Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Matka Legolasa (Strona 5 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AranelElbereth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 02-01-2015 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W filmie H3 Legolas opowiada Tauriel o swojej matce,wie ktoś może czy to informacje od Tolkiena czy wymysł PJ na potrzeby filmu ?

Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym
do głęboko chorego społeczeństwa.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 02-01-2015 22:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

AranelElbereth napisał(a) (zobacz wpis):
W filmie H3 Legolas opowiada Tauriel o swojej matce,wie ktoś może czy to informacje od Tolkiena czy wymysł PJ na potrzeby filmu ?

Niestety wymysł PJ na potrzeby filmu, nic nie wiemy o mamusi Legolasa i żonce Thranduila. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 06-01-2015 10:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak sobie teraz powróciłam do tego tematu, zwłaszcza po nowiutkiej Pidżejowskiej teorii, wedle której Thrandy pogrzebał swoją ukochaną połowicę, i zastanawiam się tak nad prawdopodobieństwem jego wydumanej wizji, to wydaje mi się ona - no, wydumana. Oczywiście nie jestem w stanie jej obalić, bo nie można wykluczyć śmierci Pani Matki z jakiś przyczyn (mogła ucierpieć z rąk wroga, jak np. Celebriana), ale z drugiej strony ta wizja jest chyba nieco naciągana. Zakładając, że była sobie żoną Thranduila, possibly Silvan, ale wcale nikoniecznie (bo przecież Thrandy, jak możemy przypuszczać, uhonorował ten świat swoją prezencją jeszcze w Pierwszej Erze, toteż mógł się zaślubić nawet jeszcze za życia w Doriath), to musiała zamieszkiwać sobie u boku męża i pewnie razem z nim się przenosić. Nawet jeśli uznamy to, co mówiła Sirielle, tj. że LACAE może odnosić się do Noldorów, nie Sindarów, to i tak logiczne zdaje się przyjęcie teorii, że narodziny Legolasa odbyły się "po Bożemu". A dlaczegóż niby Matka ona miałaby potem męża opuszczać? Nie Feanor Ci on, a tylko Feanora kobiety tak łacno opuszczały wieeeeeeeeeelgachny uśmiech No i czemu miałaby też zostawić rodzinę i odpłynąć za morze? Wydaje się, że Elfowie Leśni przetrwali w Śródziemiu najdłużej i opuścili je jako ostatni z Elfów. Tak jak już było mówione wyżej, odnoszę wrażenie, że gdyby teoria ta postała i w głowie Tolkiena, to Legolas mógłby wspomnieć o tym choć słowem, gdy w jego rozmowach przewijał się temat morza. I tym samym wracamy do punktu wyjścia, czyli tego, że podobnie jak inne żony i matki nie dostała jej się większa rola. Może, gdyby Tolkien żył dłużej, wiedzielibyśmy coś więcej, a tak zdani jesteśmy na domysły, więc każdy może wybrać sobie teorię w granicach rozsądku. Elfik W zasadzie nie wniosłam nic nowego poza podsumowaniem własnych teorii, ale niech tam wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

julka
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 06-01-2015 19:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sama też zastanawiałam się czemu nie ma żadnej wzmianki o matce Legolasa. W filmie Hobbit: Bitwa pięciu armii, Legolas mówi, że jego matka zmarła. Sądzę, że był to pomysł reżysera lub kogoś innego pracującego przy filmie. Co do teorii, że kobieta wypłynęła za morze mogłaby być prawdopodobna,ale nasuwa mi się pytanie : po co? Czemu miałaby odchodzić mając kochającego męża i syna? ( A wątpię, aby było inaczej.) Dlatego też ta teoria, moim zdaniem jest wątpliwa. Natomiast prawdopodobne jest to, iż Tolkien po prostu o niej nie wspomniał, bo nie była istotna. W końcu nie było też mowy o matce krasnoluda Gimliego.
Powrót do góry

Karoleen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3
Nieobecny(a): Aktualnie jem naleśniki.

Wysłany: 06-01-2015 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A wg mnie matka Legolasa nie miała rozgrywać ważnej roli w historii, dlatego Tolkien nie udostępnił informacji na jej temat. Po prostu była i koniec.
Wolę się trzymać wersji wyjechania za morze, niż śmierci. Jackson źle to rozwiązał Jestem przeciw Jestem przeciw

AranelElbereth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 08-01-2015 20:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie Karoleen po co miałaby zostawiać męża i dziecko ?

Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym
do głęboko chorego społeczeństwa.
Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 08-01-2015 20:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mamy przypadek Celebriany, która odpłynęła za Morze zostawiając męża i troje dzieci. Nie rozwiązuje to w żaden sposób nieobchodzącego mnie problemu matki Legolasa, ale pokazuje, że argument z rodziny w dywagacjach o jej losach jest bezpodstawny. Z przymrużeniem oka

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 08-01-2015 22:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To są czyste dywagacje i nikt tu nie może mieć racji co do matki Legolasa, bo nic kompletnie nie wiemy, nawet cienia info by cokolwiek spekulować.
9/10 zon by pozostało, jedna by wyjechała za morze no i co z tego?
Czy to czegokolwiek dowodzi?
Poza tym w ogóle na temat Elfek jest dużo mniej materiału niż panów i pozostając w obrębie tego tematu to matki Thranduila tez nie znamy. jak i wielu innych bezimiennych matek, żon kochanek Język
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Matka Legolasa (Strona 5 z 6)

Skocz do: