Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
meliana
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 22-01-2004 21:14    Temat wpisu: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

według mnie od rozsadnego, kazdy powinien sam sobie ta granicę ustalis, najlepiej od takiego wieku od jakiego ta ksiązke zrozumiesz, bo inaczej wszystko jest bez sensu...
Powrót do góry

Perchen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 22-01-2004 23:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem dokładnie o co chodzi, ale się domyślam. I moim zdaniem, nie jest to ważne, KAŻDY pojmie jakąś czastkę przekazu, a ile? od wieku zależy, ale sam wiek nie determinuje ile czego pojmiesz.

MenTh0l
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 22-01-2004 23:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że najlepiej jest po prostu czytać książkę. Z tego jest najwięcej zabawy i przyjemności. Jeśli wyciągniesz z niej coś dla siebie to dobrze. Jeśli nie- drugie dobrze. Nie dorabiajmy filozofii na siłę. Każdy znajduje co innego w dziełach Tolkiena: jedni dobra zabawe, inni alegorie a inni z kolei tworzą na ich podstawie całe traktaty moralne. I chwała im za to! Ale dajmy każdemu przebyś swoją drogę...

Indis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 89

Wysłany: 23-01-2004 10:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli ktoś jest w stanie przeczytać i książka mu się podoba, to nieważne ile ma lat. Nawet jeśli dzieciak wszystkiego nie zrozumie, to na pewno nie poniesie żadnej szkody. Znam przypadek, kiedy matka czytała Władcę ośmioletniemu synowi. Może i nie zrozumiał przesłania, ale na pewno mu to nie zaszkodziło. Zresztą kilka lat później przeczytał sobie sam. Warunek podstawowy - nic na siłę. Czytać tylko wtedy, jeśli sprawia Ci to przyjemność. Tylko wtedy masz szanse, żeby coś z tej lektury wynieść. A ile? To nie zależy od wieku.
He rides into his glorious battle alone
Farewell to the valiant warlord

forum blind guardian
mój blog
moje zdjęcia
Powrót do góry

Etain
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 23-01-2004 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W zależności od wieku odkrywa się kolejne "dna" w tym, co się czyta. Przykład: "Mały książę". Jak odbierze to ośmiolatek? Jak historię o raczej niezbyt fascynujących przygodach (no i pogadał sobie z tym królem, no i co? i obejrzał sobie ten zachód słońca, no i fajnie, tylko po co zaraz o tym pisać? Nic nowego ) chłopca podróżującego z planety na planetę, do tego dziwaka (w róży się zakochać? niedobrze z nim coś? Skrzywienie ). Ten sam ośmiolatek, mający za sobą dodatkowe, powiedzmy, pięć lat życia, zachwyci się głębią książki, którą wcisnął w najciemniejszy kąt parę lat wcześniej. Co z LOTR'a wyciągnie przeciętny dzieciak? Historię o podróży pewnego małego ludka i jego przyjaciół i ich licznych perypetiach, tu trochę walki, tam trochę strachu, a na koniec radość z tryiumfu dobra nad złem i może łzy wzruszenia... niby nie o to chodzi, ale z drugiej strony czemu dzieciak miałby, zamiast LOTR'a, czytać komiksy o Spider-manie? Jestem rozwalony Wiadomo, że nie wgryzie się we wszystkie niuanse, oleje historię tolkienowskiego świata- niekoniecznie będzie wiedział, kto to był np. Gil-Galad czy skąd się wzięły Pierścienie. Tylko czy to zaraz musi dyskwalifikować LOTR jako lekturę dla niego? Moim zdaniem nie.

Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 25-01-2004 15:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem musi być określony wiek. Pomyślcie, jakby taki ośmioletni dzieciak przeczytałby o odgryzieniu palca Froda przez Golluma, to mógłby mieć wypaczoną psychikę Powstrzymywany płacz ... Uważam, że odpowiednią granicą wieku jest dziesięć lat. Dziecko w tym wieku już umie "myśleć" tak, tak, zgadzam się hmmmm... i nie odbierze tego, źle Nie Nie . Chociaż, co ja tam wiem, w końcu sam jestem dzieckiem Złośliwy uśmiech .

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 25-01-2004 16:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gloin napisał(a):
Pomyślcie, jakby taki ośmioletni dzieciak przeczytałby o odgryzieniu palca Froda przez Golluma, to mógłby mieć wypaczoną psychikę .

No wiesz... sama nie miałam jeszcze skończonych ośmiu lat, kiedy przeczytałam WP. I jakoś Bogu dzięki wyrósł ze mnie w miarę normalny, zdatny do życia w społeczeństwie człowiek.

PS. Czy takiego tematu przypadkiem już gdzieś nie było?

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 25-01-2004 16:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie widzę żadnej możliwości określenia wieku, w którym można przeczytać "Władcę...". IMO zależy to od indywidalnych cech i własnych możliwości. Książka ta może być zupełnie inaczej odebrana przez małe dziecko (jak trochę straszniejsza bajka), po kilku latach to samo dziecko może przeczytać WP znowu - odnajdując całkiem inne treści i przesłania.

Dla mnie WP jest książką z grupy, do której należy m.in. Kubuś Puchatek, Mały Książę, Mistrz i Małgorzata. Są to książki, które można czytać w każdym wieku i niezliczoną lość razy. Za każdym razem inaczej odbierazm ich treść i wziąż znajduję w nich nowe przesłania i nowe, wcześniej przeoczone myśli.

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? (Strona 1 z 4)

Skocz do: