Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 21-03-2004 10:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za co uwielbiam twórczość Tolkiena? Hmmmm>>> A więc tak w skrócie:
- za łatwość odnajdywania w tym co pisze siebie samego
-za łatwość wsiąkania w ten świat i możliwość przenoszenia jego cząstek do rzeczywistości
- za prawdę skrzetnie ukrytą w tym fantastycznym świecie
- za ,,fantastyczny realizm"
- za to ciągle nieodkrytą do końca treść, za odnajdywanie za każdym razem czegoś nowego, co umknęło poprzednim razem
- za pasje którą jest i którą wytwarza
- za ułatwienie odnajdywania ideałów, wzorców
- za to Że może byc i ucieczka i orężem
- za marzenia, które powstają na jej bazie
- za pościg za ideałami w niej zawartymi, które pozwalają byc lepszym, dostrzec niedostrzegalne i zrozumieć niepojęte.....

Avalonne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 153
Nieobecny(a): Niech łaska Valarów cię prowadzi!

Wysłany: 20-04-2007 10:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najbardziej w twórczości Tolkiena cenię:
- niebanalność, to, że wydarzenia mają jasno zarysowany cel, a postacie postępują wg wytyczonych koncepcji...
- duży realizm i autentyczność - wydarzenia nie są przerysowane, nie ma bezsensownej cudowności, za to każdy czyn pociąga za sobą konsekwecję
- realizm szczegółu
- gloryfikację cennych wartości, dowartościowanie przyjaźni i bezinteresowności;
- ważną i niebanalną tematykę, ciekawe wątki
- świetne kreacje bohaterów;
- jasną opozycję dobra i zła i demaskowanie szarości Z przymrużeniem oka
- dowartościowanie prawdy dobra i piękna..

Mogłabym jeszcze długo wymieniać, ale myślę, że to najważniejsze rzeczy, jakie w tej chwili potrafię wymienić Z przymrużeniem oka

cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Powrót do góry

Enerdon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 20-04-2007 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja cenię książki Tolkiena za:
- jego pomysłowość w dobieraniu niezwykłych nazw
- logicznie złożony świat
- patos
- nawiązania do współczesności (chodzi bardziej o II WŚ)
- pokazanie prawdziwych wartości jakie są ważne
- określony cel
- to że może pomagać ludziom w trudnych chwilach

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 20-04-2007 15:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja raczej się powtórzę po przedpiścach Uśmiech Bo chyba o tych wszystkich sprawach już pisano.
- Za fantastyczność, za fantastykę z najwyższej półki,
- Za spójność, złożoność świata,
- Za tą wielką przestrzeń, ten ogrom niezbadanych ale łatwych do wyobrażenia krain,
- Za opisy, opisy i jeszcze raz opisy - dla wzrokowców, takich, jak ja to ważne,
- Za łatwość wsiąkania w ten świat - przez co nie mogę zaczynać czytać czegokolwiek Tolkiena kiedy muszę się czym innym zajmować np uczeniem się do egzamu, bo wiem, że wsiąknę na kilka wieczorów i nocy Uśmiech
- Za pasję, którą jest i którą wytwarza, u mnie i u innych, znajomych i nieznajomych,
- Za to, że może być i ucieczką i orężem - a orężem nawet w walce z miernotą, chamstwem, kłamstwem i manipulacją. Chroni przed zewnętrznym chaosem, tzw. wielkiego świata, przed zalewem prywatnych,
żywotnych problemów jak i rozmaitych mierności.
- Za możliwość twórczego wyżycia się, własnego a - co ważniejsze - innych ludzi, czego efekty mogę sobie podziwiać - artykuły, eseje, tłumaczenia, fotki, obrazy, grafiki, fanfiki, poezje, muzykę, piosenki, filmy i fanfilmy.
I jeszcze od siebie dodam coś, co mi się teraz przypomniało a co jest dla mnie ważne w całym dziele Mistrza. Jakaś czytelniczka napisała kiedyś do Tolkiena chwaląc go za to, że jego dzieła zawierają
"rozsądek i świętość". Miała rację o czym przekonuję się raz po raz.
Dzięki owej damie za tak celne podsumowanie. chwała wam, chylę czoła, dzięki
poz Uśmiech
tal

Greenleaf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 30-07-2007 10:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na pierwszym miejscu dałbym chyba kompleksowość twórczości Mistrza. To nie są proste opowieści, tylko prawdziwie alternatywny świat Love Mnóstwo ras, szereg krain, wszystko z dokładną i niezwykłą historią, kulturą, do tego niezwykle szczegółowe opisy geograficzne..ech, długo by wymieniać Z przymrużeniem oka Doprawdy, ogrom twórczości Tolkiena jest niezwykły, co sprawia, że za każdym razem zauważa się coś nowego i za każdym razem zapamiętuje się więcej. To tak jakby studiować dzieje świata, od jego stworzenia, przez wiele tysięcy lat wydarzeń..

Turgon Mądry
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 03-08-2007 08:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja go uwielbiam za ciekawy sposób pisania, świetne opisy ludzi, rzeczy, przyrody, świata itd. oraz za wszystki fantastyczne postacie, które całkowicie oddawały klimat i atmosferę. Uśmiech

Laydy Ava
nieznajomy

Wysłany: 03-08-2007 14:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lubię ksiązki napisane dobrym językiem a książki Tolkiena takie właśnie są, ciekawe, interesujące. Fascynujący bohaterowie.
Powrót do góry

Asheri
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 67

Wysłany: 04-08-2007 17:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Literatura Tolkiena rozwinęła we mnie sporo nowych zainteresowań i wielką pasję Love . I za to przede wszystkim ją uwielbiam... Jednak ta fascynacja skądś się wziąć musiała... Myślę, że wpłynęły na to wspaniałe, poruszające (chwilami smutne) historie zawarte w książkach Tolkiena. Styl pisania sprawia, że powieści te czyta się dość lekko, ale nie są bezwartościowe pod względem literackim (wręcz przeciwnie :!: ). Od razu też przyciągnął mnie ten dokładnie stworzony świat. Dzięki zadbaniu o historię, geografię i wiele szczegółów staje się on bardziej "rzeczywisty", co umożliwia pełne wkroczenie do Śródziemia Uśmiech .

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 2 z 3)

Skocz do: