Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Mitologia grecka i rzymska u Tolkiena (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aero
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 31-05-2004 15:54    Temat wpisu: Mitologia grecka i rzymska u Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witajcie!
Może to nienajlepszy wstęp, ale powiem szczerze, że nie jestem fanem fantasy (chociaż z Tolkiena przeczytałem Hobbita oraz Powrót Króla (wiem, trochę opuściłem...) i - nie żeby się podlizywać - podobały mi się Uśmiech). Dlatego zwracam się do Was (fanów) z gorącą prośbą: potrzebne mi są krótkie informacje o zaczerpnięciach z mitologii starożytnych Greków i Rzymian w fantasy. Czy moglibyście napisać mi krótko na ten temat? Chociaż wypunktować Uśmiech Możecie napisać to na przykładzie Tolkiena, chociaż moje zadanie (szkolne Smutek) dotyczy ogólnie fantasy, więc jak wolicie. Będę naprawdę wdzięczny, a jeśli admini uznają ten temat za sprzeczny z którymiś regułami - błagam, zostawcie go chociaż dzisiaj Uśmiech
Pozdrawiam,

Aero
1aero@wp.pl
GG#648786
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 01-06-2004 14:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Żeby to mi zadawali takie prace domowe... A nie "napisz rozprawkę na temat..." Nic nowego

Do rzeczy. U Tolkiena podobieństwa do mitologii greckiej / rzymskiej możemy zauważyć w Silmarillionie (nieco). Chodzi mi mianowicie o Valarów, którzy zawsze przypominali mi starożytnych bogów. I tak:
Manwë - Pan Naczelny. Uśmiech Związek z orłami, wiatrem i niebem przywodzi na myśl Zeusa
Ulmo - no on to jest ewidentnie Posejdon
Oromë - męska wersja Artemidy?
Tulkas - lubił walkę. Ares?
Mandos - pan umarłych... klątwy, fatum itd... Hades?

W kilku tematach na tym forum znajdziesz informacje o innych Valarach - może coś Ci się z jakimś bogiem skojarzy, mi na myśl narazie nic nie przychodzi. Listy Valarów znajdziesz też na stronach www, a jeśli masz dużo czasu na zrobienie tej pracy - przeczytaj Silmarillion. Może okazać się trudne, ale naprawdę - warto!

Z innych światów fantasy... Pratchett? Ślepy Io zawsze mi Zeusa przypominał... Niestety nie mam przy sobie jakiejś książki ze Świata Dysku (rozeszły się po znajomych i rodzinie), a na www jakoś nie mogę znaleźć listy bóstw. hmmmm...

Może coś z gier RPG - ponoć setting do D&D o nazwie Ghelspad (dobrze napisałem?) przypomina greckie mity, ale na ten temat musisz już znaleźć coś sam, bo nie mam o nim pojęcia Elfik

Pozdrawiam!
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 01-06-2004 18:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co sie tyczy Tolkiena to sa to raczej podobieństwa wynikające z tego, że wiele systemów politeistycznych Europy (i nie tylko) wykazuje mniejsze lub większe podobieństwa. Trudno w przypadku Tolkiena mówić o inspiracją mitami greckimi. Inspiracje pochodziły raczej z mitologi germańskiej i walijskiej, ale takze można mówić o inspiracjach judeo-chrześcijańskimi i być może indo-irańskich.

Co się zaś tyczy szeroko pojętej fantastyki takie inspiracje są faktycznie dość powszechne.
Dotyczą w na ogół różnorakich stworów. Wymienie te najczęściej występujące w fantasy żywcem ściągniętę z mitów:

1. Pegaz - skrzydlaty koń powstały z krwu Meduzy zabitej przez Perseusza
2. Sama Meduza - kobieta z wężami zamiast włosów
3. Harpie - kobiety ze szponami i skrzydłami
4. Nimfy i Faunowie
5. Cyklopi

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Toloth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 80
Nieobecny(a): Mała przerwa od forumowania - do nadejścia chłodniejszych dni. Pozdrawiam

Wysłany: 01-06-2004 19:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takiego maila napisałem wczoraj do Aero, ale nie wiem czy odebrał, więc wstawiam to też tutaj:

"Obawiam się, że w oparciu o Tolkiena niewiele będziemy mogli Ci pomóc w związku z mitologiami południa, bowiem Tolkien czerpał głównie z mitologii północy (przynajmniej mi będzie ciężko znaleźć coś bardziej szczegółowego). Ogólnie jednak mogę powiedzieć, że u Tolkiena też były ekwiwalenty bogów jak byśmy rzekli (a tak naprawdę musimy utożsamiać ich z aniołami, Potęgami - nazywali się oni Ainurowie) - było ich 14 + Wielki Nieprzyjaciel Morgoth (którego sługą był znany Ci zapewne Sauron). Najważniejszy był jednak Eru, który stworzył Ainurów (tak jak Bóg stworzył aniołów) - Jedyny, który stworzył świat. jednak, jakby nie patrzeć na te chrześcijańskie inspiracje (Tolkien nigdy by Ci nie powiedział, że było wielu Bogów) możemy znaleźć coś interesującego w samych osobach Ainurów. Na przykład Najwyższy z Ainurów, Manwë rządzi powietrzem (chociaż jest zdecydowanie mądzrejszy od Zeusa=Jowisza), Ulmo, Władca Wód posiada wielki róg, na którym gra, by zasiać ziarno miłości do morza wśród ludzi i elfów (powiedzmy, że Posejdon=Tryton), Aulë kowal (Hefajstos), Varda Rozsiewaczka Gwiazd, żona Manwëgo (Hera), Yavanna opiekuje się przyrodą (Demeter), piękna Vana (może być Afrodyta) i Morgoth Wielki Wróg (Hades). Tylko tyle na razie kojarzę i pamiętam, było tego o wiele więcej (m.in. istniało wiele wersji bogów w różnych fazach koncepcyjnych, ale nie ujrzeli oni światła dziennego za bardzo: istniał m.in. Ainur Wojny - Ares). Wszystkie te skojarzenia są dość luźne, ale mogą dać do myślenia - ale nie traktuj ich ajko pewników, bo po pierwsze ja mogłem o czymś zapomnieć a po drugie były naprawdę wielkie różnice w postępowaniu i powołaniu wyżej wymienionych postaci Tolkienowskich a tych z mitologii greckiej i rzymskiej, chociaż często widać wyraźną inspirację. Więc uwaga. Polecam Ci szczególnie książkę A. Szyjewskiego "Od Valinoru do Mordoru" (oczywiście oprócz wszystkich podstawowych lektur Tolkienowskich, przede wszystkim "Silmarilliona"), która szczegółowo omawia sprawę inspiracji mitologiczno-teologicznych u Tolkiena. Mam nadzieję, że to coś pomogło. Aha, jeszcze jedno: jak coś to Tolkien stworzył gatunek zwany dzisiaj fantastyką, więc jakby ktoś się pytał to większość bogów w dzisiajeszych pozycjach pochodzi od niego, a on z kolei czerpał z prawdziwych mitologii.
No i oczywiście polecam czytanie Tolkiena dla własnej przyjemności!

Suilon i vellon nín!
Toloth"

PS. Trochę wyjaśniałem tutaj ogólną konstrukcję świata, więc się nie dziwcie, jeżeli piszę coś, o czymś wiecie. w sposób, w jaki tłumaczymy coś nie-tolkieniście - oczywiście nie obrażając nikogo. Myślę, że warto to tu zamieścić, chociaż wymieniona została część tego, co napisałem już wyżej (pisałem tego maila wcześniej niż ukazał się post Nenyi i Adana). Mogłem się w czymś pomylić lub coś przeinaczyć, ale to dlatego, że szybko pisałem i dlatego też, że chciałem, aby było to napisane dość prosto (ciężko przekazać taką treść w paru zdaniach, więc może właśnie upraszczałem).

Aero
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 01-06-2004 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Toloth: oczywiście - dostałem maila i bardzo dziękuję za pomoc Uśmiech Tak samo, jak Nenyi i Adanowi Uśmiech

Nenya napisał(a) (zobacz wpis):
Żeby to mi zadawali takie prace domowe... A nie "napisz rozprawkę na temat..." Nic nowego

Hmm, to niezupełnie praca domowa. Polonistka zleciła nam przygotowanie wystawy (wiecie - tablice wiszące na korytarzu) na temat ogólnie pojętego fantasy. Każdy dostał jakąś część do przygotowania, ja akurat to.

Aha, Toloth: nie zgodziłbym się co do Morgotha - Hadesa. Morgoth z tego co wiem był zły, a Hades był raczej neutralnym bogiem (tyle, że zajmował się umarłymi Uśmiech). A reszta - trafne skojarzenia Uśmiech Dzięki raz jeszcze!
Powrót do góry

Toloth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 80
Nieobecny(a): Mała przerwa od forumowania - do nadejścia chłodniejszych dni. Pozdrawiam

Wysłany: 02-06-2004 08:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aero napisał(a) (zobacz wpis):

Aha, Toloth: nie zgodziłbym się co do Morgotha - Hadesa. Morgoth z tego co wiem był zły, a Hades był raczej neutralnym bogiem (tyle, że zajmował się umarłymi Uśmiech). A reszta - trafne skojarzenia Uśmiech Dzięki raz jeszcze!

Racja, Aero: rzeczywiście to tutaj nie pasuje - skojarzył mi się Hades (miejsce) z Angbandem i Utumno jakoś tak. I rzeczywiście Hades (bóg) był raczej neutralny. No cóż, przeinaczyłem coś Jestem rozwalony
A tak ogólnie to nie ma za co: to moje hobby Śmiech - i chyba tutaj nie tylko moje Z przymrużeniem oka

Aero napisał(a) (zobacz wpis):

Nenya napisał(a) (zobacz wpis):

Hmm, to niezupełnie praca domowa. Polonistka zleciła nam przygotowanie wystawy (wiecie - tablice wiszące na korytarzu) na temat ogólnie pojętego fantasy. Każdy dostał jakąś część do przygotowania, ja akurat to.

Fajowo! Ja też tak chcę! Ale jak już będę w liceum to założę klub tolkienowski i będziemy robić różne konkursy, imprezy etc. Życzę sukcesu na wystawie!

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 02-06-2004 12:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W mitologi greckiej nie było podziału na bogów dobrych i złych. Oni ani nie byli żli, ani dobrzy. Mogli byc przychylni ludziom lub nie.

Odpowiednikiem Hadesa w Śródziemiu jeżeli juz to raczej jest Mandos.
Morgoth to postać z nie z mitów greckich a z judaizmu - upadły anioł, bądź Zaratusztrianizmu - Aryman (który to z pewnościa silnie wpłynał na Judaizn w czasie panowania Persów).

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 02-06-2004 13:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Toloth napisał(a):
Cytat:
Tolkien stworzył gatunek zwany dzisiaj fantastyką
Chyba chciałeś powiedzieć "fantasy"? Cóż, można by się z tym spierać, lecz jedno jest pewne: w tej dziedzinie to on jest Mistrzem.

Nie wiem, czy ktoś tu jeszcze zajrzy, ale dodam coś od siebie, by w miarę sił pomóc naszemu nowemu koledze. Co do powiązań Tolkiena z mitologią starożytnych to raczej nic nie mam do powiedzenia, ale mogę Ci polecić parę innych pozycji fantasy, które podzieliłem na dwie grupy:
    1)Wymyślone światy, w których żyją znane z mitów stwory- głównie "Opowieści z Narnii", gdzi spotkasz fauny, centaury i driady. Popularna jest także postać Sfinksa (Pratchett "Piramidy", Zelazny w którymś tomie swego Amberu).Pratchett gdzieś też obśmiewa Prometeusza, ale nie wiem gdzie.

2)Akcja toczy się w świecie starożytnych, w czasach historycznych (Wolfe "Żołnierz z mgły", "Żołnierz z Arete", Gemmell "Lew Macedoński"-chyba tak to się nazywało).

Jeśli więc masz, drogi Aero dziebko czasu, to masz też już pomysł, jak go spędzić Uśmiech Najpierw przeczytaj jednak koniecznie "Silmarillion". Pozdrawiam

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Mitologia grecka i rzymska u Tolkiena (Strona 1 z 3)

Skocz do: