Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 23-02-2004 09:17    Temat wpisu: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak w temacie. Zawsze na forum jest tylko mowa o tym, że lubimy twórczość Mistrza, ale jakoś nigdy nie zauważyłem, za co ją lubimy! Dlatego właśnie powstał ten temat. Super śmiech
Ja sam lubię twórczość Tolkiena za:
- fantastykę (mój ulubiony styl literatury)
- fascynujące historie Love (np. Beren i Luthien)
- piękno literackie Love Love
- tragiczna śmierć wielu bohaterów Spazmy (nigdy nie może być wszystko radosne Nie Nie )
To na tyle. Uśmiech
Czekam na Wasze odpowiedzi.

Elanora
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 68

Wysłany: 23-02-2004 12:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Za co? Przede wszystkim za wielowątkowość i wielowarstwowość utworów Mistrza, która pozwala Jego dziełom dostosowywać się do wieku, doświadczenia i umysłowości czytelnika i jednocześnie daje zachętę, aby "drążyć" te utwory przez lata. Poza tym za niezwykłą, dogłębną znajomość ludzkiej natury. Za wspaniały, przebogaty język i głębokie zrozumienie wagi i działania słowa. Za ożywienie mitu i baśni. I w końcu za powołanie do istnienia całego Śródziemia, z jego bohaterami, róznorodnymi ludami, urokliwymi miejscami i czasami.

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 23-02-2004 13:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja ubóstwiam za cały przedstawiony świat - od piwerszego dźwięku Love i jego wizji, za jego przebogatą historię i wszystkie żyjace tam istoty, bo dzięki nim tak wiele można zrozumieć. Za języki, którymi się posługują i które można (czasem w dużym stopniu) poznać i używać Love . Za to, że już w trakcie czytania można zamieszkać w Śródziemiu i pozostać tam na zawsze, że wracając co jakis czas do losów bohaterów opowieści można czasem naleźć jakiś sposób na swoje problemy, albo chociaż wytłumaczenie... za to że gdzieś tam w środku mnie cos sie upiera, że to wszystko prawda, że tak było!!...a ja chcę temu czemus wierzyć Elfik . Za to, że ta twórczość nie ogranicza się do jednej książki, więc starczy jej na całe życie wieeeeeeeeeelgachny uśmiech. Za to, że jest tak skomplikowana i poruszająca, że wciaż wywołuje pytania i dyskusje, więc ludzie o tym rozmawiają, piszą i śpiewają, że malują, rysują i znajdują cząstkę tamtego świata w naszym - realnym i w sobie. I wreszcie za to, że dzięki temu wszystkiemu... spotkaliśmy się na Forum wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

"I choć sami nie wiemy, czy opowieści te są prawdą, to wiemy na pewno, że mądrzy ludzie dawnych czasów uważali je za prawdę."
Snorri Sturluson
Powrót do góry

Ireth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 23-02-2004 18:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jeszcze dołącze do pozostałych argumentów swoje:
- za to, że wprowadził mnie do świata książek, przed którym tak długo uciekałam oops, zawstydzenie (oj glupia byłam, bardzo głupia)
- za to, że dzięki Tolkienowi Elfowie i Krasnoludowie znowu urośli w moich oczach, że stali się dumni i wielcy
- za tak dokładną historię Śródziemia i w ogóle całej Ardy (wydaje mi się, że aby to wszystko ogarnąć potrzeba wielu lat)
- za ocalenie mnie przed codziennością życia od którego mogę uciec chociaż na chwileczkę
Niewiele tego, ale większość została powiedziana wcześniej.

Emaleth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 23-02-2004 22:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam twórczość Tolkiena za bogactwo emocji, której dostarcza mi ich lektura, za tęsknotę do przedstawionego tam świata, za spójność, za te wszystkie szczegóły, które sprawiają, że to wszystko wydaje się realne i za wiele, wiele innych spraw.
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 01-03-2004 16:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie mogę się oprzeć, żeby sobie trochę nie napisać w takim temacie... Uśmiech

Za to, że można tam zamieszkać, przedostać się do Śródziemia całkiem realnie, wędrować po nim, na jego mapę nałożyć mapę własnego umysłu, gdzie poszczególne krajobrazy odpowiadają uczuciom i stanom duszy, w postaciach zaś znaleźć można uosobienie własnych myśli, strachów egzystencjalnych Z przymrużeniem oka i przeczuć lub nadziei co do natury świata i rzeczywistości... Uwielbiam, jak wszyscy, język Władcy Pierścieni, podniosłość i powagę tych opowieści, i oczywiście radosnych i beztroskich hobbitów, dzięki którym nie trzeba się smutkiem tych historii aż TAK przejmować (a wielu wszak twierdzi, że istnienie czegoś takiego jak poczucie humoru to jeden z najbardziej przekonywujących dowódów na istnienie samego Stwórcy) Uśmiech

Własne myśli często odnajdujemy w słowach innych... Amerykański poeta Ezra Pound napisał tak:

Lektura jest zawsze wyprawą w poszukiwaniu mocy
Czytelnik - człowiekiem żyjącym pełnią życia
A książka - magiczną kulą w jego ręku

No może nie odnosi się to tak bardzo do każdej lektury, ale moc opowieści o Śródziemiu streszcza cudownie. Uśmiech

Na Laurę Brown z "Godzin" Michaela Cunninghama tak działała "Pani Dalloway" Virginii Woolf:

Przeczyta jeszcze jedną stronę. Jeszcze tylko jedną stronę, żeby się uspokoić i odnaleźć... To takie piękne, znacznie piękniejsze... niż wszystko co istnieje. W tamtym, innym świecie mogłaby spędzić całe życie, tylko czytając.

Tak właśnie często działa na mnie Śródziemie, choć - w razie jakichś wątpliwości Śmiech - umiem oddzielić jego realność od realności naszego świata bez żadnych trudności. Hmm... Ale pamiętam jeszcze jedne słowa dobrze to ujmujące, z pewnego francuskiego filmu, którego tytuł wypadł mi z pamięci. Skrzywienie Ten króciutki dialog odbył się między młodym chłopakiem i wykładowczynią literatury, graną przez Danielle Darrieux. Chłopak, oglądając jej wypełnione książkami mieszkanie, pyta:

- Co jest ważniejsze: czytać czy żyć?

Ona odpowiada:

To pytanie zadają ci, którzy nie czytają, ale to to samo.

Wspaniale powiedziane. A już z pewnością czytać o Śródziemiu to żyć w nim. Love Uśmiech

Philippa Boyens mówiła też kiedyś, że "Władca Pierścieni" to książka, do której chętnie wracała w deszczowe niedzielne popołudnia... kiedy świat wydawał się raczej szary niż zielony. Też się zgadzam. Jestem za Uśmiech

Ech, kolejny afektowany post bez śladu dystansu... Ale tu nie można sobie skali dystansu ot tak, ustalić wedle woli. O czym wiedzą co najmniej ci, którzy pisali wcześniej... Uśmiech
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 04-03-2004 14:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też nie będę się opierać Z przymrużeniem oka Elfik

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem." Lubimy się
/przysłowie chińskie/

Za co uwielbiam twórczość J.R.R Tolkiena? Ładnych kilka lat temu, kiedy jeszcze to forum nie istniało, nie miałam bladego pojęcia, ze istnieje coś takiego jak ŚKF Uśmiech a moi przyjaciele po przeczytaniu WP i Sila wcale nie zakochali się w tych książkach od pierwszego czytania Smutek
Wtedy powiedziałabym tak:
Książki J.R.R Tolkiena Kocham Love :
* za to, że wyczarował mi przed oczami wspaniały świat Tiaaaa , który na zawsze zostanie w moim sercu uwielbiam/kocham to, jestem szczęśliwy
* za chwile zapomnienia robienie pieknych oczek , oderwania się od "szarej rzeczywistości" Język (ucieczka więźnia Z przymrużeniem oka )
* za przewspaniałą fabułę Miłość , w której za każdym razem, kiedy czytam odkrywam coś nowego mam pomysł!!! , co zmusza do rozmyślań, przewartoścowań hmmmm... z otwartymi ramionami, i`m all your`s
* za mądrość, ukojenie, nadzieję.. kwiatek dla ciebie, dziękuję
* za parę cudownych snów Można zasnąć...

I to jest podstawa, z której wyrosła moja Największa pasja Love Coś, co się nie zmieni Nie Nie Spox , do czego mogę wracać i co zostanie Tiaaaa , nawet gdyby wszystko inne miało runąć...

Dziś jeszcze dodałabym kilka ważnych punktów Uśmiech

* za miłość i wspaniałych przyjaciół z otwartymi ramionami, i`m all your`s i wielu wspaniałych ludzi Piwko , których dzięki Tolkienowi poznałam Elfik
* za ogromne bogactwo tematów do poruszenia wszystko mi się pomieszało Jestem za i inspirację w pogłebianiu wiedzy z różnych dziedzin Książka
* za możliwość "twórczego wyżycia się" Elfik (pismo, eseje, wiersze, rysunki Język )

Zgadzam się z Daisy i z Umberto Eco, ze czytać, to jakby żyć podwójnie Pocieszanie

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

fariena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 15-03-2004 19:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszyscy, którzy pisali wcześniej przedstawili tyle argumentów, z którymi się zgadzam, że trudno jest mi napisać coś więcej. Wiem, że nie każdy może zawdzięczać coś Tolkienowi. Świadczy o tym fakt, że w moim najbliższym otoczeniu nie znam nikogo, kto by fascynował się jego twórczością, zresztą, to całkiem normalna sprawa. Jednak, ja zawdzięczam Tolkienowi bardzo wiele.
-Jego dzieła otworzyły przedemną wspaniały świat, o którego istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia.
-dziękuję mu, za styl, słownictowo i całą "techniczną" budowę jego książek
-za to, wieczorami mam o czym myśleć, śnić w nocy
-za to, że w trakcie czytania książki cały czas myślisz " dobra, przeczytam sobie jeszcze następną stronę" i tak w kółko, że bardzo trudno się od książki oderawać
- za całą Ardę, wszystkie żyjące na niej istoty, wszystko na co się ona składa

Tak, Tolkienowi wielu zawdzięcza wiele, a wśród nich jestem ja:)
pozdrowionka
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Za co uwielbiamy twórczość Tolkiena? (Strona 1 z 3)

Skocz do: