Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie kraina Manwego sprawia, ze jej mieszkańcy są nieśmiertelni, lecz nieśmiertelność tych, co tam mieszkają, uświęciła krainę. Wy byście tam prędzej zwiędli i znużyli się życiem jak ćmy w za silnym i jednostajnym świetle." Posłowie Valarów do Numenorejczyków, Silmarillion

Temat: Wargowie i olifanty- wysokość w kłębie (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 29-01-2004 14:51    Temat wpisu: Wargowie i olifanty- wysokość w kłębie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oglądając "Dwie Wieże" miałem wrażenie, że zarówno olifanty jak i wargowie mają za duże rozmiary. Szczególnie odnosi się to do tych ostatnich, których wyobrażałem sobie trochę większych od zwykłych wilków, a na pewno nie wielkości i postury bizona. Jeśli ktoś dysponuje informacjami na temat wymiarów osiąganych przez te istoty, to proszę o podzielenie się nimi.

Acha, jeszcze jedno. Czy olifanty miały na prawdę dwie pary kłów?
Pozdrawiam

Eruannon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 77

Wysłany: 29-01-2004 17:01    Temat wpisu: Re: Wargowie i olifanty- wysokość w kłębie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziki człowiek z lasu napisał(a):
Pozdrawiam

Cóż, jeśli dobrze pamiętam, mûmaki (arachiczne olifant od elephant "słoń"), to przodkowie obecnych słoni. Czy słonie w afryce mają kły? Przecież się poluje na kość słoniową, prawda? Albo ja tak zarosłem i nie wiem w jakich czasach żyje Widziały gały co brały

Jeśli chodzi o rozmiary to są oczywiście dobre. Olifanty były wielkie, dużo większe od obecnych elephantów, które sa jedynie ich marną namiastką.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 29-01-2004 19:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niemniej Pidżej przesadził z wielkością olifantów (IMHO). Tolkien nie podał (AFAIR) ich wielkości w kłębie, ale -jak czytamy w RoTK -łucznicy Rohanu tępili je strzelając im w oczy. Musiały więc mieć góra 10-12 metrów (a nie paredziesiąt). Natomiast wargowie w filmie są dobrych rozmiarów -jeździły przecież na nich orki (gobliny, jeśli kto woli Hobbita Jestem rozwalony ), które przecież do najlżejszych nie należały. "Wierzchowiec" Gandalf na Cienistogrzywym musiał mieć odpowiednie rozmiary, żeby nie załamać się pod wagą ok. 80-100 kg (na tyle oceniam standardowego orka w zbroi i z szablą).
Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 29-01-2004 21:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Villentretenmerth napisał(a):
Musiały więc mieć góra 10-12 metrów (a nie paredziesiąt).
Tak dla mnie te na filmie mają właśnie z 12-15 metów, te tolkienowskie mogły być tak mniej więcej 1,5 do 2 razy większe od słonia afrykańskiego (długość ciała słonia afrykańskiego do 8 m, do 4 m wysokości w kłębie, ciężar największych samców przekracza 7,5 t ), czyli długość Mumaka jakieś 16-20 m, wysokość w kłębie 6-8 m, masa 10-15 t)

W załączniku przybliżona analiza wielkości na podstawie zdjęcia z filmu i rysunku Nasmitha w porównaniu z ludzmi lub jeźdzcami.

Co sie tyczy wargów zauważcie, że orki z gór nie były zbyt duże zatem i masa ich była mniejsza odprzeciętnego człowieka płci męskiej. Nie były także ciężko uzbrojone, raczej skurzane zbroje, kolczugi, szabla też nie specjalnie ciężka.
Ja szacował bym wagę takiego orka na jakieś góra 60 kg bez urbrojenia, a z uzbrojeniem góra 70 -80. Warg mógł być wielkości raczej kuca, a nie konia. Coś koło 1,3-1,5 m w kłębie. Nie musiał być wielki w kłęłbie, aby udzwinąć orka. Wystraczyłoby aby był bardzo umięśniony. Taki upakowany wilk 1,5 razy większy od normalnego Uśmiech.
(Normalny wilk osiąga długosć do ok. 200 cm (od nosa do końca ogona), głowa i tułów 100 - 150 cm; ciężar 12 - 80 kg (typowo 40 - 50 kg). Wysokosć w kłębie wynosi do 90 cm). Nie wydaje mi się, aby wargi z filmu były większe od koni Rohirrimów, raczej nieco mniejsze - odpowiadałoby to w przybliżeniu podanym przeze mnie przypuszczalnym wymiarom. To co mnie sie zdecydowanie w nich nie podobało to zdecydowanie niewilkowy ich wygląd. Nie żeby to były dosłownie wielkie wilki, ale żeby choć trochę wilka przypominały.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.

Ostatnio zmieniony przez Adan dnia 29-01-2004 22:07, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry

Eruannon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 77

Wysłany: 29-01-2004 21:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmmm, być może PJ troche przesadzil, ale dla mnie przez to wygladaja jeszcze grozniej... coz, ma ktos jeszcze jakies zrodla odnosnie wielkosci olifantow? BTW, chyba nie mozemy sie tez wzorowac praca Nasmitha, prawda?

Pozdrawiam
Powrót do góry

Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 30-01-2004 06:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Villentretenmerth napisał(a):
Musiały więc mieć góra 10-12 metrów (a nie paredziesiąt).
Tak dla mnie te na filmie mają właśnie z 12-15 metów
Heh, przesadziłem Pserwa (jak zwykle), w rozgorączkowaniu...
Wywody Adana całkowicie mnie przekonują i jestem "za" (a nawet przeciw Jestem rozwalony )

Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 30-01-2004 08:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mistrz opisał olifanta w swoim wierszu:

J.R.R.Tolkien napisał(a):
OLIPHAUNT

Grey as a mouse,
Big as a house,
Nose like a snake,
I make the earth shake,
As I tramp through the grass;
Trees crack as I pass.
With horns in my mouth
I walk in the South,
Flapping big ears.
Beyond count of years
I stump round and round,
Never lie on the ground,
Not even to die.
Oliphaunt am I,
Biggest of all,
Huge, old, and tall
.
If ever you'd met me,
You wouldn't forget me.
If you never do,
You won't think I'm true;
But old Oliphaunt am I.
And I never lie.

Co do wielkości mowią o niej wersy:
"Big as a house" - wielki jak dom
i
"Biggest of all,
Huge, old, and tall." - największy ze wszystkich, ogromny, stary i wysoki

Przy takim opisie pole interpretacyjne jest dośc obszerne.
Poza tym opis we "Władcy Pierścieni" też sugeruje ogromne zwierzę:
J.R.R.Tolkien, 'Wladca Pierścieni' napisał(a):
(...) spomiędzu drzew wychynął ogromny zwierz (...). Wielki, większy niż dom, znacznie wiekszy wydał się hobbitowi; szara ruchoma gora. Strach i podziw, być może, powiększyła stwora w oczach Sama, lecz mumak z Haradu był naprawdę olbrzymią bestią; na całym Środziemiu nie spotyka ise nic podobnego. Dziś żyjące jego potomstwo daje ledwie słabe wyobrażenie o wzroście i majestacie przodków.

Więc może jednak reżyser nie przesadził z wielkością olifantow, lecz pokazał je takimi, jakie jawiły mu się według tego opisu Uśmiech

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Finduilas
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 30-01-2004 09:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Mistrz chyba nic nie wspomina o dwuch parach kłów, a jednak muszę przyznać, że były dobrym pomyśłem. Byli to przecież przodkowie "elephantów", a nie tylko ich trochę większe odpowiedniki. PJ dodał coś takiego co odróżnia np. tygrysa szablozębnego od zwykłego tygrysa i dzięki temu podkreślił ich... jakby... egzotyczność
Pserwa
Cytat:
If ever you'd met me,
You wouldn't forget me.
If you never do,
You won't think I'm true;
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Wargowie i olifanty- wysokość w kłębie (Strona 1 z 4)

Skocz do: