Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Która z postaci Tolkiena jest do niego najbardziej podobna? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 18-06-2004 16:55    Temat wpisu: Która z postaci Tolkiena jest do niego najbardziej podobna? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio mam przyjemność czytać biografie Tolkiena. Trochę wstyd przyznć, że dopiero teraz, ale staram się Język Czytając ją nasuwa mi się pytanie ,,Która z jego postaci książkowych jest do niego najbardziej podobna". Waszym zdaniem. Liczą się także subiektywne odczucia. Nie tylko fakty. No i oczywiście dlaczego, właśnie ta. Ja pozwlę sobie wstrzymać się z odpowiedziom do momentu, gdy skończę.

Szagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 06-07-2004 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie Tolkien zawsze był podobny do Bilba jak i do innych hobbitów.
Jednak Bilbo jako najbardziej poznany przez nas hobbit charakterem nie różni się od Tolkiena.
Bilbo prezentuje tradycyjny charakter Anglika z piciem herbaty i.t.p. sądzę ,że Tolkien opisując Bilba brał pod uwagę siebie... Tak samo jak Bilbo lubił zapewne Anglię po czym został wyrzucony na frontv pierwszej wojny światowej, tak samo lubił ćmić fajkę czy rozprawiać o wszystkim przy piwie... takie samo zachowanie prezentował Bilbo lubił słuchać poezji, sam pisał, wszystko notował...
Sądzę ,że Bilbo to postać najbliższa Tolkiena... Tom Bombadil

Eldarion Telkontar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 52

Wysłany: 07-07-2004 18:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdzieś kiedyś czytałem, że Mistrz Tolkien sam siebie uważał za bardzo podobnego do hobbitów (i nie chodzi tu o owłosienie Język ).

Poza tym, ja również uważam, że najbardziej podobny był on do Bilba.

Aldarien
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 19-12-2004 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie Tolkien posiadał też wiele cech Gandalfa - np też miał niemałe poczucie humoru, lubił czytać, miał sporą wiedzę Uśmiech ...
A zresztą chyba każda postać przez niego stworzona ma w sobie coś z samego autora Z przymrużeniem oka .

na pustym niebie
jasny jest lot sokoła...
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 21-12-2004 14:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien w każdą opisaną rasę przelał cząstkę siebie samego (oprócz orków i trolli - te postacie obdarzył cechami, jakich sam nienawidził).
Hobbici - popalanie fajeczki, najlepiej nad kuflem dobrego piwka w gronie wypróbowanych przyjaciół. Umiłowanie prostego, wiejskiego życia i rolniczych, zadbanych okolic (wypisz wymaluj - utracona Anglia z dzieciństwa Tolkiena).
Elfowie - miłość do języka, do słów dla samego ich brzmienia
Entowie - czyli głos Tolkiena w obronie drzew. Marsz entów i huornów na Isengard to jednocześnie zemsta na żarłocznej industrializacji i wszystkich tych, którzy zniszczyli lub ścięli ukochane przez Tolkiena drzewa.
Krasnoludy - ??? hę? W tej jednej rasie nie widzę niczego z Tolkienowskiego charakteru (no chyba, że ich umiłowanie bogactw skojarzyć z apetytem Christophera i spółki na zysk po tatusiu Super śmiech Z przymrużeniem oka )
A jeśli chodzi o konkretną postać, to zgadzam się z tzw. większością - Bilbo. Podobieństwo udowodnił Szagrat, więc nie będę powtarzać jego argumentów.
Powrót do góry

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 30-12-2004 16:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ongiś czytałem w biografii Tolkiena czy też w wyborze jego listów, że on sam przyznał kiedyś iż czuje się podobny do Faramira. Sądzę, że widać do w ich stosunku do wojny. Młodszy syn Namiestnika walczy nie dla "przyjemności" lecz po to by bronić ojczyzny. Podobnie Tolkien - poszedł na front I wojny światowej, bo taka była potrzeba chwilii. Oczywiście, ta zbieżność może być tylko przypadkowa, bo sam autor "Władcy Pierścieni" pisał w liście do Christophera, że on Faramira nie wymyślił tylko, że ta postać po prostu się pojwiła w Ithilien. A tak z czystej ciekawości - Ariena, piora kogo biografię czytasz ?
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 01-03-2005 14:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eldarion Telkontar napisał(a) (zobacz wpis):
Gdzieś kiedyś czytałem, że Mistrz Tolkien sam siebie uważał za bardzo podobnego do hobbitów (i nie chodzi tu o owłosienie Język ).

W Listach Uśmiech
J.R.R Tolkien 25 października 1958 napisał(a):

W istocie chyba jestem hobbitem, choć mógłby temu przeczyć mój wzrost. Lubię przecież ogrody, drzewa i nietknięte cywilizacją pola; ćmię fajkę, lubię zwyczajne, nie mrożone jedzenie, a nienawidzę - francuskiej kuchni. Nawet w dzisiejszych szarych czasach lubię ozdobne kamizelki, przepadam zaś za grzybami. Posiadam bardzo zwyczajne poczucie humoru, które nawet moi oddani przyjaciele uważają czasem za dokuczliwe; kładę się do łóżka późno i nie inaczej wstaję (kiedy to tylko możliwe). Nie podróżuję wiele.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Rychel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5
Nieobecny(a): Chwilowo nie ma mnie w norce, proszę, zapukaj póżniej

Wysłany: 23-03-2005 22:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenwe napisał(a) (zobacz wpis):
Krasnoludy - ??? hę? W tej jednej rasie nie widzę niczego z Tolkienowskiego charakteru .

mam pomysł!!!

Słyszałam, że Tolkien ( Rządzę ) walczył na wojnie u boku kompani górników i że to właśnie oni byli jego inspiracją, kiedy stwarzał własną wizję krasnoludów. Poza tym uważam, że musiał się z nimi zżyć, bo pozostały w nim pewne charakterystyczne dla tej rasy skłonności. Wyczytałam gdzieś na peryferiach internetu, że Wielki Mistrz, gdy doszedł już podeszłego wieku (choć duchem, zawsze zostanie czupurnym 50-letnim hobbitem) dla żartu zaczął ganiać swego sąsiada... z siekierą!
szpiegować, chować się
Podejrzewam, że akurat nie miał pod ręką żadnego, godnego uwagi topora. Jestem rozwalony

http://blog.mportal.pl/czkawka-emocjonalna
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Która z postaci Tolkiena jest do niego najbardziej podobna? (Strona 1 z 2)

Skocz do: