Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? (Strona 15 z 15)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 28-04-2016 06:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

JD napisał(a) (zobacz wpis):
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Ale mam nadzieję, że nie odebrałeś dwóch ostatnich zacytowanych "argumentów" jako moich. Super śmiech

Oczywiście, że nie. I wiem, ze są badacze literaturo- i językoznawcy, którzy nie podzielają tych uprzedzeń, tyle że są raczej wyjątkami.

Fakt. Z jednym takim badaczem miałem zajęcia, sądząc po różnych innych zasłyszanych opiniach był raczej wyjątkiem. Nawiązywał do Tolkiena przy każdej możliwej okazji, dodatkowo nie trawił niejakiego Pidżeja (co jak najbardziej się chwali Język), choć czasem używał do deprecjonowania go argumentów, z którymi nie do końca się zgadzam.

A można wiedzieć, w czym specjalizuje się ten badacz? U mnie na uczelni silną frakcję tolkienistyczną stanowi katedra literatury staropolskiej, moja promotor jest autorką dość karkołomnego porównania kardynała Hozjusza do Gandalfa. Super śmiech

JD
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 28-04-2016 14:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lassemista napisał(a) (zobacz wpis):
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Ale mam nadzieję, że nie odebrałeś dwóch ostatnich zacytowanych "argumentów" jako moich. Super śmiech

Oczywiście, że nie. I wiem, ze są badacze literaturo- i językoznawcy, którzy nie podzielają tych uprzedzeń, tyle że są raczej wyjątkami.

Fakt. Z jednym takim badaczem miałem zajęcia, sądząc po różnych innych zasłyszanych opiniach był raczej wyjątkiem. Nawiązywał do Tolkiena przy każdej możliwej okazji, dodatkowo nie trawił niejakiego Pidżeja (co jak najbardziej się chwali Język), choć czasem używał do deprecjonowania go argumentów, z którymi nie do końca się zgadzam.

A można wiedzieć, w czym specjalizuje się ten badacz? U mnie na uczelni silną frakcję tolkienistyczną stanowi katedra literatury staropolskiej, moja promotor jest autorką dość karkołomnego porównania kardynała Hozjusza do Gandalfa. Super śmiech

Na pewno były to wykłady z literatury dla dzieci i młodzieży, ale że było to już dobrych parę lat temu, to nie jestem pewien, w ramach jakiej katedry, możliwe, że tak samo się nazywającej... Tak czy inaczej, miło spotkać na forum polonistkę. Elfik

@M.L. - Czy to miłośnik Kurosawy, nie pamiętam, choć japoński twórca generalnie miał wśród wykładowców wielbicieli... Na pewno natomiast lubił nawiązać do licznych grzeszków PJ-a, zwłaszcza do sytuacji w Morii przy okazji randki Gandalfa z Balrogiem, kiedy to Aragorn i Boromir "opuszczają" tego pierwszego, obserwując jego poczynania z daleka, zamiast przy nim zostać. Chodziło o to, że oni jako jego wasale nigdy by tak u Tolkiena nie zrobili. I jakoś mnie to średnio przekonało, bo nie wydaje mi się, by do ich wzajemnych relacji można było odnieść tak łatwo klasyczne stosunki lenne, ale wielkim historykiem to ja nie jestem, więc może się mylę... Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

olczykmm
nieznajomy

Wysłany: 05-09-2016 15:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

George R.R. Martin i słynna gra o tron. Czyta się z wielką lekkością i nie można nawet na chwilę oderwać się od czytania
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 07-09-2016 18:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A możesz napisać bardziej szczegółowo, dlaczego uważasz Martina za lepszego pisarza. Nie podzielam tego zdania, choć Martina zasadniczo lubię, a sam GRRM nie uważa się za lepszego od JRRT. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 07-09-2016 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hejka Ludy Ardy Uśmiech
Nie jestem pewna czy lekkość zawsze da się obronić, jako lepszość Uśmiech "Hobbit" jest lżejszą lekturą od "Silmarilionu" ale czy lepszy? Chyba chodzi o lepszych pisarzy a nie lżejszych. A tak ogólnie to też nie wiem czy akurat Martin jest lżejszy - dla mnie nie jest. Jest cięższą lekturą ale nie znaczy, że lepszą. Taki mój własny paradoks - zazwyczaj wydaje mi się, że lektura lepsza nie powinna być lekka, ale w tym przypadku łatwiejszy w czytaniu Tolkien wydaje mi się lepszy od cięższego w czytaniu Martina. Monotonia Martina prawdopodobnie mnie męczy - wojnawładzatorturyrzeźwojnawładzatorturyrzeźzdradawojna...itd Oto Martin - monotonne, postacie nie robią nic innego Śmiech
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 13, 14, 15

Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? (Strona 15 z 15)

Skocz do: