Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Kto wiedział że Frodo nie zniszczył Pierścienia? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jurecq
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 04-11-2008 08:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

oprocz postaci z ksiazki przeciez jeszcze wszyscy my wiemy, ze Frodo nie zniszczyl pierscienia i poddal sie jego woli w decydujacym momencie... i to mnie zawsze zastanawialo - jakie jest tu przeslanie...? dobro odnioslo ostateczne zwyciestwo, ale przez przypadek jakim bylo potkniecie sie Golluma... dla mnie wymowa finalu WP jest srednio optymistyczna, jednak pozostawia pole do bardzo wielu interpretacji.

to mnie zawsze interesowalo i postanowilem odswiezyc ten poniewaz nie znalazlem innego, blizszego sprawie, tematu.
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 04-11-2008 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Według interpretacji samego Tolkiena, ten 'przypadek' nie był przypadkiem, lecz ilustracją Mt 5,7: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Frodo wykazał miłosierdzie wobec Golluma, i dzięki temu, gdy sam się załamał pod ciężarem przekraczjącym jego siły (w czym, wg. Tolkiena, nie było jego obiektywnej winy), nastąpił splot okolicznosci (z udziałem Golluma) dzięki któremu ocalone zostało Śródziemie i sam Frodo:

"In this case the cause (not the 'hero') was triumphant, because by the exercise of pity, mercy, and forgiveness of injury, a situation was produced in which all was redressed and disaster averted." (The Letters of J.R.R. Tolkien, #192)

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że to co autor sam pisze (zwłaszcza po jakimś czasie) o swoich dziełach jest zawsze bardzo interesujące, ale nie powinno być traktowane jako jedynie słuszna interpretacja. (Tym bardziej, że bywa, że pisze różne rzeczy.)
Powrót do góry

jurecq
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 04-11-2008 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ciekawe, nie znalem tej interpretacji, jednak mnie nie do konca przekonuje... zreszta Tolkien mowil, aby nie doszukiwac sie drugiego czy trzeciego dna w jego utworach; w dodatku w przytoczonym fragmencie listu nie ma nic o symbolice biblijnej. pewne wartosci sa uniwersalne i uwazam, ze nie ma potrzeby 'podpierania' ich Pismem Swietym (choc sa z nim zgodne), sadze ze bardziej o to Mistrzowi chodzilo.
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 04-11-2008 20:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jurecq napisał(a) (zobacz wpis):
zreszta Tolkien mowil, aby nie doszukiwac sie drugiego czy trzeciego dna w jego utworach;

Co dokładnie mówił i gdzie, bo jakoś sobie nie przypominam?

w dodatku w przytoczonym fragmencie listu nie ma nic o symbolice biblijnej. pewne wartosci sa uniwersalne i uwazam, ze nie ma potrzeby 'podpierania' ich Pismem Swietym (choc sa z nim zgodne), sadze ze bardziej o to Mistrzowi chodzilo.

A gdzież w moim poście "symbolika" biblijną? Treść (nie "symbolika") interpretacji Tolkiena jest akurat zgodna z treściami chrześcijańskimi. Nie każda kultura zna koncepcję odkupienia przez okazanie miłosierdzia, i akurat, o ile się orientuję, z kultur mających wpływ na Tolkiena, akurat ta jedna.

I sugeruję lekturę całego listu 192 (oraz 246, na ten sam temat), bo w pełnym kontekście jest dość jasne, o co Tolkienowi chodziło.
Powrót do góry

jurecq
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-11-2008 08:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

chodzilo o sytuacje kiedy dopatrywano sie np analogii z wojna (np ze wrog jest na wschodzie i ze mial na mysli zsrr), krytyke rewolucji przemyslowej (Saruman) itd. gdzies to wyczytalem, nie pamietam dokladnie, dawno temu to bylo... w kazdym razie zapamietalem, ze zdecydowanie sie od tego odcinal; chetnie dowiem sie cos wiecej, ale to juz poza tematem...

to ze tresc jest zgodna to fakt, lecz po prostu nie nazywalbym tego ilustracja konkretnego fragmentu Pisma Swietego. ale do listow musze siegnac Uśmiech
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 05-11-2008 16:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

chodzilo o sytuacje kiedy dopatrywano sie np analogii z wojna (np ze wrog jest na wschodzie i ze mial na mysli zsrr), krytyke rewolucji przemyslowej (Saruman) itd. gdzies to wyczytalem, nie pamietam dokladnie, dawno temu to bylo... w kazdym razie zapamietalem, ze zdecydowanie sie od tego odcinal; chetnie dowiem sie cos wiecej, ale to juz poza tematem...

Prawdopodobnie w przedmowie do WP. Ale co innego alegoria, a co innego inspiracja, a zamiar przekazania pewnych treści jeszcze co innego.

to ze tresc jest zgodna to fakt, lecz po prostu nie nazywalbym tego ilustracja konkretnego fragmentu Pisma Swietego. ale do listow musze siegnac Uśmiech

"Ilustracja" może faktycznie nie była najlepszym słowem. Ale że interpretacja Tolkiena była w duchu chrześcijańskim, to dla mnie nie ulega wątpliwości (widać to zwłaszcza w liście 192).
Powrót do góry

jurecq
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-11-2008 17:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):

"Ilustracja" może faktycznie nie była najlepszym słowem. Ale że interpretacja Tolkiena była w duchu chrześcijańskim, to dla mnie nie ulega wątpliwości (widać to zwłaszcza w liście 192).

no wlasnie to slowo mnie tu zmylilo. jeszcze ciekawe jest to - slowa Gandalfa o Gollumie: "let us remember that a traitor may betray himself and do good that he does not intend" w tym kontekscie nabiera to wszystko jeszcze szerszego znaczenia... dla mnie jeden z bardziej intryguajcych fragmentow WP.
Powrót do góry

von Veron
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 25-06-2009 10:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

oprocz postaci z ksiazki przeciez jeszcze wszyscy my wiemy, ze Frodo nie zniszczyl pierscienia i poddal sie jego woli w decydujacym momencie... i to mnie zawsze zastanawialo - jakie jest tu przeslanie...? dobro odnioslo ostateczne zwyciestwo, ale przez przypadek jakim bylo potkniecie sie Golluma... dla mnie wymowa finalu WP jest srednio optymistyczna, jednak pozostawia pole do bardzo wielu interpretacji.

to mnie zawsze interesowalo i postanowilem odswiezyc ten poniewaz nie znalazlem innego, blizszego sprawie, tematu.

Moim zdaniem Tolkien po prostu nie chciał napisać książki typu: początek był łatwy, potem mimo wielu niebezpieczeństw wszystko poszło gładko, zakończenie- szczęśliwe Śmiech To takie tradycyjne i nudne...
Myślę, że nie tylko Sam wiedział, że Pierścień nie został zniszczony przez Froda. Jak słusznie ktoś zauważył: Galadriela, Mithrandir mogli to przewidzieć... Ale o co mieliby mieć pretensje do Froda? Przecież i Galadriela, i Mithrandir zdawali sobie sprawę, że sami mogliby ulec Pierścieniowi. Myślę, że nikt z góry nie zakładał, iż misja pójdzie "gładko". Frodo doniósł Pierścień do Góry Przeznaczenia- to już było wielkim sukcesem, a późniejsze wydarzenia...no cóż...Przeznaczenie Z przymrużeniem oka

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Kto wiedział że Frodo nie zniszczył Pierścienia? (Strona 2 z 3)

Skocz do: