Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 25-01-2004 17:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja także uważam, że nie da się określić przedziału wiekowe kiedy należy czytać WP, gdyż każdy z nas jest inny, indywidualizm pozwala nam wytrzymać na tym świecie i nie dać się pokonać monotoniczności. Ta indywidualność też sprawia, że każdy dorasta to różnych spraw w innym czasie a niektórzy nigdy nie dorastają Język Wazne jest to by samemu poczuć że się go chce przeczytać, by zrodziła sie w nas ciekawość tego co zawieraja te zapisane strony. Można go przeczytać raz, gdy wciągnie to kolejne i prawie za każdym bedziemy dostrzegać coś nowego, równie dobrze możemy go czytać 10 razy i nie odkryć istoty, no bo w sumie czymże jest ta istota?? Tu Tolkien posłużył się bardzo sprytnym zagraniem, stworzył coś w czym każdy znajdzie cos czego szuka i dla niego to właśnie bedzie najwazniejsze, jednak dla innej osoby to ,,najwazniejsze" wcale nie bedzie takie ważne a to wcale nie umniejszy znaczenia dzieła....

Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 25-01-2004 17:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mONA napisał(a):

Dla mnie WP jest książką z grupy, do której należy m.in. Kubuś Puchatek, Mały Książę, Mistrz i Małgorzata. Są to książki, które można czytać w każdym wieku i niezliczoną lość razy.
Ja podobnie jak Ty Mona odbieram nie WP, lecz Hobbita Język . WP jes o wiele poważniejszy, więc nie wiem, czy dzieci mające mniej, niż 10 lat mogłyby to czytać.

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 25-01-2004 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gloin napisał(a):
WP jest o wiele poważniejszy, więc nie wiem, czy dzieci mające mniej, niż 10 lat mogłyby to czytać.

A dlaczego 10 lat ma być granicą? Jeżeli dziecko ma dość poważne podejście do świata i rzeczywistości, potrafi odróżnić prawdę od baśni nie zakazałabym czytania WP. Jeżeli dziecko jest w stanie przeczytać tak grubą książkę, nie widzę przeciwwskazań.

A co do czytania na głos dziecku - Harry Potter nazywany książką dla dzieci ma również trochę okrutnych i strasznych dla dziecka scen. Czytając książkę małemu dziecku możemy trochę zmienić treść, łagodząc ją.

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Anagda
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 26-01-2004 15:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja sądzę, że Władcę nie powinny czytac małe dzieciaki (sorry, jesli kogoś urażę) takie ok. 8 lat. I może niekniecznie dlatego, że po np. odcięciu palca Frodowi, będą mieli spaczoną psychikę, lecz dlatego, że po prostu nie zrozumieją książki. WP ma dość skomplikowaną fabułę.
Powrót do góry

Ugrunîlo
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 26-01-2004 16:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja myślę, że granic tu nie ma Z przymrużeniem oka Przecież dzieci są niesamowicie różne! I tzw. wybitnie uzdolnione, i takie zupełnie zwyczajne. W większości nie mają jeszcze hobby czy jednoznacznie ukierunkowanych zainteresowań, chociaż zdarzają się takie, o których "od początku wiadomo". Dlatego sądzę, że jeśli dziecko weźmie ksiażkę do ręki, zainteresuje się nią i ją przeczyta a nie porzuci w połowie, to znaczy, że był to odpowiedni czas, a dziecko znalazło w fabule, postaciach czy opisach to coś, co nie pozwoliło przerwać czytania w połowie. Przecież wszyscy wiemy, że WP to książka, która ma w sobie wiele przesłań i czytając n-ty raz odkrywamy kolejne. Skąd pewność, że ośmiolatek jej nie zrozumie? Jeśli zdoła sam, bez przymusu przeczytać i jest to dla niego przyjemnością, to zrozumie!! Na swój "ośmioletni sposób" ale zrozumie. Tak samo jak ja niegdyś rozumiałam na "kilkunastoletni" a teraz rozumiem na hmm.. trochę starszy Jestem rozwalony . Czy któryś jest lepszy albo gorszy? Moim zdaniem nie. Inny po prostu.
I szczerze pisząc zazdroszczę tym, którzy pierwszy raz czytali WP jako dzieci. Takie osoby mają właśnie szansę na rozumienie książki na tych wiele cudownych sposobów...

"I choć sami nie wiemy, czy opowieści te są prawdą, to wiemy na pewno, że mądrzy ludzie dawnych czasów uważali je za prawdę."
Snorri Sturluson
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 26-01-2004 17:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gloin napisał(a):
Moim zdaniem musi być określony wiek. Pomyślcie, jakby taki ośmioletni dzieciak przeczytałby o odgryzieniu palca Froda przez Golluma, to mógłby mieć wypaczoną psychikę Powstrzymywany płacz ... Uważam, że odpowiednią granicą wieku jest dziesięć lat. Dziecko w tym wieku już umie "myśleć" tak, tak, zgadzam się hmmmm... i nie odbierze tego, źle Nie Nie . Chociaż, co ja tam wiem, w końcu sam jestem dzieckiem Złośliwy uśmiech .

Gosh! Super śmiech
(dopiero dziecko w wieku 10 lat umie myśleć"??? Jestem rozwalony Szok )

A propos demoralizowania ośmioletnich i młodszych dzieci krwawymi scenami Pserwa Gloin, całe pokolenia czytały krwawe bajki z drastycznymi scenami, jak przykładowo Jaś z Małgosią wrzucają Babę Jagę do pieca a matce Królewny Śniezki ptaki wydłubują oczy wszystko mi się pomieszało
I jakoś Złośliwy uśmiech te pokolenia małych dzieci, dorastających nastolatków nie powybijały się nawzajem Spox

Drastyczne sceny w bajkach pomagają dziecom kompensować ukryte lęki, powie Ci to każdy psychoanalityk i niejeden teoretyk baśni. Psychoanalityk dodatkowo przytoczy badania, które udowadniają, że dzieci, którym czytano baśnie są mniej agresywne niż ich rówieśnicy, którym nic nikt nie czyta. Spox

Dziecko może lektury Władcy Pierścieni dobrze nie zrozumieć, to byłby w sumie zarzut, ale ośmielam się twierdzić, że nie to akurat jest najważniejsze. Ważny jest kontakt rodzica z dzieckiem, szczególna atmosfera bezpieczeństwa, która wytwarza się podczas czytania dziecom baśni i opowieści, i dialog.
Dla małych dzieci lepszy będzie "Hobbit" z uwagi na mniejszą objętość i specyficzną postawe narratora, dzięki któremu rodzic może wczuć się w rolę "opowiadacza" Z przymrużeniem oka

Jeśli zaś chodzi o jakiś krańcowy wiek, w którym należy absolutnie przestać czytać "Władcę Pierścieni" Szok albo przestać czytać w ogóle kompletny szok! zemdlałem z wrażenia , to wybaczcie, ale nie wyobrażam sobie świata bez książek Widziały gały co brały i życia mi niestety nie starczy, aby przeczytać wszystkie, które bym chciała SpazmyNiebieski ze smutku .

I mam nadzieję, ze nigdy nie nadejdzie taki dzień, kiedy radio, TV, czy internet zastąpią mi przyjemność i odprężenie i wszystkie te wspaniałe uczucia, które przychodzą do mnie podczas czytania "Władcy Pierścieni" "Hobbita" "Sillmarillionu" "Niedokończonych Opowieści" i właściwie wszystkich książek i opowieści, które wyszły spod pióra Tolkiena. Love

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Gwindor Telrúnya
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 26-01-2004 17:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Falmawen napisał(a):
Ja myślę, że granic tu nie ma Z przymrużeniem oka Przecież dzieci są niesamowicie różne! I tzw. wybitnie uzdolnione, i takie zupełnie zwyczajne.

Również i dorośli są tacy normalni i tacy, którzy nie zrozumieliby tej książki, albo nic by z niej nie wyciągnęli. I proszę mi się tu nie oburzać, ale taka jest prawda! Nie wynika ona co prawda z głupoty, lecz z całkowitego braku chęci. No, jak ktoś się uprze, to i pogardę dla twórczości Tolkiena uznać może za głupotę Oczko .
Powrót do góry

Namarie
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 27-01-2004 18:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja zaczelam czytac Wladce w wieku 11 lat. Najpierw zaczynalam od Hobbita, potem Wladca.

A co do wieku. To wydaje mi sie ze kazdy wiek. Nawet ktos po 50 moze sobie to przeczytac, a nawet 6-letnie dziecko, jak umi Uśmiech Zalezy od czlowieka, jaki jest i czy interesuje sie ta dziedzina ksiazek.

Fuin aure, dim aure, bragol du...

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 2 z 4)

Skocz do: