Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kaska
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 23-02-2004 11:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja dla swojego 10 letniego siostrzenca czytalam zarowno Wladce Pierscieni jak i Harrego Pottera i uznal on, ze woli WP bo jest ciekawszy. Dlatego mysle, ze nie wolno nie doceniac dzieci nie zaleznie od wieku. Wielokrotnie juz zaskoczyly mnie one swoja inteligencja. I jesli jakis maly czlowiek ma ochote sluchac jak ktos mu czyta WP lub jesli sam to robi to nie widze przeszkod. A jesli idzie oto czy wszystko zrozumie to nie ma to znaczena. Mysle, ze odbierze ksiazke na swoj wlasny sposob, co nie znaczy gorszy. To tak jak ze Shrekiem, smieja sie na nim zarowno dzieci jak i dorosli lecz nie koniecznie w tych samych momentach.
Powrót do góry

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 28-02-2004 15:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uważam, że nie ma określonego wieku, od którego można czytać WP. Ważne jest, by książka budziła zainteresowanie - czy to dzieciak czy dorosłego WP ma tyle warstw, że nawet ośmiolatek znajdzie dla siebie właściwy poziom . Oczywistością jest, że pierwszy odbior / dla ośmiolata / to fabuła akcji i przygody. A ponieważ WP to książka do której się wraca, z każdym czytaniem znajduje się coraz to nowe znaczenia i wątki, i odkrywa nowe rzeczy których nie widział w poprzednich czytaniach. I odbywa, w sensie duchowym, podróż jak Frodo, w głąb swojego dorastania. Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 01-03-2004 01:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sporo tu mówiono o ośmiolatkach Uśmiech a ja pamiętam taki niedawny przypadek: w Programie II Polskiego Radia nadawano na żywo relację ze spotkania w warszawskiej księgarni "Czuły Barbarzyńca" Jakuba Z. Lichańskiego z czytelnikami jego książki "Opowiadania o...", mogli też dzwonić z pytaniami słuchacze. I w pewnej chwili odezwał się przez telefon bardzo - bardzo! - młody głos, i rzekł tak: "Dzień dobry, ja mam pytanie. Chciałabym wiedzieć, czy mogę przeczytać Władcę Pierścieni i czy ta książka nie będzie dla mnie za straszna?" Zapanowała rozbawiona konsternacja, prowadząca audycję zapytała właścicielkę głosu: "A ile ty masz lat?", na co padła odpowiedź: "Osiem". Zgromadzeni w kawiarni uznali, że najlepiej będzie zacząć od "Hobbita", co więcej, postanowiono ośmiolatce tego "Hobbita" ufundować, niemniej zgodzono się, że każdy, bez względu na wiek, znajdzie w WP coś dla siebie, w miarę lat odkrywając coraz więcej. Nikt też nie odpowiedział twierdząco na pytanie o to, czy książka będzie za "straszna". Pewnie są tu tacy, którzy pamiętają tę rozmowę, wydało mi się to zabawnym dodatkiem do toczącej się tu dyskusji. Uśmiech

A sama (jak tylu innych Uśmiech) sądzę, że jeśli chodzi o WP - o ile dziecko jest w stanie przeczytać tak wielką księgę, lub wysłuchać głośnego czytania w odcinkach, wyda mu się ona gigantyczną bajką, różniącą się od innych głównie rozmiarami, nie "strasznością". Sam Tolkien pisał, że miłosierdzie przychodzi wraz z dojrzałością, dla dzieci ważniejsza jest sprawiedliwość, więc jeśli ktoś zostaje zabity w opowieści, płaczą, ale dla złych nie mają litości, dobro i zło ściśle rozgraniczają, a poza tym - dla nich śmierć to jeszcze zupełna abstrakcja, więc spokojnie mogą sobie poczytać bajkę tak w gruncie rzeczy ubogą w strachy i okrucieństwa, jaką jest Władca Pierścieni. Uśmiech
Powrót do góry

Edledhia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 05-06-2004 20:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mi się, że „Władca Pierścieni” jest jedną z nielicznych książek, które można przeczytać wiele razy bez zagrożenia znudzeniem. Sądzę, ze zawsze warto spróbować zacząć w bardzo młodym wieku, ale jak treść będzie zbyt trudna to należy dać sobie spokój i spróbować za parę lat. Pióro Tolkiena jest na tyle elastyczne, że w każdym wieku rozumie się jego słowa inaczej. Świetność tej sprawy polega na możliwości porównania odbierania tekstu teraz i na przykład te dwa lata wcześniej.
Powrót do góry

Theoden
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 08-07-2004 17:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hmmm.... u mnie brat ma 11 lat i zaczoł czytać książke WP Wyprawa szło mu nieźle czyta ją z 4 lub 5 miesięcy, ale czyta kiedy ma ochote a nie po to by przeczytać i to mi sie własnie podoba, czytając z chęci wedlug mie zrozumiesz więcej, w tej chwili mój brat jest na stronie 354 chyba i zakończył czytanie ale mimo wieku pamięta ją dobrze, a nawet miał pretensje dlaczego w filmie nie było sceny jak Frodo z Samem spotkali elfów w drodze do Beer. Także wszystko chodzi o to kiedy tak naprawde jesteśmy w stanie zrozumieć treść książki, jak widać wiek nie ma to zbyt dużo do gadania.

Kristof

Wpisy: 279
Nieobecny(a): Zaglądam tylko w tematach TFowych

Wysłany: 20-07-2004 09:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedyś, gdy prowadziłem z moimi kolegami pewien spór, opierający się na Władcy Pierścieni i Harrym Potterze doszliśmy do pewnego mądrego wniosku - różnica między tymi książkami jest taka, że z Pottera się wyrasta, a do Władcy trzeba dorosnąć. Myślę, że to jest wystarczające stwierdzenie. Nie ma określonego wieku - ci, którym książka się spodobała, dorośli do niej, ci, którzy jej nie zrozumieli lub nie polubili muszą jeszcze trochę poczekać...
Na zachód wysyła!
Powrót do góry

Nellelórë

Wpisy: 450

Wysłany: 19-08-2004 23:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do wieku, po którego osiągnięciu nie wypada :| czytać Tolkiena, pamiętam pytanie zadane przez Aiglos Jakubowi Lichańskiemu:

Wiele osób traktuje zainteresowanie twórczością Tolkiena jako coś niepoważnego, wręcz infantylnego. A jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Na co on:

Odpowiem brutalnie - to ich problem, nie mój.

Krótko a treściwie. To też zdrowe podejście do sprawy Jestem za Z przymrużeniem oka Uśmiech
Powrót do góry

Eldarion Telkontar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 52

Wysłany: 20-08-2004 23:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwszy raz przyczytałęm WP w wieku lat 13. Wiele było rzeczy, których nie rozumiałem, ale tak mnie wviągnęło, że przeczytałem wszystkei 3 tomy w 4 dni... A z racji tego, że nie wszystko zrozumiałem odrazu wziąłem się za czytanie po raz drugi. Władca Pierścieni może być czytany przez ludzi w naprwdę dużym przediale wiekowym, ale rzecz w tym, że młodsi czytelnicy nie zrozumieją wszystkiego - chociarz zapewne znajdzie się też sporo starszych, którzy nie zrozumieją wszystkiego po jednorazowym przeczytaniu WP.

Jednak jeżeli chodzi o zakres wieku odpowiedniego dla czytelnika, to Hobbit bije Trylogię. Książka jest genialna. Może być opowiadna jako bajka dla małych dzieci lub z zapałem czytana przez ludzi starszych Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 3 z 4)

Skocz do: