Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Miejcie nadzieję, ze w końcu nawet najbłahsze z waszych pragnień wyda owoce." Posłowie Valarów do Numenorejczyków, Silmarillion

Temat: Co myślicie o "Braciach Lwie Serce"? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
von Veron
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 23-12-2008 19:25    Temat wpisu: Co myślicie o "Braciach Lwie Serce"? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie, co myślicie o "Braciach Lwie Serce"? Książka może zniechęcać z powodu autorki, tj. Astrid Lindgren. Po przeczytaniu paru jej książek można wyrobić sobie różne opinie, ale ja ją cenię jako autorkę książek dla dzieci. Mniejsza o nią. "Bracia..." to książka fantasy. Jak dla mnie ciekawa. Gorsza od Tolkiena, ale chyba lepsza niż "Opowieści z Narnii". Z przymrużeniem oka
Czytaliście? To proszę o opinie.

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 26-12-2008 23:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Książki ostatnio nie czytałam, muszę do niej wrócić, a wracałam bardzo chętnie. Na pewno nie zniechęca mnie osoba Autorki, mam o niej bardzo dobre zdanie (patrz mój podpis Z przymrużeniem oka ). Lubię czytać jej dzieła, bo... no właśnie, czuję się znowu naprawdę dzieckiem, a to jest piękne uczucie, kiedy ma się ogólnie dość własnego wieku Jestem rozwalony . Miło jest wrócić myślą do czasu, kiedy więcej się sobie wyobrażało, zabawa - jakakolwiek - była bardziej oparta na własnej fantazji, bardziej umowna, kiedy przyjaźń była (chociaż może to tylko moje odczucie) bardziej szczera. Dziecięca, po prostu.
Nie pasuje mi natomiast porównanie z "Opowieściami z Narnii" Nie Nie Czy ta książka jest lepsza, czy gorsza, ciężko ocenić. Jest krótsza - to może być wada albo zaleta, zależy, jak patrzeć. Świat w "Opowieściach..." jest bardziej rozbudowany, baśniowy, a przy tym dokładniej opisany, to bardzo w nim lubię. Obie podkreślają motyw poświęcenia za innych i przy obu można się rozpłakać (jak dla mnie, to jest duża zaleta Język ).

Też czekam na dalsze opinie Uśmiech

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

Milosniczka Legolasa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 07-07-2014 10:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miałam to jako lekturę w trzeciej klasie.
Masakra! I jeszcze to samobójstwo na końcu... Beczałam (nie bałam się, nie chciałam tych okropności czytać!) cały czas.
Powrót do góry

Mara
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 07-07-2014 23:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak dla mnie to jedna z dwóch najlepszych książek Astrid Lindgren jakie czytałam. Drugą są niezapomniane "Dzieci z Bullerbyn" (nota bene to właśnie "Dzieci..." miałam jako lekturę w 3. klasie podstawówki). Do obu chętnie wracam.

"Bracia..." to bardzo sympatyczne fantasy, a smutne zakończenie (no, nie takie do końca smutne - fifty-fifty podobnie zresztą jak zakończenie "Władcy Pierścieni") zawsze bardzo mi się podobało, chociaż zawsze też robiło mi się smutno.

Natomiast tekst "Ruda broda chce mieć siwe konie i za dużo wie" wszedł do słowniczka powiedzonek różnych i różnistych, używanych przeze mnie i mojego brata (najwięcej jest tam cytatów z filmów Barei i z "Seksmisji", ale nie tylko Język ), czyli, jakby nie patrzeć, "Bracia Lwie Serce" to - przynajmniej dla mnie - klasyka.

Członek LOS - Ligi Obrońców Szczerby (Maglora)
Powrót do góry

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 84

Wysłany: 08-07-2014 00:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eh Uśmiech Już nic z tego nie pamięta, od wczesnej podstawówki minęły dziesięciolecia, skutkiem czego "Bracia Lwie Serce" zlewają mi się w jedno z "Mio, mój Mio". Ale pamiętam, że podobało się, bardzo bardzo. Ten sentyment jest tak wielki, że gdy kiedyś układałem swój prywatny kanon fantastyki wszelakiej, te książki Lindgren też w nim wylądowały Uśmiech

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 10-07-2014 12:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziki człowiek z lasu napisał(a) (zobacz wpis):
"Mio, mój Mio"
Najlepsza książka mojego dzieciństwa! Pierwsza podczas czytania której naprawdę się bałem.

Braci Lwie Serce słabo pamiętam, co znaczy, że nie zadziałała na mnie tak mocno. Chyba była słabsza i bardziej przesłodzona i dziecinna (?) - ale piszę to tylko na podstawie swoich odległych wspomnień. Z przymrużeniem oka

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zazwyczaj duchem

Wysłany: 27-07-2014 21:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mi się, że już kiedyś sporo na Forum bluzgałam na Jonatana Lwie Serce, ale to pewnie było w Knajpie, więc nikt nie pamięta. No więc Jonatan należy do grona postaci, które przez swoją idealną nieprawdopodobność są tak wkurzające, że nie mogę ich znieść. Jak to napisałam w piątej klasie, kiedy była to moja lektura - ''Nie miał żadnych wad oprócz tej, którą było to, że oprócz niej samej nie miał innych wad.'' Jestem rozwalony
A książka sama w sobie jest dobra, chociaż z Lindgren i tak najlepsze są wg mnie Madika, Emil, Pippi i Lotta.

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Co myślicie o "Braciach Lwie Serce"? (Strona 1 z 1)

Skocz do: