Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 1 z 6)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 18-06-2004 17:02    Temat wpisu: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdybyście mieli określić jednym słowem to czym twórczość Tolkiena jest dla was, słowem które najlepiej ją charakteryzuje to jakie by to było słowo? Wiem, że pytanie może lekko pretensjonalne i nie pozwalające na dłuższy wywód z piękną argumentacją, ale właśni o to chodzi. O to jedno jedyne słowo.
Dla mnie tym słowem jest pasja. Tolkien pisał z pasją, jego dzieła są pasją dla wielu i są pasjonujące. Co więcej pasja to nie tylko podziw, pewne uzależnienie, ale i głęboki szacunek. Swojego rodzaju kult. Oczywiście nie od razu ołtarzyki i jakieś obrzędy. Pasja to satysfakcja z tego czego ona dotyczy. Niewymuszona radość w tym przypadku z czytania WP, S, H czy innej książki, z rozmów o nich.
Oj chyba zaczynam się rospisywać. Miało być jedno więc pasja to poprostu i aż pasja. I to jest piękne.

Susan Nimloth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 19-06-2004 15:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zastanawialam się chwilkę i nie wiem czemu cały czas myślałam o nadziei. Ale później się rozmyśliłam. Nigdy nie potrafiłam mówić zwięźle i krótko. Może po prostu wolność?
Literaura Tolkiena przynosi ukojenie i uwolnienie od spraw doczesnego świata.

<Czarne oczy zakryły jej twarz, a błekitne skrzydła poszarzały, gdy ogłaszano wyrok smierci ludzkiego narodu...>
Powrót do góry

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 20-06-2004 20:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To będzie więcej niż jedno słowo - marzeniem za światem jaki mogł być i jaki mógłby być. I w jakim ja chciałbym żyć - bez względu na miejsce , jakie by zostało mi w nim wyznaczone. Uśmiech
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 20-06-2004 23:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja bym się wcale nie rozmyślała, Susan Nimloth. Od "Silmarillionu" i HoME po "Władcę Pierścieni" twórczość Mistrza to wielki pean na cześć nadziei, nie tej ludzkiej, codziennej amdir, lecz tej, którą elfy nazywają Estel.
Tą nadzieją przepełnione są pieśni elfów, ta nadzieja spełnia się, gdy złu nie dane jest tryumfować zbyt długo, a wszystkie dysonanse obracają się w końcu na chwałę dzieła Eru.
Wysłanie Froda z Pierścieniem do Mordoru wydawać by się mogło decyzją wbrew wszelkiej nadziei, lecz jest to wbrew amdir, zaś zgodnie z estel, która ostatecznie tryumfuje.
A czyż nie pięknym zakończeniem całej historii (lub początkiem nowej) jest fakt, że jednym z imion pierwszego króla rozpoczynającego Czwartą Erę, erę człowieka, jest właśnie Estel?
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 25-06-2004 13:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eukatastrophe Uśmiech dokładnie tak, jak chciał tego Tolkien. Uśmiech W Liście 89 pisze o niej - tym szczęśliwym zwrocie w opowieści - że:

Cytat:
stanowi nagły przebłysk prawdy i cała natura człowieka, spętana materialnym łańcuchem przyczyny i skutku, łańcuchem śmierci, odczuwa nagłą ulgę, jakby wybita kończyna nagle wskoczyła na swoje miejsce. Dostrzegamy [...] że tak właśnie toczą się sprawy w Wielkim Świecie, do którego została stworzona nasza natura.

Ach, piękne Uśmiech I dalej - eukatastrophe to

Cytat:
radość wywołująca łzy, ponieważ jest ona w swej istocie tak podobna do smutku, jako że pochodzi z miejsc, gdzie Radość i Smutek stanowią jedno, pogodzone ze sobą.

Tak jak to było na Polach Cormallen. Uśmiech Hołd na Polach Cormallen to eukatastrophe świata "Władcy Pierścieni", a "Władca Pierścieni" to wspaniała eukatastrophe w świecie realnym, zwrot w opowieści snutej przez życie. Ech... Tolkien zdecydowanie pisał dla hobbitek Z przymrużeniem oka, wiedział, co będzie, gdy się jakaś znienacka natknie na jego historie Uśmiech
Powrót do góry

hithlome
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 171
Nieobecny(a): kiedy świat zewnętrzny wsysa mnie i nie chce oddać ;)

Wysłany: 27-06-2004 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mogłabym się rozpisywać na ten temat, do twórczości Tolkiena pasuje wiele słów: nadzieja, wolność, piękno; ale to jedno jedyne, którym miałabym okreslić jego twórczość, to chyba tęsknota - za światem innym niż nasz
Nie znający pór roku, zamarły w bezczasie
Powrót do góry

Szagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 05-07-2004 10:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetny temat Arieno, cóż faktycznie nie pozwala na piękną ani długą argumentację..
Osobiście uważam ,że nie da się tego tak po prostu nazwać jednym słowem.
Tolkien jako wielki pisarz ustrzegał się od wypowiedzi krótkich, każde jego wyrażenie myśli było bogato opisywane, co czyniło jego książki piękniejszymi.
Uważam ,że nazwanie tego wszystkiego jednym słowem było w najlepszym przypadku niesłuszne... ale cóż to ty wymyśliłaś temat:) Tak więc proponuje słowo "wyniosłość", jego książki byłe pisane wyniośle przynajmniej te dotyczące bezpośrednio mitologii Śródziemia, słowo wyniosłość odnosi się do większości zdarzeń z Silmarillionu, Władcy Pierścieni czy tekstów opublikowanych po śmierci autora. To słowo przedstawia chyba najwybitniej to czego dosięgają książki Mistrza...

Indis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 89

Wysłany: 05-07-2004 12:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja bym powiedzxiała, że wiara. Wiara w zwycięstwo dobra, nawet jeśli byłoby ono okupione wielkimi ofiarami.
He rides into his glorious battle alone
Farewell to the valiant warlord

forum blind guardian
mój blog
moje zdjęcia
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Tolkien i jego twórczość w jednym słowie zamknięta. (Strona 1 z 6)

Skocz do: