Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 5 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Iverin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 18-09-2007 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Upadek - to słowo wydaje mi się od jakiegoś czasu szczególnie związane z całą mitologią Tolkiena. Wszystko (tak, jak i choćby w kulturze judeochrześcijańskiej), czego doświadczają mieszkańcy świata jest sprowadzone do upadku, zatracenia swej świetności, szlachetności. Całość Silmarillionu to opowieść o skażeniu. Sam Tolkien kończy "Quenta Silmarillion" słowami:

Cytat:
Historia ta zaczyna się pięknie na wysokościach, a potem prowadzi w ciemności i między ruiny, z dawna przeznaczone Skażonej Ardzie.

Motyw upadku przewija się praktycznie we wszystkich większych mitach, czy religiach. Także w świecie Tolkiena. Tutaj jednak jest to szczególnie widoczne za sprawą Eldarów i ich melancholii, tęsknocie za dawnym światem, za szczęściem Błogosławionego Królestwa.

Andurame
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 19-09-2007 19:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie przeczytałam wszystkich postów do końca... bo mnie wzruszenie wzięło i nagłe olśnienie! mam pomysł!!! Super śmiech
Dla mnie jedno słowo to PRZEMIJANIE. Tak mi się widzi cały świat stworzony przez Tolkiena. On cały czas przemijał.
Umierali bohaterowie, znikały dynastie, zmieniały się epoki i kształt wszystkiego... nawet te piękne i długowieczne elfy... i dla mnie to prawie jedyne skojarzenie poza wiarą, nadzieją i kilkoma innymi, które były!
Powrót do góry

Erazm
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 19-09-2007 23:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ZABAWA. A jeśli wolno dodać przymiotnik to DOBRA ZABAWA. Dla Tolkiena zapewne przy tworzeniu i rozbudowywaniu historii fantastycznego świata (fantastyczny w znaczeniu nie istniejący w rzeczywistości), a dla mnie przy czytaniu jego książek, nawet tych, które wydał z za grobu.

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 10-01-2008 19:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Fenomenalna
Dlatego, że potrafię czytać jego książki po 5 razy i mi się nie nudzą! Są w dodatku napisane takim językiem...

Cud, miód i orzeszki Super śmiech
ale to już były trzy słowa xD

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Mithrandir007
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 21-01-2008 20:41    Temat wpisu: moje słowo Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przyjaźń - to słowo kojarzy mi się z Tolkienem i jego twórczością - chociaż mogłabym wymienić jeszcze wiele innych, ale to akurat nasunęło mi się na myśl Uśmiech Frodo i Sam, Legolas i Gimli... możnaby wymieniać Uśmiech Saurona ;D
Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają zasługuje na życie. Czy możesz ich im obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie.
Powrót do góry

Cykada
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 21-02-2008 21:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A dla mnie to tęsknota, nasza ludzka tęsknota za nieśmiertelnością. Bo któż z nas, nie chciałby żyć wiecznie, tak jak elfy? Nie chorując, nie starzejąc się.I myślę, że Tolkien stwarzając je takimi, jakie znamy z jego twórczości, przelał na papier tę uniwersalną , nieodmienną od wieków tęsknotę człowieka za bytem wiecznym.
Powrót do góry

Mithrandir007
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 23-02-2008 20:10    Temat wpisu: hm Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Choć z drugiej strony nieśmiertelność jest przekleństwem - twoja pamięć nigdy się nie zaciera, pamiętasz nawet rzeczy, o których wolałabyś zapomnieć, każdy twój przyjaciel (lub ukochany) z innej rasy odchodzi, gdy ty wciąż trwasz.... tak mi się udało to poetycko ująć Elfik ale każdy oczywiście ma swoje zdanie Jestem rozwalony
Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają zasługuje na życie. Czy możesz ich im obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie.
Powrót do góry

Greenleaf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 29-02-2008 18:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie to magia. Świat z książek Tolkiena, jego krainy, historia, ludzie dają razem niezwykłe połączenie. To połączenie jest właśnie magiczne, daje jedno z najwspanialszych zjawisk w literaturze.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 5 z 6)

Skocz do: