków czy słabszych bogów którzy z tego boga powstali.

Far beyond the battle blood shall fall like a hard rain.
Powrót do góry

Ellensil
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 06-03-2003 21:40    Temat wpisu: religie a Tolkien Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elfik

tolkien jest moją wędrówką, religia jest moją drogą, ich połączenie jest moim przeznaczeniem

nic dodać, nic ująć Uśmiech

Elfik Elle

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Następna

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 3 z 11)

Skocz do: