Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 17-05-2005 14:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wedlug mnie wiek do przeczytania wladcy jest raczej nieokreslony. Pisze raczej, bo ten kto nie umie czytac nie przeczyta Z przymrużeniem oka . Ksiazka jest napisana przecietnie trudnym jezykiem i male kumate dziecko na pewno polapie sie ze Sauron to nie to samo co Saruman i takie tym podobne. Chociaz im czlowiek starszy tym bardziej wezmie sobie do serca cala ksiazke i na pewno zainspiruja go do przeczytania innych dziel Tolkiena np. Silmarillion(to juz troche wyzsza szkola jazdy Spox )
Powrót do góry

Feawen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 17-05-2005 15:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czym człowiek starszy to będzie więcej widział w tej książce. Małe dziecko zobaczy tu tylko fajną przygodę poprzeplataną jakimiś rozmowami z których dla niego niewiele wynika. Za młoda osoba nie zobaczy tego co trzeba zobaczyć. Drugie dno. Dlatego początkujący fan Władcy powinien zacząć od Hobbita. To do niego przemówi.

Darowanemu koniowi nie zaglada się w zęby. SPYTAJ TROJAN!!!
Powrót do góry

Indis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 89

Wysłany: 17-05-2005 23:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Feawen napisał(a) (zobacz wpis):
Za młoda osoba nie zobaczy tego co trzeba zobaczyć.

Coś tam zobaczy. Nie musi przecież od razu zobaczyć wszystkiego. To nawet piękne jest, tak przy każdym kolejnym czytaniu odkrywać coś nowego, w miarę rozwoju własnych możliwości intelektualnych.

He rides into his glorious battle alone
Farewell to the valiant warlord

forum blind guardian
mój blog
moje zdjęcia
Powrót do góry

Feawen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 18-05-2005 09:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Muszę się zgodzić. Ja też, a czytałam od 16 roku zycia za każdym razem widziałam nowe aspekty tej książki. Chyba wiek na to aż tak wpływu nie ma. Ale wydaje mi się, że młodsze dieci chyba czego innego oczekują od książki, jakby nie było przygodowej. O to mi chodziło. Elfik

Darowanemu koniowi nie zaglada się w zęby. SPYTAJ TROJAN!!!
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 20-05-2005 11:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Porywając się na krótkie podsumowanie Język napiszę, że nie jest ważny wiek biologiczny (czyli data urodzenia w sttosunku do chwili sięgnięcia po książkę), a wiek rozumku, czyli pewna dojrzałość umysłowa. Są wszak ludzie "mocno dorośli", którzy z Tolkiena nie zrozumieją nic, bo ich kontakt z literaturą ogranicza się do dodatków sportowych/telewizyjnych, krzyżówek i pisemek typu "Życie na gorąco" Ratujcie bo go pobiję
Dlatego popieram mocno to, co
mONA napisał(a) (zobacz wpis):
Dla mnie WP jest książką z grupy, do której należy m.in. Kubuś Puchatek, Mały Książę, Mistrz i Małgorzata. Są to książki, które można czytać w każdym wieku i niezliczoną lość razy. Za każdym razem inaczej odbierazm ich treść i wziąż znajduję w nich nowe przesłania i nowe, wcześniej przeoczone myśli.

Powrót do góry

Glorfeadel Moriquendi
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 12-06-2005 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Od wieku zależy to, ile się wyniesie z lektury, to oczywiste. Pierwszy raz dane mi było przeczytać LotR w wieku 10 lat i wspominam do dziś niesamowite wrażenia jakie dała mi ta książka. Nie da się ukryć, że były to jednak wrażenia inne (płytsze? a może przeciwnie - głębsze, bo bez chirurgicznego analizowania kazdego fragmentu Śmiech ), niż te, których doświadczam teraz, czytając tę powieść po raz n-ty. Nie uważam, aby należało zakazywać czytania Tolkiena np. ośmiolatkom, gdyż jest to tak genialna książka, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na jednym największe wrażenie robi przejście przez Morię, na innym dialog Faramira i Eowiny Z przymrużeniem oka Również zgadzam się z poprzednikami
Cytat:
Dla mnie WP jest książką z grupy, do której należy m.in. Kubuś Puchatek, Mały Książę, Mistrz i Małgorzata. Są to książki, które można czytać w każdym wieku i niezliczoną lość razy. Za każdym razem inaczej odbierazm ich treść i wziąż znajduję w nich nowe przesłania i nowe, wcześniej przeoczone myśli.
Jestem za

Milosniczka Legolasa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 07-07-2014 07:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie ma określonego wieku. Jednak ośmiolatek nic z tej książki nie zrozumie-wiem z własnego doświadczenia Z przymrużeniem oka. Potem się zniechęciłam do Tolkiena właśnie z tego powodu. Parę lat później przeczytałam ponownie i zrozumiałam wszystko! Nie opłaca się zaczynać za wcześnie. Im starszy człowiek, tym głębiej wszystko odbiera.
Powrót do góry

PaulStep
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 27-08-2014 18:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

24 lata jak przeczytałem WP. 12 lat leżała na półce nietknięta, aż w końcu dojrzałem do jej przeczytania. Super lektura Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 4 z 4)

Skocz do: