Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Tolkienowskie inspiracje (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 07-10-2008 19:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bo Buckland to po prostu Book land, czyli ziemia nadawana komuś przez króla i zarejestrowana w odpowiedniku ksią wieczystych. W przeciwieństwie do folk land, to jest ziem gminnych.
poz
tal

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 08-10-2008 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Bo Buckland to po prostu Book land, czyli ziemia nadawana komuś przez króla i zarejestrowana w odpowiedniku ksią wieczystych. W przeciwieństwie do folk land, to jest ziem gminnych.
poz
tal

Może i rzeczywiście tak było... hmmmm... W innych hrabstwach sporo było tych "Bucklandów". Tym niemniej, jakoś nahalnie mi się to kojarzy z Bucklandem w Shire.

Dziś z kolei znalazłam 73 wzmiaki o Drogu, który służył Biskupowi w Devonshire oraz trzy o (chyba) innych.
Wrażenie, że Tolkien czerpał inspiracje do tworzenia nazw i imion z tego rodzaju tekstów jest coraz siniejsze... Co o tym sądzicie?

(Przepraszam, jeśli coś mieszam oops, zawstydzenie Nie mam zbyt łatwego dostępu do dużej ilości tekstów Tolkiena, jak HoME czy Listy i nie znam zbyt dobrze historii)

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Morgomir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 21-11-2008 09:53    Temat wpisu: Arda w Rzymie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam Balrog
Ostatnio gdy czytałem ksiązkę "Rzym Legendarny" Aleksandra Wojciecha Mikołajczyka, natknąłem się na tekst związany z Ardą. Czyżby Tolkien zaczerpał to z Rzymu, czy to tylko zbieg okoliczności ? Akurat mam książkę przy sobie i przytoczę cytat.

"Wróciwszy do domu, młodzi Tarkwiniusze rzucili się w wir zabaw i rozpusty. Pewnego dnia, kiedy król oblegał Ardeę, jego synowie pokłócili sie ze swym krewnym Kollatynem o to, który z nich ma najlepszą żonę..."

Cytat pochodzi z fragmentu ksiązki "Brutus - Mądry głupiec".

Pozdrawiam . Gandalf na Cienistogrzywym

Folcwine
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 21-11-2008 14:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wątpię by to była inspiracja dla Tolkiena, gmina zresztą nazywa się nie Arda a Ardea, nieduża literówka, ale zawsze. I chyba niczym bardzo ważnym się nie wsławiła, by Jej nazwa mogła dostapić takiego ważnego miejsca w dziele Tolkienowskim Z przymrużeniem oka

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 21-11-2008 20:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytam właśnie Białą Boginię Roberta Gravesa i natrafiłam na Huana, ale to był jakiś bohater czy bóg z mitów mezopotamskich lub może syryjskich. W kazdym razie ten teren w czasach biblijnych.
poz
tal

Cykada
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 22-11-2008 17:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakiś czas temu czytałam trochę na temat Emanuela Swedenborga. Wg niego aniołowie dzielą się na dwie podstawowe grupy - anioły niebieskie czyli wyższe i anioły duchowe czyli niższe. Automatycznie skojarzyło mi się to z elfami Wysokiego Rodu i tymi drugimi, którym nie dane było przebywać w Amanie.

Poza tym anioły Swedenborga mogą przyjmować postać cielesną, mogą odczuwać głód, pragnienie a nawet mogą mieć potomstwo.
To przywiodło mi na myśl Majarów, którzy przyoblekali się w ciało, gdy zaistniała taka potrzeba - Istari czy też Meliana.

Było tam coś jeszcze o blasku przeświecającym poprzez cielesną powłokę anioła, o "spalaniu" tego co ziemskie.
Pamiętacie ten fragment przy moście, gdy Glorfindel jaśniał i nie ginął we mgle?
I o Frodzie, który stawał się "szklanką napełnioną jasnym światłem"

Ciekawi mnie czy Tolkien znał dzieła Swedenborga. Może ktoś z Was wie coś na ten temat?

Forneithel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 223

Wysłany: 22-11-2008 20:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cykada napisał(a) (zobacz wpis):
Wg niego aniołowie dzielą się na dwie podstawowe grupy - anioły niebieskie czyli wyższe i anioły duchowe czyli niższe.

Dla mnie natychmiastowe skojarzenie było odwrotne - od razu przyszli mi na myśl Valarowie i Majarowie. Ale to co piszesz o spalaniu powłoki cielesnej przemawia jednak za elfami. Więc teraz już nie wiem co myśleć wszystko mi się pomieszało
Powrót do góry

Cykada
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 28

Wysłany: 23-11-2008 12:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Skojarzenie z Valarami też przyszło mi na myśl. Tym bardziej, że aniołowie niebiescy przebywają w bezpośredniej bliskości Boga. Przyjmują Jego słowa bez żadnych wątpliwości, wypełniają Jego wolę. Przebywają tylko w niebie i nigdy go nie opuszczają.

Poza tym ostatnim, Valarowie niekiedy opuszczali Aman, opis pasuje do Potęg Świata.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Tolkienowskie inspiracje (Strona 4 z 5)

Skocz do: