Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Harry Potter kontrowersje (Strona 40 z 42)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 39, 40, 41, 42  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 27-07-2011 10:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi osobiście ostatnia część "HP" się podobała Uśmiech . Rzeczywiście, mogliby darować sobie rozwlekanie scen z wężem i walką Harrego z Voldemortem, ale kino w końcu ma swoje wymagania Język . W filmie nie zawiodła mnie gra aktorska- zwłaszcza Alan Rickman według mnie doskonale oddał złożoność postaci Snape'a, i muzyka- zdecydowanie najlepsza z całej serii Love . Tutaj jest przykład z oficjalnego soundtracku dla tych, co nie byli, a zastanawiają się czy warto. Dla takiej muzyki, warto Z przymrużeniem oka :

Link

ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Leadriga

Wysłany: 07-09-2011 21:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znalazłam dziś na youtube coś takiego. Jestem ciekawa, co o tym sądzicie:

Link

Swoją drogą piosenka całkiem niezła Uśmiech

ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 07-09-2011 21:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Piosenkę znam, nawet całkiem niezła, chociaż tekst taki se. ech... Ale co kto lubi Język
Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 19-09-2011 18:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wracając do głównego tematu, w którym się jeszcze nie wypowiadałam (nie wiem jakim cudem).

Uważam, że HP to na prawdę fajny, miły cykl, do którego z przyjemnością się wraca. Dodatkowo można o nim z ludźmi porozmawiać, bo praktycznie każdy go zna. Ogólnie fajny koncept miała pani R i nieźle to wszystko opisała (chociaż język pisania jest bez rewelacji - ot, normalny. Ale przynajmniej nie w tym tekście błędów, jakie zdarzają się chociażby pani Troisi).
Nie podoba mi się jedynie bardzo sztywny system w którym pani R wpakowała cały Hogwart - a więc gryfoni - dobrzy, ślizgoni - źli, reszta - neutralna, ale bardziej za gryfonami. Nie muszę chyba mówić, że w normalnym świecie takie systemy nie funkcjonują. Chociażby - w żadnej szkole nie jest tak, że (dla przykładu) my, biol-chem jesteśmy ci dobrzy, a mat-fiz to same wredne dupki. W każdym środowisku (klasie) znajdują się jednostki lepsze i gorsze, mniej lub bardziej miłe. U pani R tego brakuje.
Zastanawiałam się kiedyś z koleżankami, do jakiego domu chciałybyśmy trafić. I wynik był niezbyt fajny. Bo Gryffindor - kozaki, które tylko burdy wszczynają (vide poprzednie pokolenie, James, Syriusz...) , Slytherin to tchórze, w dodatku co drugi to czarnoksiężnik, Ravecklaw - kujoni, Hufflepuff - pierdoły. To, jak myślę najbardziej wadzi u pani R antyfanów - owo szufladkowanie.
Jednak jakaś ostentacyjna niechęć fanów Profesora do pani R jest imo przesadzona. Jednak dzieła Miszcza to jest pierwowzór fantastyki, można by rzec - wzór do naśladowania, tymczasem HP to miła, sympatyczna książka, jednak nie wnosi jakichś rewelacji do świata literatury, jak to miało miejsce w przypadku WP czy H. Jednak jak najbardziej można pogodzić czytanie tych dwóch autorów - wszak ile razy można WP przeczytać? Owszem, niektórzy ludzie potrafią recytować Czerwoną Książeczkę Mao, tylko pytam się - po co? Równie dobrze można poczytać sobie coś odmiennego, nie znaczy to zaraz przeniewierstwa.

Irytują mnie jedynie ludzie, którzy nie czytali HP i jeszcze głośno się tym chwalą, podkreślając jaka to beznadziejna książka. Czytałeś i się nie podobało - masz prawo. Ale zanim ktoś zacznie komentować powinien raczej wiedzieć co komentuje. Tak samo się robi ze Zmierzchem - czytałam wszystkie cztery części i imo pierwsza była całkiem ciekawa (choć też - język pisania bez rewelacji. Od czasu kiedy pochłonęła mnie Brzezińska zwracam na to uwagę). Za to ktoś krzyknął, że Z to chłam, a komu się podoba, to jest na pewno piszczącym na widok Justina Bibera hotersem. Ludzie przestają już wtedy patrzeć na książki i ich treść, tylko co one symbolizują - HP to zdziecinnenie, Zmierzch - wspominany wcześniej hoters. Nie chcę nawet mówić, jak takie myślenie jest idiotyczne. Książki symbolizują tylko to, co jest napisane pomiędzy jedną okładką a drugą.
Powrót do góry

Leadriga

Wysłany: 20-09-2011 11:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziecko Amanei napisał(a) (zobacz wpis):
Nie podoba mi się jedynie bardzo sztywny system w którym pani R wpakowała cały Hogwart - a więc gryfoni - dobrzy, ślizgoni - źli, reszta - neutralna, ale bardziej za gryfonami. Nie muszę chyba mówić, że w normalnym świecie takie systemy nie funkcjonują. Chociażby - w żadnej szkole nie jest tak, że (dla przykładu) my, biol-chem jesteśmy ci dobrzy, a mat-fiz to same wredne dupki. W każdym środowisku (klasie) znajdują się jednostki lepsze i gorsze, mniej lub bardziej miłe. U pani R tego brakuje.

Z pewnością można było przedstawić to lepiej, ale być może wynika to z faktu, że POW ma w serii tylko Harry i to na podstawie jego doświadczeń są oceniane poszczególne domy- jedyni Ślizgoni, których Harry poznaje to rozpuszczone dzieci arystokratów, patrzące na osieroconego chłopaka z góry. Zmienia się to dopiero pod koniec "Insygniów śmierci", gdzie Harry określa jednego Ślizgona mianem "najodważniejszego człowieka jakiego znał" i uspokaja syna, że dla niego nie ma znaczenia, w którym domu młody Albus będzie. Zwróćcie uwagę, że bohaterowie z innych domów, których poznaje Harry nie trzymają się stereotypów- Luna zdecydowanie nie jest kujonką, choć mieszka w Ravenclawie, a Cedricka trudno nazwać ofiarą- był w końcu doskonałym szukajacym Hufflepuffu. Być może więc owe "podziały" to nie rzeczywisty stan rzeczy, tylko takie szkolne legendy, które wbrew pozorom pojawiają się w realnych szkołach- byłam w jedynej klasie humanistycznej w liceum nastawionym na biol-chemy i mat-fizy i bez przerwy słyszałam pokutujący stereotyp, że human to klasa gorsza- zwłaszcza osoby z zewnątrz uważały, że ma niski poziom, co było wierutną bzdurą. Inna klasa była z kolei uważana za klasę dla geniuszy. Co ciekawe, najmniej podziałów na tle profili klas było wśród samych uczniów. Być moze zatem gdyby POW należało w HP do większej liczby bohaterów, okazałoby się, że Hogwart to całkiem normalna szkoła. Z przymrużeniem oka

EDIT
Znalazłam to przed chwilą i... Nie łapie...ehh acha..suuper!!hahaha!! prawie spadłam z krzesła (zwłaszcza po obejrzeniu fragmentu z Gandalfem (4:27)

Link

ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 21-09-2011 16:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

'You shall not pass!' maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa

Wracając do tematu domów:
Ravencklaw - było nie było Luna też moim zdaniem była mózgiem. W końcu kto wpadł na pomysł, żeby polecieć do ministerstwa na tych czarnych jakimtam w Vcz? Dalej - we wszystkich domach żeby wejść do pokoju wspólnego trzeba było znać hasło, tylko w R wejść mógł każdy, kto rozwiązał zagadkę (vide McGonagall w VIIcz.). Gdy podczas spotkania Gwardii Dumbla Hermiona rzuciła jakieś przekozaczone zaklęcie jakaś krukonka zdziwiła się, że nie jest w Ravencklawie. Horkruksem pochodzącym z R był Diadem Mądrości. Jakby nie patrzeć u Krukonów wszystkie ścieżki prowadzą do wiedzy.
Hufflepuff - istotnie, w założeniu ten dom wcale nie był pierdołowaty. Był taki rycerski, uczciwy, lojalny itd. Tyle że potem niewiele już z tego zostało. Jak Dumbl gadał pod koniec IVcz. - Cedrick był wyjątkiem. Naprawdę niewielu było w H takich ludzi jak on (hm... po jego śmierci zostało jeszcze mniej, jakby nie patrzeć...).
Slytherin - to mnie irytuje najbardziej. Wszystkie dziewczyny są tam przedstawiane jako brzydkie (Pansy z 'twarzą mopsa', Milicenta z końską szczęką), natomiast cechą szczególną (jak u gryfonów - odwaga, krukonów - wiedza, puchonów - lojalność, cechy mimo wszystko pozytywne) ślizgonów było tchórzostwo, czarna magia, sprzeniewierstwo kompanom, spryt (w zabarwieniu negatywnym). Dobra, na końcu książki pani R niby próbuje to wszystko załagodzić, że ślizgoni nie są tacy źli itd., jednak wydźwięk panujący przez 6 1/2 tomu pozostaje.
Powrót do góry

Leadriga

Wysłany: 21-09-2011 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziecko Amanei napisał(a) (zobacz wpis):
Slytherin - to mnie irytuje najbardziej. Wszystkie dziewczyny są tam przedstawiane jako brzydkie (Pansy z 'twarzą mopsa', Milicenta z końską szczęką).

Nie było to regułą: Bellatrix była w Slytherinie (jak cała rodzina Blacków z wyjądkiem Syriusza), a podobno przed uwięzieniem była piękną kobietą. Narcyza, siostra Bellatrix też została określona jako piękność (za wyjątkiem miny, ale trudno to uznać za cechę trwałą Język ).

ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 22-09-2011 17:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No fakt, o tym nie pomyślałam. Jednak te wszystkie 'szkolne' ślizgonki są brzydkie. =P Ale w reszcie punktów mam swoje zdanie i się z nim zgadzam Śmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 39, 40, 41, 42  Następna

Temat: Harry Potter kontrowersje (Strona 40 z 42)

Skocz do: