Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Wodny potwór - Czatownik (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Eruannon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 77

Wysłany: 17-01-2004 00:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):

O to mi właśnie chodzi. Kraken to twór póżniejszy i zdecydowanie Posttolkienowski. Wielu autorów Fanasy w mniejszym czy większym stopniu czerpało z Tolkiena. Ktoś rozwinał pomysł Czatownika i nadał nazwę Kraken. Ale na gruncie czystej Tolkienstyki takiej nazwy nie można imho zaakceoptować, jeśli jej nie ma w źródłach Tolkiena.

Zgadza sie, lecz nazywajac Czatownika krakenem, uwzgledniajac zgodnosc (przynajmniej teoretyczna) miedzy tymi potworami, przychodzi na mysl wlasnie to stworzenie i latwiej jest je sklasyfikowac, mimo tego, ze wystepuje w odmiennych nazwach. Sama nazwa Czatownik jest bardzo dobra, bez zadnych zbednych kombinacji i udziwnien. W sam raz.

Heh, oczywiscie wykluczam jakoby Czatownik byl osmiornica Jestem rozwalony , gdyz w jeziorze osmiornice nie zyja... jesli nawet chodziloby o jej daleeekiiich "przodkow" Śmiech

Namarie.
Powrót do góry

Sarnond
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 495

Wysłany: 17-01-2004 01:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Coz, gdybym dysponowal w tej chwili Bestiariuszem tolkienowskim autorstwa Davida Daya, to zacytowalbym opis krakena, ale tego niestety nie zrobie.

To posttolkienistyka i nijak się ma do poglądów samego Tolkiena na temat tego stwora. Nic nowego IMHO była to taka sama niedefiniowalna anomaila, jak Ungolianta (plus Szeloba), bo to, że nie należało toto do 'normalnej' fauny, to chyba pewne. Jak mówił Gandalf, są na świecie prastare siły, które nie podlegają nikomu (jak zagadkowe 'stwory' w głębinach Morii) - może to ten sam "gatunek"? Uśmiech

Pozdro
Sarn
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 17-01-2004 10:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):
Na samo słowo watcher znalazłem w słowniku tłumaczenie właśnie - stróż, dozorca, obserwator (to ostatnie zdaje sie jest u Łozina - może nawet nie takie złe ale i tak wolę Czatownik ).

Nie Nie Jako (nie)szczęśliwy posiadacz tłumaczenia Łoziny wiem Elfik, że u niego Czatownik to Strażnik. Za to Strażnicy (Dunedainowie) to Czatownicy.

Pozdr.
Powrót do góry

Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 28-01-2004 16:39    Temat wpisu: Re: Wodny potwór. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):

Jeśli czytałeś Władcę Pierścieni, a nie tylko oglądałeś film to powinieneś wiedzieć, że to coś zwało się Czatownik, po angielsku Watcher i raczej nie było sługa Saurona.
Ostatnio czytałem drugi raz WP, doszedłem do miejsca, gdzie Czatownik atakuje Froda i natknąłem się na cytat
Tolkien napisał(a):
Gandalf nie chciał powiedzieć głośno tego, co w duchu pomyślał: że kimkolwiek był stwór żyjący na dnie jeziora, chwycił on nieomylnie przede wszystkim Froda spośród całej Drużyny.

Dlaczego Froda? Skąd on wiedział, że Frodo niesie pierścień? Intujicja?

Misiek_h
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 28-01-2004 17:40    Temat wpisu: Re: Wodny potwór. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gloin napisał(a):
Tolkien napisał(a):
Gandalf nie chciał powiedzieć głośno tego, co w duchu pomyślał: że kimkolwiek był stwór żyjący na dnie jeziora, chwycił on nieomylnie przede wszystkim Froda spośród całej Drużyny.

Dlaczego Froda? Skąd on wiedział, że Frodo niesie pierścień? Intujicja?

IMO Frodo był po prostu najłatwiejszą ofiarą. Drapieżnik zawsze wybierze najsłabszego ze stada. Od razu widać, że Hobbici, jako wyraźnie mniejsi od pozostałych (oprócz Gimlego, który był jednak mocno zbudowany i "solidny") będą pewnie słabsi. Na dodatek u Froda mogły się już objawiać oznaki zmęczenia brzemieniem Pierścienia. W ten sposób stawał się najsłabszym ogniwem stada, więc drapieżnik właśnie jego zaatakował.

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 28-01-2004 17:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Być może czatownik w jakiś sposób wyczuł moc Pierścienia.
Jednak Misiek może mieć rację. Frodo był osłabiony, zachowywał się inaczej niż reszta Drużyny. Czatownikowi raczej nie chodziło o pozyskanie Pierścienia - nie wiem, co stwór zrobiłby z tym "skarbem".

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Eruannon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 77

Wysłany: 28-01-2004 18:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

mONA napisał(a):
Być może czatownik w jakiś sposób wyczuł moc Pierścienia.
Jednak Misiek może mieć rację. Frodo był osłabiony, zachowywał się inaczej niż reszta Drużyny. Czatownikowi raczej nie chodziło o pozyskanie Pierścienia - nie wiem, co stwór zrobiłby z tym "skarbem".

Możliwe jest także, że czatownik to dzieło Saurona (lub Morgotha), i na jego usługach wiedziało na co ma "czatować". Ale tego nie jestem pewien.
Powrót do góry

Finduilas
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 28-01-2004 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie! Dalczego Czatownik? Sama ta nazwa oznacza, że czegoś miał wypatrywać lub na coś czekał...

Czy może żył sobie w jeziorze i na nic nie czekał, ani niczego nie strzegł tylko nasi podróżnicy przypisali mu tą funkcję??? Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Wodny potwór - Czatownik (Strona 2 z 4)

Skocz do: