Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Mitologia grecka i rzymska u Tolkiena (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 02-06-2004 13:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a) (zobacz wpis):
Co sie tyczy Tolkiena to sa to raczej podobieństwa wynikające z tego, że wiele systemów politeistycznych Europy (i nie tylko) wykazuje mniejsze lub większe podobieństwa.

Bardzo mądre. Jestem za Sam interesuję się mitami egipskimi (jak i w ogóle całą kulturą kraju nad Nilem) i zauważyłem w niej podobieństwa niektórych bóstw do Valarów. Zapewne dzieje się to z powodu wymienionego przez Adana. I tak:

Varda - jakoś nie mogę się przekonać do wersji Tolotha, że przypomina ona Herę. Hera była zazdrosna i mściwa, co nie pasuje do Elentari. Bardziej przywodzi mi ona na myśl IZYDĘ - boginię opiekuńczą ludzi, panię magii i tajemnic, czy też NUT - władczynię nieba i gwiazd, po której ciele wędrują wszystkie ciała niebieskie.

Melkor - w mitologii greckiej nie znajdziemy "czystego złego" boga, za to w egipskiej mamy SETHA - boga burzy, pustyni, wojny i zniszczenia. Seth nie raz okazywał się zdrajcą i chciał samozwańczo zdobyć tron króla świata.

Eru - hm... najwyższy, stworzyciel... w Egipcie mamy bogów słońca - RE (personifikacja dysku słonecznego w południe), ATUMA (boga zachodzącego słońca) oraz CHEPERE (wschodzące słońce), którzy stwarzali świat za pomocą gestów, gliny, magicznych słów, czy nawet stosunków seksualnych. Za faraona Echnatona zostali oni "usunięci" a wprowadzony został kult ATONA, który był jakby zbiorem cech wszystkich innych bóstw. Podobny do Eru jest także PTAH (stwarzający świat za pomocą myśli i słowa) (*).

Mandos i Lorien - są w jednej grupie, ponieważ tylko razem stanowią "tolkienową" wersję Ozyrysa. Mandos jako sędzia umarłych (nie do końca... ale w pewnym sensie) oraz Lorien, władca ogrodów, które przywodzą na myśl krainę umarłych.

Arien - przewodniczka słońca przypomina Re, który w swej barce wędrował po niebie w dzień i po zaświatach w nocy.

Jak więc widać, podobieństw Valarów do rozmaitych bóstw możemy doszukiwać się nie tylko w Grecji. W końcu wszedzie mamy boga-stwórcę, boginię-matkę czy opiekunów rozmaitych zjawisk atmosferycznych (burz, zorzy) i ciał niebieskich (gwiazd, słońca, księżyca...). Zapewne znajdziemy coś takiego w mitach południowoamerykańskich, indyjskich czy chińskich, ale o nich -niestety- mam blade pojęcie.

Pozdrawiam! Elfik

(*) - zapewne zauważyliście, że to kolejny "bóg-stwórca". No cóż... Egipt był podzielony na ponad dwadzieścia okręgów administracyjnych i w każdym z nich religia wyglądała nieco inaczej Elfik
Powrót do góry

Toloth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 80
Nieobecny(a): Mała przerwa od forumowania - do nadejścia chłodniejszych dni. Pozdrawiam

Wysłany: 02-06-2004 13:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nenya napisał(a):
Varda - jakoś nie mogę się przekonać do wersji Tolotha, że przypomina ona Herę. Hera była zazdrosna i mściwa, co nie pasuje do Elentari. Bardziej przywodzi mi ona na myśl IZYDĘ - boginię opiekuńczą ludzi, panię magii i tajemnic, czy też NUT - władczynię nieba i gwiazd, po której ciele wędrują wszystkie ciała niebieskie.

Specjalnie dopisałem, że mogę się mylić i "bogowie" są niekiedy bardzo dalecy od jakichś (być może) pierwowzorów. Tak jak tutaj, muszę przyznać, nie pasuje Hera (ale jest chyba najbliższa) tak samo Vany nie utożsamiam z Afrodytą. Ale inspiracją mogło to być. Bo u Tolkiena Valarowie są zawsze dobrzy, więc nie mają cech ludzkich (tych złych).
Adan dobrze to ujął, że w Grecji bogowie byli neutralni i albo przychylni człowiekowi, albo nie Jestem za W Ambarze Valarowie byli człowikowi zawsze przychylni (oprócz tego jednego niedobrego Z przymrużeniem oka )

Cytat:
Toloth napisał(a): Cytat:
Tolkien stworzył gatunek zwany dzisiaj fantastyką

Chyba chciałeś powiedzieć "fantasy"? Cóż, można by się z tym spierać, lecz jedno jest pewne: w tej dziedzinie to on jest Mistrzem.

Napisałem to w dużym uproszczeniu - niekoniecznie musimy uznać Tolkiena za twórcę fantasy (BTW, jaką widzisz różnicę w używaniu formy "fantasy" a "fantastyką"? Bo ja żadnej. Wyjaśniłbyś to?). Ale co do tego, że Mistrz jest jeden i jest nim JRRT to w pełni się zgadzam Jestem za

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 02-06-2004 14:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
jaką widzisz różnicę w używaniu formy "fantasy" a "fantastyką"? Bo ja żadnej. Wyjaśniłbyś to?

Fantastyka naukowa (sf) to też fantastyka, choć fantasy nie jest. Za ojców sf uchodzą Verne i Wells, tworzący długo przed Tolkienem. Lecz czy sf jest starsza niż fantasy? Atrakcyjny jest pogląd, że to właśnie fantasy była pierwsza. Najpierw ludzie wierzyli w fauny i elfy, a dopiero stosunkowo niedawno zaczęli widzieć UFO i mażyć o podboju kosmosu (co też nie jest prawdą, weźmy za przykład Lukiana, Greka tworzącego gdzieś tam w starożytności i bajdurzącego o lotach na Księżyc).

Toloth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 80
Nieobecny(a): Mała przerwa od forumowania - do nadejścia chłodniejszych dni. Pozdrawiam

Wysłany: 02-06-2004 16:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziki człowiek z lasu napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
jaką widzisz różnicę w używaniu formy "fantasy" a "fantastyką"? Bo ja żadnej. Wyjaśniłbyś to?

Fantastyka naukowa (sf) to też fantastyka, choć fantasy nie jest. Za ojców sf uchodzą Verne i Wells, tworzący długo przed Tolkienem. Lecz czy sf jest starsza niż fantasy? Atrakcyjny jest pogląd, że to właśnie fantasy była pierwsza. Najpierw ludzie wierzyli w fauny i elfy, a dopiero stosunkowo niedawno zaczęli widzieć UFO i mażyć o podboju kosmosu (co też nie jest prawdą, weźmy za przykład Lukiana, Greka tworzącego gdzieś tam w starożytności i bajdurzącego o lotach na Księżyc).

Dzięki - wszystko się zgadza Jestem za Sprawdziłem jeszcze w słownikach "fantasy" i "fantastykę" i rzeczywiście "fantastyka naukowa" (bardziej adekwatny BTW byłby termin "fikcja") to po angielsku: "science fiction" a "fantasy" to z kolei po polsku "fantazja, marzenie".
A co było pierwsze? Tego pewnie się ostatecznie nie dowiemy, jeżeli bierzemy pod uwagę tylko sam umysł człowieka... zawsze ktoś marzył o jakichś nadnaturalnych rzeczach i mogło to być związane zarówno z nauką jak też z czymś bardziej magicznym.

Sorry za offtopic Jestem rozwalony

Aero
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 03-06-2004 15:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a) (zobacz wpis):
W mitologi greckiej nie było podziału na bogów dobrych i złych. Oni ani nie byli żli, ani dobrzy. Mogli byc przychylni ludziom lub nie.

No tak, bo ogólnie nie da się - według mnie - określić, czy ktoś jest dobry tak "ogólnie" Uśmiech Ale że my jesteśmy ludźmi, to mówiąc, że jakiś bóg był dobry \ zły mamy na myśli jego stosunek do nas - ludzi, po prostu używamy takiego skrótu myślowego Uśmiech Tak mi się zdaje.

Dziki człowiek z lasu napisał(a) (zobacz wpis):

Jeśli więc masz, drogi Aero dziebko czasu, to masz też już pomysł, jak go spędzić Uśmiech Najpierw przeczytaj jednak koniecznie "Silmarillion". Pozdrawiam

Z tym czasem to tak nieciekawie w liceum, niestety Smutek Ale na szczęście wakacje już blisko Uśmiech

Co do postu Nenyi o Valarach i bogach Egiptu: właściwie to może fakt, że podobne bóstwa (stwórcy, bóstwa poszczególnych żywiołów, zajęć itd.) występuję w wielu mitologiach i religiach i niekoniecznie Tolkien wzorował się akurat na tej greckiej. Ale na szczęście w swoim tekście na wystawę nie napisałem nic w tym stylu. Wskazałem tylko podobieństwa bogów greckich do Valarów Elfik.

A co do słów "fantasy" i "fantastyka": z tego, co wiem (tzn. co podała nam nasza polonistka jakiś tydzień czy dwa temu Śmiech; oczywiście możliwe, że ona się myli) fantastyka to po prostu bardziej ogólny typ literatury, którego podgrupami są właśnie sf (fantastyka naukowa), fantasy oraz horror.

Toloth napisał(a):
Fajowo! Ja też tak chcę! Ale jak już będę w liceum to założę klub tolkienowski i będziemy robić różne konkursy, imprezy etc. Życzę sukcesu na wystawie!

Dzięki! Uśmiech Wystawa chyba odniosła sukces. Wczoraj nie odpowiedziałem Wam, bo do 21:20 przygotowywaliśmy tę wystawę Elfik. A dziś specjalnie przyszedłem do szkoły na jej otwarcie. Część klasy (maniacy fantasy) przebrała się za postacie fantasy Śmiech Ogólnie było fajnie.
A co do tego klubu: u mnie akurat nie ma chyba oficjalnego klubu i nie dotyczy to konkretnie Tolkiena, ale wiem, że starsze klasy organizują sobie czasem LARPa Śmiech
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 02-08-2004 13:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Arien - przewodniczka słońca przypomina Re, który w swej barce wędrował po niebie w dzień i po zaświatach w nocy.

Tu raczej nasuwa się skojarzenie z mitologią germańską. Chyba jedynie tam Słońce jest kobietą (Sol) . W innych mitologiach (także pozaeuropejskich) to mężczyzna.

riks
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 04-04-2009 10:36    Temat wpisu: Silmarillion a Mitologia Grecka Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam, czy mógłby mi ktoś pomóc w tym temacie ? Od dłuższego czasu się tak zastanawiam nad podobieństwami między tymi dwoma dziełami. Wiem, że w Silmarillionie jest wiele odniesień do Bibli (jak choćby wieża Babel) a do Mitologi Greków ? Pierwsze co mi na myśl przychodzi do mit o Prometeuszu i przypięcie go na końcu do skały (analogicznie pojamanie i powieszenie za rękę Maedhrosa do ściany w Thangorodrimie przez Morgotha). Macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje ? Uśmiech
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 04-04-2009 10:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Używaj funkcji "szukaj" zanim założysz nowy temat. Kolejny podobny:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=3597&start=0

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Mitologia grecka i rzymska u Tolkiena (Strona 2 z 3)

Skocz do: