Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Pseudonimy (Strona 2 z 38)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 36, 37, 38  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 26-10-2003 22:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyjasnienie pochodzenia mojego pseudonimu jest bardzo prozaiczne. Jestem Daisy Cotton, ponieważ dzięki "Władcy Pierścieni" zrozumiałam, że jestem hobbitką, typową, przeciętną hobbitką z dość zwykłego hobbickiego rodu. Jestem zafascynowana elfami, ale to dla mnie istoty tak inne, niepojęte i nieprzeniknione, że nie śmiałabym mienić się jedną z nich. W Śródziemiu, mam nadzieję, byłabym Przyjaciólką Elfów i zdołałabym opanować ich mowę przynajmniej na tyle, by móc z nimi porozmawiać. Uśmiech Uwielbiam hobbickie imiona i nazwiska. Jednym z moich ulubionych jest "Chica Chubb", nazwisko dośc odległej krewnej Bilba, ale to brzmi zbyt zabawnie dla polskiego ucha. Śmiech Podobałby mi się także pseudonim "prawdziwie" hobbicki, zaczerpnięty z ich prawdziwego języka: jakaś Core Hlothram, Nine Galpsi czy Tante Brandagamba. Śmiech Ale to byłoby jednak zbyt wymyślne i kto wie, czy rzeczywiście od razu każdemu kojarzyłoby sie z hobbitką. Poza tym wolę zangielszczone nazwisko "Sam Gamgee" od "oryginalnego" "Ban Galpsi", więc pozostałam przy Wspólnej Mowie.

Bardzo ciekawe są te historie pseudonimów. Piękna jest opowieść streszczona przez Tallis Keeton - ten pseudonim od pewnego czasu bardzo mnie ciekawił, aż, nie prosząc o to, otrzymałam wyjaśnienie jego pochodzenia. Uśmiech Szkoda, że ten stary temat o pseudonimach usunięto, zanim trafiłam na Forum (albo może zanim zwróciłam na niego uwagę).

Skoro wspomniano tu Muminki, to przyznam sie tak całkiem na marginesie, że jestem też ich wielbicielką i imię Joka od razu mi sie z nimi skojarzyło. Szkoda, ze było to mylne wrażenie...
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 26-10-2003 22:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Fajnie Daisy, ze ci sie taka malo tolkienowska - albo i wcale nie tolkienowska - ksywa spodobala. Uśmiech Można znależć jeszcze jedno
zrodlo pochodzenia. Otoż sir Thomas Tallis to był chyba XVI-to czy
XVII-wieczny kompozytor angielski, i jego utwory chóralne oraz z udziałem harfy bardzo mi sie podobaly. Mam jedna kasete i jesli
pr II radia daje cokolwiek z muzy dawnej to slucham najczesciej
takich autorow jak Lassus, de Preux, sw.Hildegarda, W.Ockeghem,
i Thomas Tallis.
poz
tal

EmmaScyther
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 64

Wysłany: 27-10-2003 08:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aż mi wstyd przy tylu tolkienowskich nickach... oops, zawstydzenie Z przymrużeniem oka
Hmmm... no to zasadniczo było tak, że Emma to po prostu moje imię, tylko troszkę zangielszczone Jestem rozwalony , a Scyther... no cóż, był taki Pokemon, ale głównie sugerowałam się częścią 'Scythe', czyli taką piękną kosą. 'R' dodałam, żeby ładniej brzmiało (Skajter Śmiech).

"Belkar is a horrible, loathesome, supremely selfish creature who behaves contemptibly, laughs at the pain of others, has no manners whatsoever, and whose mental acuity would be compared unfavorably to that of a table."
Powrót do góry

Jok
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 90

Wysłany: 27-10-2003 09:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Skoro wspomniano tu Muminki, to przyznam sie tak całkiem na marginesie, że jestem też ich wielbicielką i imię Joka od razu mi sie z nimi skojarzyło. Szkoda, ze było to mylne wrażenie...

Wczoraj w nocy przeczytałem "Zime Muminkow" i ok zgadzam sie moja ksywka moze byc z Muminkow bo to genialna ksiazka:D Ciekawe czy wiedzieliscie z muminki to Trolle(tylko bardziej finskie )

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 27-10-2003 18:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Skąd się wziął Nenya?

Otóż parę razy właziłem na forum i postanowiłem się zarejestrować. Jako że była noc, a ja właśnie leżałem w łóżku (tam mnie taka myśl naszła), miałem dużo czasu na wymyślenie nicka.

Postanowiłem mieć w xywce coś z elfa. Otworzyłem sobie Silmarillion na końcu, na liście cząstek słowotwórczych i w ucho wpadło mi "nen-".

Oczywiście skojarzyło mi to się z "Nenya". Jako że bardzo lubiłem Galadrielę i całe Lothlórien, odważyłem się na nadanie sobie takiego pseudo.

Dlaczego "odważyłem"? Chyba każdy z was wie, że noszenie czegoś takiegoś wiąże się z ciągłym myleniem z płcią piekną. Elfik Ale zdążyłem się już przyzwyczaić!

A więc zaprawdę powiadam wam:
Nenya to jest TEN pierścień, a nie TA... obrączka? pierścienica?...
Powrót do góry

Ireth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 44

Wysłany: 28-10-2003 17:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak sobie siedziałam i zastanawiałam się nad imieniem, ale nic mi nie przychodziło do głowy Skrzywienie . Nie miałam zamiaru być tysięczną Galadrielą na tym forum.

Aż wreszcie znalazłam stronkę gdzie tłumaczyli imiona na elfickie i Ireth całkiem mi się spodobało. Postanowiłam być Ireth Język .

Szkoda tylko, że znajomi tego nie docenili Z przymrużeniem oka

amilariel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 06-11-2003 02:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jako że jestem zafascynowana elfami postanowiłam, iż muszę mieć elfią ksywkę Złośliwy uśmiech ,
ale jak większość nie chciałam dublować Mr.Tolkiena. Postanowiłam sama coś spłodzić Super śmiech. Niestety jak na razie nie mam pojęcia o elfim, wiem tyle, że bardzo mi się podoba, ale postanowiłam przetłumaczyć swoje prawdziwe imię - Ewa. Ewa czyli jak gdzieś przeczytałam 'matka rodzaju ludzkiego'. Przeszukałam internet i znalazłam kilka słówek, które można by było do tego przylepić, jednym z nich było amil, amme - matka. Coś tam nakombinowałam i w rezultacie tak zamieszałam, że z elfim to za wiele pewnie nie ma wspólnego, ale mi sie podoba Elfik więc zostało Uśmiech
W każdym bądź razie początek się zgadza Widziały gały co brały

Thaliontur
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 17-11-2003 06:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ech, trzeba coś napisać, bo temat z kuca admini usuną. Z przymrużeniem oka

Moja ksywa wzięła się w dość prosty sposób,(choć nie tak prosty jak Joka Z przymrużeniem oka ), ale zacznijmy od początku( Można zasnąć... ). Już od wielu wieków( Pserwa Jestem rozwalony ) przychodziłem na to forum, jednakże nie miałem żadnej ksywki.... . Postanowiłem, więc iść na łatwiznę, otworzyć Silmarillion z zlepić coś z cząstek słowotwórczych. Przeznaczenie(a tak naprawdę Valarowie Z przymrużeniem oka ) sprawili, że trafiłem na stronę z literką „T”.
Od razu bardzo spodobała mi się cząstka „Thalion” - nie chodziło o Hurina, a o tłumaczenie tej cząstki – nieugięty, mocny i nieustraszony(wiem skromny jestem Język Oczko ),
„ale samo ‘Thalion’ to trochę za mało” – uznałem. Postanowiłem do cząstki ‘Thalion’ dodać ‘tur’(w tłumaczeniu władza, ale mnie chodziło o władcę).
Pozostało już tylko wypełnić pozostałe pola rejestracyjne(odczekać 6 dni) i pisać na forum. Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 36, 37, 38  Następna

Temat: Pseudonimy (Strona 2 z 38)

Skocz do: