Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? (Strona 13 z 15)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sileariel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26

Wysłany: 23-05-2013 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podobnie jak większość wypowiadających się tutaj osób uważam, że oczywiście są lepsi (choć nie skuszę się na ich wypisywanie, bo nie sądzę, żeby można było zrobić listę najlepszych pisarzy czy artystów jakiegokolwiek rodzaju).
Jednak mimo, iż parę książek już w życiu przeczytałam Język, to nigdy nie natknęłam się na pisarza, który zbudowałby tak złożone, piękne, a przy tym spójne i logiczne uniwersum. To robi na mnie największe wrażenie, budzi wielki podziw dla autora. Pod względem warsztatu Tolkien nie był moim zdaniem wybitny, ale trzymał poziom. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Gwanunig
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 23-05-2013 22:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trudno odpowiadać na takie pytanie, jak te zawarte w temacie. Pisarz pisarzowi nie równy, każdy ma inny styl, tematykę, świat, w którym swoich bohaterów osadza. Ja jednak bardzo lubię twórczość Dana Browna, jego książki niesamowicie wciągają. Mimo to Tolkien pozostaje moją pierwszą miłością (jakby źle to nie brzmiało) i tej miłości jestem ponad wszystko wierny, mimo że niektóre dzieła czy rozdziały Tolkiena do łatwych lektur nie należą.

Może trudno określić Romana Dmowskiego pisarzem (choć dwie powieści napisał, jedną miałem rzeczywistą przyjemność czytać, choć jego powieści nie są zbyt dobrze oceniane przez krytyków), lecz jego dzieła dotyczące polskiej historii, idei narodowej itd. są niesamowite i w dziedzinie politycznej jeśli idzie o publicystykę, to jest to poziom odpowiadający poziomowi Tolkiena w fantastyce. Numer jeden.

Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 254

Wysłany: 31-05-2013 15:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To ja będę porównywać do innej fantastyki, bo ze wszystyki gatunkami literackimi nie wiem za bardzo, jak mam to porównywać, bądź co bądź faktem jest że Tolkien najlepszy na świecie pod wzgledem literackiego kunsztu nie jest Język

Otóż, s-f nie lubię i to bardzo, jest dla mnie przygnębiające i nudne, horrorów też za dużo nie czytuję, pozostaje fantasy. Tutaj w zdecydowanej większości znajdują się pisarze nie trawieni przeze mnie kompletnie Złośliwy uśmiech np. Sapek - co to ma być, humor Prattcheta - wszystko mi się pomieszało , Narnia jest jak dla mnie zbyt bajkowa i dziwna (ale najbardziej chyba "do zniesienia" sposród tych pisarzy), Funke kiedyś lubiłam, ale od drugiego tomu mi przeszło. Już nie wspominając o tym, co to na miano fantastyki w ogóle sobie nie zasłużyło - Philipa Pullmana nie cierpię, że o Meyer nie wspomnę, bo jakbym wpomniała, to coś się obawiam, że ten post mógłby wylecieć... Śmiech Wszystko bez wyjątku z czym miałam (wątpliwą) przyjemność się zetknąć, a zaliczane jest do tzw. "Urban fantasy" - do kitu...
Ok, no to powyżywałam się trochę na fantasy Elfik , ale to nie jest tak że niczego z tego gatunku nie lubię. Pieśń Lodu i Ognia jest nawet nawet. Tyle że są to książki dobre do czytania dla rozrywki, nie posiadające jakiegoś tam głebszego przesłania. Zima nadchodzi i nadejść nie może i nie zanosi się, by szybko nadeszła Śmiech . A na plus, że nie ma tam za dużo bajkowych istot, za to świat jest nieźle zrobiony, przypomina powieść historyczną, a nie wróżki i fauny biegają gdziekolwiek by nie spojrzeć.
Czyli właściwie gotowa jestem rację przyznać ludziom uznającym książki fantastyczne za gorszy gatunek literatury Język . Niektóre są fajne, ale bez rewelacji - cóż, większość nie jest. Tyle że trzeba w tym wszystkim, rzecz jasna, jeszcze umiejscowić Tolkiena Uśmiech Saurona ;D . On stoi u mnie jakby nad tym wszystkim, poza tym jego książki mają w sobie bardzo dużo z mitów, a do mitów nic nie mam. Pozycja JRRT się raczej nie zmieni, chociaż nie wykluczam tego że coś mu dorówna, ale naprawdę nie sądzę, aby tak się miało stać Z przymrużeniem oka

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Gilya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54
Nieobecny(a): jestem w odwiedzinach u elfów

Wysłany: 25-10-2013 20:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lubię wielu pisarzy( a może raczej ich książki), ale Tolkiena chyba najbardziej, nie ma książki Mistrza, która by mi się znudziła. Tak, Tolkien rządzi i jest the best chwała wam, chylę czoła, dzięki , ale nie czytałam wszystkich książek i nie znam wszystkich pisarzy świata.
Do perfekcji ciągle zdążam.

MAGLOR I MAEDHROS ŻYJĄ!!!!
Powrót do góry

lunatha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 21

Wysłany: 09-03-2015 20:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według mnie Tolkien był cudownym pisarzem,jego książki dopracowane są do
perfekcji,zadbał o każdy szczegół (ale jest to zasada kto co woli,nie wszyscy lubią
długie opisy itp albo nie chcą polubić)Tolkien to mój ulubiony pisarz i (według mnie) żaden inny mu nie dorówna,jego dzieła zapisane będą w historii dopóki
same nie staną się legendą Uśmiech .Ale lubię poczytać sobie czasem takie książki jak,,Eragon'' ale to pewnie dlatego że jej autor Paolini wzorował się na Tolkienie
wymyślił własą krainę odwzorował elfy,krasnoludy a od siebie dodał smoczych
jeżdzców.

Tolkien rządzi Elfik

patjo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 03-04-2015 16:41    Temat wpisu: Zdecydowanie Tolkien Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien jest dla mnie number one. Za stworzenie misternie skonstruowanego, logicznego świata. I za przesłanie, że dobro zawsze zwyciężaUśmiech

Zapraszam do przeczytania mojej bajki, z tolkienowskimi inspiracjami:)
http://kulisyistnienia.blogspot.com/

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 20-07-2015 18:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cześć Uśmiech
Ja bym się jednak troszeczkę (choć może i nie do końca) nie zgodziła z tą często wymienianą "kiepskością warsztatową" Tolkiena. Bo tak na chłopski (lub hobbicki) Uśmiech rozum - czy, gdyby ten warsztat pisarski był naprawdę tak kiepski to dałby radę w nim oddać tak skomplikowane uniwersum??? Poza tym niejaki Tom Shippey uważa zdaje się Tolkiena za autora erudycyjnego, a taką mu łatkę przyznał za te wszystkie aluzje i nawiązania.
poz Uśmiech
tal

norion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 21-07-2015 12:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście, że są lepsi. To przecież Frodo bodajże napisał "Władcę...", a Bilbo "Hobbita..", a nie tam jakiś tam Tolkien z jakiejś tam Anglii i jakieś tam fantazy. I gdzie to właściwie jest, ta cała Anglia, za Ereborem??? I czemu ten gościu wydaje te dzieła pod swoim nazwiskiem?! Nawalał się na polach Pellenoru? I ja się pytam: czy Frodo w Amanie otrzymuje tantiemy z filmu? Cóś tu jezd nieee tak, nieee taaaak...
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Następna

Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? (Strona 13 z 15)

Skocz do: