Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Harry Potter kontrowersje (Strona 1 z 42)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Findulias
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 13-01-2002 10:04    Temat wpisu: Harry Potter kontrowersje Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawa jestem, dlaczego tak wielu fanów WP nie trawi Harrego Pottera? Co ta książka ma w sobie, że budzi niechęć w NAS? A może nie tyle sam Harry, co jego autorka? Ja osobiście przeczytałam te 4 części, (siostra dostała) sympatyczne są. Z tym że nie dorastają WP do pięt Z przymrużeniem oka Fakt jest taki, że Potter jest dla dzieci, a LOTR dla trochę starszych...
Powrót do góry

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 13-01-2002 12:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja czytałam wszystkie części HP, zarówno w tłumaczeniu polskim, jak i w ogryginale, niektóre części nawet po kilka razy, i stwierdzam, że są to książki naprawdę dobre. Nawet bardzo dobre, ośmieliłabym się rzec. Ale to nie zmienia faktu, że nie mogą się mierzyć z tym, co napisał Mistrz.
Ale HP mimo tego wzbudza w nas niechęć. Dlaczego? Ciężko to wyjaśnić. Być może dlatego, że stanowi on konkurencję dla "Władcy".
Ale może po kolei: chodzę dwa, trzy razy w tygodniu na świetlicę socjal-terapeutyczną i pomagam dzieciom w nauce. Otóż jedno z tych dzieci zaczęło chwalić się, że pójdzie z klasą na HP do kina. Na co ja odpowiadam, żeby przy mnie HP nie reklamował, bo to największa konkurencja dla "Władcy Pierścieni" do Oskarów (a przynamniej jedna z największych). Chłopaczek się zaperzył i zaczął niemalże mięchem rzucać na WP. Ale kiedy zapytałam się go, czy trylogię czytał, ten mi na to, że nie i że nigdy nie przeczyta, że HP jest nieporównani lepszy itp. itd.
Ale co najbardziej prawdopodobnie nas denerwuje, to to, że HP jest, w przeciwieństwie do WP, literaturą masową, niską, a mimo to jest równie popularny jak trylogia. Mimo, że Tolkien odwalił znacznie lepszą i większą robotę, że musiał sobie na swój sukces naprawdę zapracować. A pani Rowling nie.

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 13-01-2002 16:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podobnie jak część z Was, uważam, że cały konflikt opiera się na wysnuwanych na siłę porównaniach. Poza wszystkim co tu było mówione, J. Rowling i ludzie odpowiedzialni za promocję HP zrobili kawał naprawdę dobrej roboty na jednym polu-udało im się przyciągnąć masę dzieciaków do książek, zaszczepić namiastkę "zwyczaju" obcowania z drukowanym.

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 13-01-2002 17:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Harry Potter" konkurencja dla "Wladcy Pierscieni". Ha, ha dobre sobie... Wczoraj mialem szczescie zobaczyc "Wladce" w Ostravie, a wsrod naszej wycieczki byla kolezanka, ktora wczesniej juz widziala "Harry'ego" w Portugalii i sama stwierdzila, ze to zupelnie rozne filmy, ale "Potter" jest przy "Wladcy" taki malutki... Super śmiech
Poza tym "Harry" jest nominowany tylko w rozmaitych kategoriach technicznych, a "Wladca" w takich, gdzie "Potter" nie ma w ogole szans (np. w Oscarach jako najlepszy film).
Tych filmow nie ma co porownywac, bo "Potter" to zaledwie sprawne rzemioslo filmowe, a "Wladca" to film wybitny, natchniony niesamowita wizja rezysera...

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 13-01-2002 17:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja przczytlam kawałek HP, chciałąm czytać.. ale to co mnie właśnie do niego zniechęciło to te porównania... a naprawdę chciaąłm przeczytać tylko że wtedy nie miałąm na to czasu... a teraz prawdę mówiac to mnie odrzuciło od tej książki Smutek
Powrót do góry

meledhel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 36

Wysłany: 13-01-2002 18:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Harregego naprawde warto przeczytać! Jest bardzo fajną ksiażką na późny jesienny wieczór (w moim przypadku 2 wieczory). I pomimo tego, że nie umywa sie do "Władcy Pierścieni" to i tak nie widzę sensu w krytykowaniu tej ksiazki!
A najbardziej zdenerwowały mnie recenzje filmowe, które zamiast recenzować "Drużynę Pieścienia", prześcigały się w "dokopywaniu" Harremu i w wychwytywaniu jego błędów. Nonsens!
Czyż nie jest tak, że prawdziwe dzieło obroni się samo? I nie ważne jest to, co twierdzi cały show-biznes, czy to, który film ile zarabia. Bądźmy ponad to i skupmy się na tym co sami czujemy i myślimy i jak sami oceniamy te książki! Elfik
Powrót do góry

Ork
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 20

Wysłany: 13-01-2002 18:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie porównujcie Pottera do WP to zupełnie inna bajka. WP to powieść raczej dla starszych, wpełni przemyślana bazująca na stworzeniu od now całego świata. HP to książka skierowana do młodszego kręgu czytelników, pozbawiona głębszych prawd (poza odwieczną walka dobra ze złem), zresztą nie jest nawet zbytnio orginalna (Opowieści z Narni, Pięciu i czarodziej itp.). Ale to nie oto chodzi. Jak pisałem jest skierowana do młodszych czytelników i jej główną zaletą jest prostota, zawówno języka jak i fabuły. Właśnie dzięki temu (i oczywiście marketingu, wydano na reklamę kolosalne sumy) stała się popularna. I bardzo dobrze o każdej książce która potrafi odciągnąć dzieciaki od gier komputerowych trzeba powiedzieć że jest wspaniała. A może nawet zachęcić do czytania innych książek bardziej już poważny takich jak właśnie WP.
Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 14-01-2002 11:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

meledhel napisał(a):

Harregego naprawde warto przeczytać! Jest bardzo fajną ksiażką na późny jesienny wieczór (w moim przypadku 2 wieczory).

i zgadzam sie wzupelnosci. Uśmiech To naprawde niezla ksiazka nie zamierzalam jej czytac, bo slyszalam opinie ze jest czytana tylko dzieki reklamie ale pozyczylam i przepadlam, a potem kupilam wszystkie czesci ( Mistrz Barahir sie ze mna raczyl nie zgodzic, co do jakosci HP ) Uśmiech Pewnie ze jest wiele rzeczy, ktore po jakims czasei sa nuzace dla starszego odbiorcy i mozna by kilka rzeczy zmienic, udoskonalic ale w sumie jesli sie pamieta, ze to dla dzieci, to nawet te uproszczenia i niescislosci malo przeszkadzaja. Przeszkadaja ale nie tak bardzo, zeby nie moc przeczytac. W czwartek ide na premiere HPiKF o polnocy Uśmiech
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Następna

Temat: Harry Potter kontrowersje (Strona 1 z 42)

Skocz do: