Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 09-08-2007 19:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też podpisuję się za Tęsknotą, tęsknotą za pięknem, dobrem, blaskiem słońca, jasnością gwiazd, szmerem strumieni. Gdybym jednak miała wybrać tylko jedno słowo, wybrałabym Ból. Życie boli i Tolkien ukazuje to np. w opowieści o Túrinie, czy w wędrówce Froda. Niekiedy my sami musimy wybrać ból, uciekając przed większym złem, od bólu się nie ucieknie. Taką prawdę przekazuje mi twórczość Tolkiena.

Greenleaf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 09-08-2007 22:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jedno słowo to piękno. Piękno przyjaźni, piękno wzajemnej pomocy, a także piękno poświęcenia dla wartości/miejsca/ ludzi, w których się wierzy.

Wroobel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 10-08-2007 09:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Powiadają bowiem, iż po odejściu Valarów zapadła cisza, a Ilúvatar przez długi wiek był samotny i pogrążony w myślach. Wreszcie przemówił: '"Zaprawdę miłuje Ziemię, która ma być mieszkaniem Quendich i Atanich. Najpiękniejsi ze wszystkich ziemskich istot będą Quendi; oni to wymyślą i urzeczywistnią więcej piękna niż inne moje Dzieci; oni też zaznają największego szczęścia na świecie. Lecz Atanim przypadnie nowy dar ode mnie". Tchnął więc w serce człowiecze tęsknotę przekraczającą granice świata i nie dającą sie zaspokoić tym, co na nim mozna znaleźć; dał też ludziom moc kształtowania - wśród potęg i przypadków świata - własnego życia w sposób nie wyznaczony przez Muzykę Ainurów...

Czyli Tęsknota. Bezapelacyjnie.
Powrót do góry

ethuil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33
Nieobecny(a): przeprowadzam się :)

Wysłany: 10-08-2007 09:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy to pasuje ale jedyne co mi przychodzi na myśl żeby zamknąć wszystkie uczucia kłębiące się w duszy podczas czytania i rozmyślania, wszystkie aspekty i płaszczyzny, całe piękno, odwagę, mądrość, ból, cierpienie... to fascynujące, a więc moim słowem jest fascynacja Uśmiech
.....Aure entuluva!
(Nadszedł dzień! Noc przemija!....
Nadejdzie znów dzień! - Hurin)
Powrót do góry

Iverin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 14-08-2007 10:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Do określenia twórczości Tolkiena w jednym słowie można w moich oczach podchodzić dwutorowo:

Możemy próbować znaleźć słowo najdobitniej, najtrafniej określające nasze uczucia wywoływane przez Dzieła Mistrza. W tym względzie podaliście już bardzo wiele przykładów, z którymi sam się zgadzam (jak np. nadzieja, wiara, tęsknota). Pod tym względem chciałbym zaproponować jeszcze jedno, najbardziej przeze mnie odczuwalne: smutek.

Nie jest to jednak smutek, który dąży do rozpaczy, beznadziei i bierności. Chodzi mi o smutek, który opłakuje świat, lecz widzi dla niego nadzieję - coś na kształt promyczka słońca prześwitującego przez ciemne chmury. To smutek wynikający z mądrości, smutek, który jest wołaniem o dawny ład (no właśnie - tęsknota!).

Moglibyśmy też iść inną drogą i określić całą tę twórczość mianem przypowieści. Zdaję sobie sprawę, że w tym momencie mógłbym narazić się nawet samemu Mistrzowi, jako iż jak ognia bał się doszukiwania się w jego książkach alegoryczności, ale nie o alegoryczność tu chodzi, lecz o przekazywanie prawd uniwersalnych pod płaszczem mitów. Mamy więc przypowieść, która pokazuje to, co odwieczne, co zawsze trwało, trwa i trwać będzie, choćbyśmy całkowicie o najwyższych wartościach zapomnieli. One nie są względne, nie uzależniają się od czasów i trendów.

Jeżeli jednak ktoś zna inne określenie, dzięki któremu mógłbym wyrazić to samo omijając nieco nieprecyzyjne słowo "przypowieść", czekam na głos.

Kirdan Angbandu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Nieobecny(a): tracing a sparrow on snow-crested ground

Wysłany: 14-08-2007 10:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jedno słowo? O, kurczę. No to system error...
Mi pasują dwa: smutek i tęsknota - może to skutek uosabiania się z elfami?
Powrót do góry

RosaArvensis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106

Wysłany: 28-08-2007 20:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się z tymi, którzy pisali tu wcześniej o tęsknocie. To absolutnie pierwsze co mi przychodzi do głowy. Mam taką przypadłość, że zawsze kiedy zacznę czytać Tolkiena to choruję na tę tęsknotę za jakimś lepszym światem. I wcale nie chodzi o to, że chciałabym tam, w Śródziemiu być, ale chciałabym, żeby w naszym współczesnym świecie było więcej dobra, bezinteresownego działania na rzecz drugiego człowieka i PRZYJAŹNI. Można powiedzieć, że to tęsknota za prawdziwymi przyjaciółmi, których mają bohaterowie wykreowani przez Tolkiena.
No i oczywiście tęsknota za pięknem, którego stanowczo brakuje naszym paskudnym miastom (dobrze, że chociaż ja nie mieszkam w mieście). Bez porównania do miast Śródziemia (z Mianas Tirith na pierwszym miejscu).

Heliniel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 163

Wysłany: 13-09-2007 21:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ariena napisał(a) (zobacz wpis):
Jakie słowo jest tym kluczowym. Tym, które sie pcha na usta, gdy sie myśli o Silku czy WP.

Zachwyt - to słowo przede wszystkim, ale też uznanie i szacunek.

Także katharsis, wolność. Trudno o jedno słowo, zawsze ciśnie się do głowy przynajmniej kilka...

Tęsknota na pewno - za takim światem, w którym istnieje biel i istnieje czerń, a nie wszystko jest szare. W którym honor jest pojmowany jednoznacznie, a kłamstwo jest uznane za plugawe i niegodne istoty żywej.

Magia.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 4 z 6)

Skocz do: