Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy z Mędrców nie wszystko wie." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Kto wiedział że Frodo nie zniszczył Pierścienia? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 25-06-2009 12:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

von Veron napisał(a) (zobacz wpis):

jurecq napisał(a) (zobacz wpis):
oprocz postaci z ksiazki przeciez jeszcze wszyscy my wiemy, ze Frodo nie zniszczyl pierscienia i poddal sie jego woli w decydujacym momencie... i to mnie zawsze zastanawialo - jakie jest tu przeslanie...? dobro odnioslo ostateczne zwyciestwo, ale przez przypadek jakim bylo potkniecie sie Golluma... dla mnie wymowa finalu WP jest srednio optymistyczna, jednak pozostawia pole do bardzo wielu interpretacji.

to mnie zawsze interesowalo i postanowilem odswiezyc ten poniewaz nie znalazlem innego, blizszego sprawie, tematu.

[...]Frodo doniósł Pierścień do Góry Przeznaczenia- to już było wielkim sukcesem, a późniejsze wydarzenia...no cóż...Przeznaczenie Z przymrużeniem oka

Jak dla mnie, to mówi wiele o tym, jak życie jest skomplikowane, jak dziwnie i nieprzewidzianie splatają się losy osób, że rzeczy nie są tak proste, jakbyśmy je chcieli widzieć. Nie jest też tak, moim zdaniem, że Frodo zawiódł. Bo gdyby on nie doszedł do Góry Przeznaczenia, to ten "przypadek" by się nie zdarzył. Myślę, że Tolkien rozwiązując w ten sposób tę sytuację, pokazał (nie wiem, czy to było zamierzone), że nie musi być tak, że sukces odnosi jedna osoba. Że rzeczy nie muszą być czarne i białe, że nic nie jest ostateczną klęską ani ostatecznym zwycięstwem. Czasami czyjaś porażka przyczynia się do czyjejś wygranej, a więc ma swój udział w tym, co wychodzi na dobre. Czasami dobre chęci, i starania mają ogromną wartość, nawet jeśli nie są doprowadzone do końca. Ktoś zaczyna, ktoś inny kończy. Dla mnie jest to przesłanie osobiste o tym, że upaść, to nie znaczy przegrać, bo można być słabym, można się przestraszyć wyzwania, wysiłku, można nie dać rady, można zwątpić w misję - ale to, co się zrobiło mimo zwątpienia - nie musi pójść na marne. I cieszę się, że cały wysiłek Froda i Sama nie poszedł na marne.

A Gollum, to nie tylko ten "przypadek" i potknięcie. To cała historia Golluma i powiązania jego losu z losami innych miały taki, a nie inny skutek. Ale to wiemy przecież. W końcu Gandalf mówił, że Gollum być może ma swoją rolę do spełnienia. I ja też tak myślę, że różne poznane w naszym życiu osoby spełniają taką różną rolę w naszym życiu, może i niektórzy z nas też mają takiego swojego Golluma. Więc lepiej być dla niego miłosiernym Uśmiech

Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 25-06-2009 21:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do roli Froda w zniszczeniu Pierścienia-jest w książce momet, w którym mówi on Gollumowi, że jeśli ten psoróbuje jeszcze raz odebrac mu pierścień-sam też runi w Szczeliny Zagłady. Kiedy dodatkowo powiążemy to z przysięgą wobec Froda która wiązała Golluma, to wynika, że była jakas rola Froda w tym, że ten spadł w ogień hmmmm...
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 675

Wysłany: 02-05-2018 09:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zastanawiając się nad misją Frodo, znalazłem taki stary temat i dopisze się tutaj.
Frodo poniósł klęskę w "starciu z pierścieniem" ale jego determinacja , upór okazywane miłosierdzie a także pomoc Sama zadecydowały o końcowym sukcesie misji. Sam Frodo doszedł do granicy możliwości swojego ciała i umysłu i nie był wstanie sam zdziałać więcej, zresztą nie wiadomo, czy w takiej sytuacji ktokolwiek zdołałby wrzucić pierścień w Szczeliny Zagłady.
Nasuwa mi się tu, że była to jednak kolejna "interwencja".
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Kto wiedział że Frodo nie zniszczył Pierścienia? (Strona 3 z 3)

Skocz do: