Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? (Strona 2 z 15)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Feanor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 58

Wysłany: 31-01-2002 10:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tam uwielbiam Tolkiena, ale na uznanie w moich oczach zasluguje jeszcze wielu innych pisazy chocby sam Pretchett za jego humor Uśmiech.
Powrót do góry

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 31-01-2002 17:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem (jeżeli takowe mogę wyrazić) nie ma lepszego pisarza Fantastyki od Tolkiena. Jeżeli ktoś lubi powieści będze czytał Sienkiewicza. To proste jak drut. Nie można powiedzieć jednoznacznie że coś jest lepsze od czegoś. Książka

Ostatnio zmieniony przez brak62 dnia 09-04-2002 18:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 606

Wysłany: 01-02-2002 10:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Duke of Rohan napisał(a):

Ja myślę że jeśli chodzi o kreowanie świata Fantasy - to bezsprzecznie JRRT rulez
Ale są też inni pisarze...
Jak wymieniony wyżej Bulhakow na przykład.
Moimi ulubionymi są U.K.Le Guin czy moi ulubieni Pilipiuk i Kir Bułyczow. Książka

Ja bym się zastanowił nad określeniem najlepszy. Ulubiony owszem. To, że Tolkien jest debeściak for mi to normalka, ale mam kilku swoich innch faworytów ( np. jw ) choćby King, Hłasko, Vonneguth czy Tove Jansonon od Muminków. Nie potrafiłbym zamknąć się w jednym temacie. Dzięki temu mam skalę porównawczą i mogę się lepiej określić.

Elek Bregalad

WiZard
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 02-02-2002 14:42    Temat wpisu: Trudne pytanie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Powiem to w ten sposób. Pytanie nie jest moim zdaniem heretyckie. Ale prawda jest taka, że odpowiedź jest naprawdę trudna. Jeśli rozważać wszystkich pisarzy to można znaleźć kilku lepszych. I nie jest to bluźnierstwo tak jak niektórzy uważają Diabelski uśmiech . Wprawdzie WP i Hobbita uważam za jedną z najważniejszych książek XX wieku to jest ona przełomowa, ale głównie dla światowej fantastyki. Ale rozpatrując fantastykę to nie ma pisarza lepszego. Rządzę niż J.R.R. Tolkien to stwierdzam i myśle, że trudno to podważyć. Lecz musze przecież wspomnieć, że nie ma pisarza takiego jak Tolkien stylem, inni są lepsi i gorsi, niektórzy to geniusze, ale są po prostu inni. Taki np. Sapkowski, ja sam jestem fanem zarówno Sapkowskiego jak i Tolkiena. Uważam, że Sapek to mistrz fantasy, ale jego styl jest zupełnie inny od J.R.R. Tolkiena i nie można porównywać dwóch mistrzów. Tolkien to mistrz detali i stworzonego świata, mistrz tworzenia nowych rzeczy i mistrz przygody, a Sapkowski to mistrz narracji, dialogów i psychologii bohaterów. Dlatego uważam, że nie ma lepszego pisarza, ale jest wielu inny równie dobrych w tym co sami robią, jak Tolkien w tym co stworzył
Powrót do góry

Elek

Wpisy: 606

Wysłany: 04-02-2002 12:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Zgadzam sie ze ci pisarze są ciekawi - tylko że mi chodziło o to ze Tolkien swój świat WYKREOWAŁ - a z tych których ty wymieniłeś Tylko TJ stworzył "swój" świat i "swoje stworki" ...

A mnie po prostu chodzi o określenie "najlepszy". Uwielbam Tolkiena i jego stworzony świat i zawsze głosić będę jego wielkośc ale naprawdę nie moge powiedzieć o nim najlepszy. Jest to temat bardzo szeroki i niezwykle dyskusyjny. Swoje światy stworzyła U.K.Leguin
i Roger Zelazny, Aldiss, Issak Asimow ( Fundacja ), Herbert. Mnie chodzi tylko i wyłącznie o pisarstwo Jestem za Jestem za

Aszu
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 16-02-2002 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien jest tworca gatunku fantasy i tylko za to powinien byc no.1 Diabelski uśmiech Jezeli chodzi o innych autorow takich ksiazek to bardzo polecam Terrego Goodkinda(do tej pory napisal 7 niezwykle interesujacych tomow cyklu "Miecz Prawdy", a beda prawdnopodomnie nastepne) i R.A Salvatore (ksiazki o Drizztcie Do'Urdenie). Jest jeszcze Le Guin ale na tle wczesniej wymienionych autorow wypada bladziudko... Nic nowego ( to moje subiektywne wrazenia po przeczytaniu "Ziemiomorze" Książka ).

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 17-02-2002 00:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aszu napisał(a):

Tolkien jest tworca gatunku fantasy i tylko za to powinien byc no.1 Diabelski uśmiech

Ekhm... A Robert E. Howard? Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 18-02-2002 18:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Tolkien jest tworca gatunku fantasy i tylko za to powinien byc no.1 Diabelski uśmiech

Moim zdaniem powinien byc za to raczej przeklinany- za spopularyzowanie wsrod literackich wyrobnikow fantasy jako gatunku, na ktorym mozna niezle zarobic.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 13, 14, 15  Następna

Temat: Czy według Was są lepsi pisarze od Tolkiena? (Strona 2 z 15)

Skocz do: