Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 04-08-2007 21:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja uwielbiam twórczość Tolkiena za to, że
a). jest jednym z tych niewielu pisarzy, którzy potrafią napisać książkę tak, iż ma się wrażenie, że jest się przy wydarzeniach, które się w niej dzieją
b). tak fantastycznie 'złożył' swoją powieść, jakby napisał o czymś, co kiedyś NAPRAWDĘ się działo!
c). można czytać jego dzieła po stokroć i nigdy się nie nudzą (przynajmniej ze mną tak jest)
d). ... nie chce mi się już wymyślać Jestem rozwalony Po prostu lubię czytać fantasy, a Tolkien pisze książki tego pokroju tak wybitnie (sorry... pisał)... że brak mi słów Elfik

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Seregon
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 502

Wysłany: 08-08-2007 20:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam twórczość Tolkiena za to, że stała się dla mnie furtką do poznania wielu wartościowych, "niedzisiejszych", miłych i oczytanych ludzi. Zanim zaczęłam czytać twórczość Tolkiena, otoczona byłam tylko ludźmi przeciętnymi, nudnymi. Dzięki czytaniu dzieł Profesora spotkałam osoby podobne do mnie - a nie wierzyłam, że takowe jeszcze istnieją. I za to w głównej mierze dziękuję Tolkienowi. chwała wam, chylę czoła, dzięki

Iverin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 14-08-2007 11:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zaiste, łatwo jest krytykować, wybrzydzać i narzekać, ale pisać o czymś, co się uwielbia jest niezmiernie trudno. Myślę, że nie fascynuje mnie w twórczości Tolkiena jakaś konkretna cecha (fabuła, złożoność świata, postacie itp.), lecz właśnie "to coś". Spróbuję jednak to troszkę rozłożyć:

* Ten świat żyje!

Śródziemie, choć istnieje tylko na kartach książek i w naszych umysłach autentycznie żyje i funkcjonuje. Coż z tego, że nie jest to świat materialny? Cóż z tego, że został stworzony przez jednego człowieka? Powiedzcie mi, czy tylko dlatego, że nie jest osadzony w naszej rzeczywistości, jest mniej realny? Nie. Doprowadzenie czytelnika do takiego przekonania to mistrzostwo.

* Melancholia

Tak, mam skłonności do melancholii. Tolkien zapewne także, co odbija się we wszystkim, co napisał.

* Mądrość

Ktoś kiedyś powiedział, że wszystkie księgi świata mogą być najwyżej komentarzem do Biblii. Dlatego uważam, że pisarstwo Tolkiena jest jednym z najlepszych takowych "komentarzy". Na każdej zapisanej karcie znajdują się odwieczne prawdy.

* Umiłowanie słowa

Nie tylko chodzi o tworzenie języków, lecz o pieczałowite opisy, poezję, powagę i dostojeństwo w słowach (uwielbiam, gdy Mistrz pisze o drzewach i lasach!).

* Pasja i autoprogresja

Pasjonując się tolkienowskim światem, zagłębiając się w jego szczegóły, rozwijamy się. To wcale nie jest "niepotrzebne i głupie hobby", o nie...

* To COŚ

...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 3 z 3)

Skocz do: