Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 6 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nolimon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 111

Wysłany: 29-02-2008 23:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybiję się trochę nad wszystkie tęsknoty. Chociaż przyznaję Wam rację: i tęsknota, i nadzieja to esencja Tolkiena, zamykalna w słowie Estel (czyli ni mniej ni więcej tyle co... "nadzieja wbrew nadziei", znana skądinąd).

Tymczasem wybrałem pamięć.
JRRT gdzieś napisał o tym w listach, że elfowie są pamięcią Śródziemia. Dla mnie "H", "WP" i "Silmarillion" są pamięcią o Dawnych Dniach. Całkiem bez przenośni. Ocalenie mitu od zapomnienia Uśmiech . Również bohaterowie poruszają kwestię tego, jak zostaną zapamiętani, mamy dyskusję Sama i Froda, mamy słowa Aragorna bodaj o "bezprzykładnym męstwie" (tak mi sę nasunęło przy omawianiu pokolenia Kolumbów na polskim Z przymrużeniem oka ), mamy archiwa Elronda i Gondoru, dzieła Pengolodha, Dirhavala, Czerwoną Księgę i inne ludzkie przekazy, mamy wreszcie długie pieśni elfów. Zdumiewające, ile uwagi Tolkien poświęcał przekazowi, ocalaniu od zapomnienia, wspomnieniom, utrwalaniu tego, co przemijające i ulotne. Portugalczycy nazywają to saudade.
Wyłania się z jego pism obraz umysłu niezwykle wrażliwego na pierwotne, nieskazitelne wartości i pełnego obaw przed Nowym-niewrażliwym. Zafascynowały go podobno wersy jakiegoś poematu (nie mam dziś głowy do szukania po książkach, więc z pamięci):
"Now the music is broken, the words half-forgotten,
the sunlight hs faded, the moon grown old".

Jeden z fragmentów Tolkiena, które najbardziej mnie poruszają:
"Ludzie, którzy przyszli potem na ziemię, zapomnieli o Arwenie i nic nie wiedzą o jej życiu, a elanory i nifredile nie kwitną już na wschodnim brzegu Morza."
I jeszcze ten, krótki, tytułem puenty:
"nie stało światła ni pieśni".

Cykada
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 01-03-2008 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pamięć, o tak. Ale czy Tolkien chciał zachować od zapomnienia prawdziwe wydarzenia? Przecież w każdym micie podobnie jak w bajce tkwi ziarno prawdy. Mity o Valarach i Valinorze, Śródziemu, elfach, niziołkach, entach zostały od początku do końca stworzone przez Tolkiena. A szkoda, bo uwielbiam opowieść o Berenie i Luthien, i jej zakończenie. To, że dzięki tym dwojgu połączyły się dwie rasy: elfów i ludzi, i że ród Luthien Tinuviel nigdy nie wygaśnie. A więc każdy z nas mógłby być potomkiem elfa, a porzez Luthien nawet i Majara. Jej matka Meliana należała do nich.
Na tym właśnie polega potęga prawdziwej powieści, chcielibyśmy się w niej znaleźć i świat w niej wykreowany traktujmy jak rzeczywistość. Tolkien potrafił stworzyć takie właśnie dzieło i dlatego podziwiam Go niezmiennie od lat.
Powrót do góry

Halcatra
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 188

Wysłany: 03-03-2008 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Twórczości Tolkiena nie potrafię zamknąć w jednym słowie. Książki Profesora są dla mnie czymś niesamowitym, potrafią dotrzeć do mnie tak, jak żadna inna książka przedtem (a wbrew pozorom nie było ich wcale aż tak mało).

Książki Tolkiena to taki balsam dla duszy. Możliwość oderwania się od codzienności, a jednocześnie pozostawania w jej moralnym i etycznym wymiarze, tyle że w wersji często poprawionej. Śmiech
Powrót do góry

Ireth Faelivrin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 28-03-2008 22:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najłatwiej byłoby mi opowiedzieć się za tęsknotą. Niejednokrotnie ogarnia mnie ona podczas lektury książek Mistrza. Jest to tęsknota za światem, który jest mi tak bliski, tesknota za tymi wszystkimi wartościami w nim obecnymi, o które dzisiaj trudno.
Jednak to słowo zostało już wielokrotnie wybrane.

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia, nie sugerowane tym, co już zostało napisane pod tematem, wybrałabym słowo życie. Tak po prostu. Literatura Tolkiena jest dla mnie, podobnie jak wiara, czymś, bez czego już bym żyć nie mogła. Gdyby ktoś nagle odebrał mi Śródziemie, to na pewno nie byłabym tą samą osobą. Moje życie zmieniło się na lepsze i ja stałam się lepszym człowiekiem dzięki Mistrzowi. Odkryłam w sobie nową ścieżkę, na której jest miejsce dla wartości, jakie chciał nam wszystkim przekazać.

Wybralam też to słowo ze względu na to, że Śródziemie nie jest wcale tak odległe, jak wydaje się osobom, które znają je tylko oględnie. Tak naprawdę jest ono obecne w rzeczywistości, powiedziałabym, że wyznacza właściwe ścieżki w życiu i ubogaca moralnie współczesny świat.

Namárië mellyn!

elvish
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24
Nieobecny(a): brak internetu? zepsuty komputer? szlaban? przeziębienie?

Wysłany: 29-03-2008 12:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W jednym słowie? Niestety w jedym zamknąć nie potrafię, zamknę w dwóch - (niesamowity) rozmach i (jak już napisała Ariena) - pasja. Tak własnie okresliłabym twórczość Mistrza chwała wam, chylę czoła, dzięki
w krainie Mordor, gdzie zaległy cienie."
Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 17-05-2008 11:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie to jest słowo Wyobraźnia. Niesamowita, głęboka, zdolna stworzyć starannie i dokładnie skonstruowany świat, oddać wrażenia twórcy tak, by poruszyć też wyobraźnię odbiorców.

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 6 z 6)

Skocz do: