Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 21-03-2004 10:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za co uwielbiam twórczość Tolkiena? Hmmmm>>> A więc tak w skrócie:
- za łatwość odnajdywania w tym co pisze siebie samego
-za łatwość wsiąkania w ten świat i możliwość przenoszenia jego cząstek do rzeczywistości
- za prawdę skrzetnie ukrytą w tym fantastycznym świecie
- za ,,fantastyczny realizm"
- za to ciągle nieodkrytą do końca treść, za odnajdywanie za każdym razem czegoś nowego, co umknęło poprzednim razem
- za pasje którą jest i którą wytwarza
- za ułatwienie odnajdywania ideałów, wzorców
- za to Że może byc i ucieczka i orężem
- za marzenia, które powstają na jej bazie
- za pościg za ideałami w niej zawartymi, które pozwalają byc lepszym, dostrzec niedostrzegalne i zrozumieć niepojęte.....

Avalonne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 153
Nieobecny(a): Niech łaska Valarów cię prowadzi!

Wysłany: 20-04-2007 10:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najbardziej w twórczości Tolkiena cenię:
- niebanalność, to, że wydarzenia mają jasno zarysowany cel, a postacie postępują wg wytyczonych koncepcji...
- duży realizm i autentyczność - wydarzenia nie są przerysowane, nie ma bezsensownej cudowności, za to każdy czyn pociąga za sobą konsekwecję
- realizm szczegółu
- gloryfikację cennych wartości, dowartościowanie przyjaźni i bezinteresowności;
- ważną i niebanalną tematykę, ciekawe wątki
- świetne kreacje bohaterów;
- jasną opozycję dobra i zła i demaskowanie szarości Z przymrużeniem oka
- dowartościowanie prawdy dobra i piękna..

Mogłabym jeszcze długo wymieniać, ale myślę, że to najważniejsze rzeczy, jakie w tej chwili potrafię wymienić Z przymrużeniem oka

cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Powrót do góry

Enerdon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 20-04-2007 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja cenię książki Tolkiena za:
- jego pomysłowość w dobieraniu niezwykłych nazw
- logicznie złożony świat
- patos
- nawiązania do współczesności (chodzi bardziej o II WŚ)
- pokazanie prawdziwych wartości jakie są ważne
- określony cel
- to że może pomagać ludziom w trudnych chwilach

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 20-04-2007 15:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja raczej się powtórzę po przedpiścach Uśmiech Bo chyba o tych wszystkich sprawach już pisano.
- Za fantastyczność, za fantastykę z najwyższej półki,
- Za spójność, złożoność świata,
- Za tą wielką przestrzeń, ten ogrom niezbadanych ale łatwych do wyobrażenia krain,
- Za opisy, opisy i jeszcze raz opisy - dla wzrokowców, takich, jak ja to ważne,
- Za łatwość wsiąkania w ten świat - przez co nie mogę zaczynać czytać czegokolwiek Tolkiena kiedy muszę się czym innym zajmować np uczeniem się do egzamu, bo wiem, że wsiąknę na kilka wieczorów i nocy Uśmiech
- Za pasję, którą jest i którą wytwarza, u mnie i u innych, znajomych i nieznajomych,
- Za to, że może być i ucieczką i orężem - a orężem nawet w walce z miernotą, chamstwem, kłamstwem i manipulacją. Chroni przed zewnętrznym chaosem, tzw. wielkiego świata, przed zalewem prywatnych,
żywotnych problemów jak i rozmaitych mierności.
- Za możliwość twórczego wyżycia się, własnego a - co ważniejsze - innych ludzi, czego efekty mogę sobie podziwiać - artykuły, eseje, tłumaczenia, fotki, obrazy, grafiki, fanfiki, poezje, muzykę, piosenki, filmy i fanfilmy.
I jeszcze od siebie dodam coś, co mi się teraz przypomniało a co jest dla mnie ważne w całym dziele Mistrza. Jakaś czytelniczka napisała kiedyś do Tolkiena chwaląc go za to, że jego dzieła zawierają
"rozsądek i świętość". Miała rację o czym przekonuję się raz po raz.
Dzięki owej damie za tak celne podsumowanie. chwała wam, chylę czoła, dzięki
poz Uśmiech
tal

Greenleaf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 30-07-2007 10:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na pierwszym miejscu dałbym chyba kompleksowość twórczości Mistrza. To nie są proste opowieści, tylko prawdziwie alternatywny świat Love Mnóstwo ras, szereg krain, wszystko z dokładną i niezwykłą historią, kulturą, do tego niezwykle szczegółowe opisy geograficzne..ech, długo by wymieniać Z przymrużeniem oka Doprawdy, ogrom twórczości Tolkiena jest niezwykły, co sprawia, że za każdym razem zauważa się coś nowego i za każdym razem zapamiętuje się więcej. To tak jakby studiować dzieje świata, od jego stworzenia, przez wiele tysięcy lat wydarzeń..

Turgon Mądry
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 03-08-2007 08:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja go uwielbiam za ciekawy sposób pisania, świetne opisy ludzi, rzeczy, przyrody, świata itd. oraz za wszystki fantastyczne postacie, które całkowicie oddawały klimat i atmosferę. Uśmiech

Laydy Ava
nieznajomy

Wysłany: 03-08-2007 14:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lubię ksiązki napisane dobrym językiem a książki Tolkiena takie właśnie są, ciekawe, interesujące. Fascynujący bohaterowie.
Powrót do góry

Asheri
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 67

Wysłany: 04-08-2007 17:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Literatura Tolkiena rozwinęła we mnie sporo nowych zainteresowań i wielką pasję Love . I za to przede wszystkim ją uwielbiam... Jednak ta fascynacja skądś się wziąć musiała... Myślę, że wpłynęły na to wspaniałe, poruszające (chwilami smutne) historie zawarte w książkach Tolkiena. Styl pisania sprawia, że powieści te czyta się dość lekko, ale nie są bezwartościowe pod względem literackim (wręcz przeciwnie :!: ). Od razu też przyciągnął mnie ten dokładnie stworzony świat. Dzięki zadbaniu o historię, geografię i wiele szczegółów staje się on bardziej "rzeczywisty", co umożliwia pełne wkroczenie do Śródziemia Uśmiech .

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 2 z 3)

Skocz do: