Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Mądrość każe ugiąć się przed koniecznością, jeśli po rozważeniu wszystkich innych dróg ta jedna okazuje się nieuchronna, jakkolwiek może się to wydać szaleństwem komuś, kto łudzi się zwodniczą nadzieją." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Pseudonimy (Strona 1 z 38)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 36, 37, 38  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 892

Wysłany: 26-10-2003 10:59    Temat wpisu: Pseudonimy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Był tu kiedyś temat o naszych forumowych pseudonimach. Szkoda, że wypadł i nie został przyklejony, bo przecież to również ciekawe dowiedzieć się skąd wzięliśmy nasze nicki.

Zostałem niejako wywołany do odpowiedzi wpisem Nellelórë (Mae govannen, Perianeth i mél lammath in Edhil!), która zasugerowała się moim elfickim pseudonimem i myślała, że w naszej "zabawie w Śródziemie" jestem elfem. A zatem wyjaśniam...

Galadhorn to neo-sindarińskie (czyli oparte na sindarinie Tolkiena) tłumaczenie mojego imienia "w realu", czyli Ryszarda. Ryszard to imię pochodzenia germańskiego najwcześniej poświadczone u Normanów z Normandii, które oznacza kogoś 'majętnego' (marzenia!) i 'wytrwałego' (chciałoby się takim być! Proooszę prooooooszę ). Wymyśliłem je dawno temu rozmyślając nad stworzeniem strony internetowej o językach elfów (wpierw był to Galadorn, potem zgodny z regułami fonetyki sindarińskiego Galadhorn). Szczegóły tłumaczenia znaleźć można na mojej stronie w dziale "Who I Am".

Ponieważ w Sekcji Tolkienowskiej ŚKF od początku lat dziewięćdziesiątych nazywany byłem Frodo Maggotem, to hobbickie imię jest oczywiście również moim "Śródziemnym" pseudonimem, ale rzeczywiście rzadziej z niego korzystam (chyba tylko w "Wiadomościach Bucklandu"). Nie oznacza to jednak, że wyrzekłem się kiedykolwiek mojego hobbickiego "pochodzenia" nie, nie, nie, nieładnie, a-a. W moim profilu na Forum zawsze można było przeczytać, że pochodzę z Farmy Bamfurlong na wschodnioćwiartkowych Moczarach. W odróżnieniu od wielu fałszywych elfów, które spotykałem na swej drodze, nie podawałem się nigdy za Pierworodnego. Za wysokie progi na hobbickie nogi. Jako Maggot interesowałem się jednak zawsze elfami i ich mową, podobnie jak mój przodek, Farmer Maggot, zwany przez Toma Bombadila "Błotostopym". Jak w swojej książce Untangling Tolkien pisze Michael W. Perry (wyd. USA październik 2003, wyd. Polskie w MUZIE w pierwszej poł. 2004 r.):

Cytat:
Tolkien wykreował swojego Farmera Maggota na najbardziej niezwykłego hobbita. Dowiemy się później od Toma Bombadila, że ten farmer kontaktuje się zarówno z nim jak i z elfami.

Wybór nazwiska Maggot był w pełni świadomy. Wymyśliłem ostatecznie taką historię, że Frodo Maggot jako wielbiciel spraw elfickich i ich języków przybrał sobie elfickie imię Galadhorn, którym posługuje się w swoich rozprawkach, artykułach i pracach lingwistycznych. Galadhorn Galachalion Elvellon ma być Dúnadanem z Pierwszej Ery. Na jego cześć Maggot przybrał sobie naukowy pseudonim (w naszym świecie praktyka częsta np. w renesansie). Historię tego Galadhorna z Dawnych Dni znajdziecie na mojej stronie (powstaje też jej sindarińska wersja). Forumowy "Galadhorn" to jednak wciąż prostolinijny hobbit o "ustach skorych do śmiechu, jedzenia i picia". Ale dla informacji Nellelórë - mój mieczyk jest elficki! Nie pomyliłaś się wcale. Eneth e magol nîn no Torodring.

A może ktoś inny chciałby opowiedzieć historię swojego pseudonimu z Forum? Chętnie posłuchamy. z otwartymi ramionami, i`m all your`s

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Jok
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 90

Wysłany: 26-10-2003 11:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to bede pierwszym wpisujacym sie.

Niedawno (bo wczoraj) misku_h zapytal mnie z kad moje pseudo. Isnieja dwie wersje ktore juz slyszalem(ich tworcy byli siecie przekonani ze to ich wersja jest trafna)

1 Jok od Joka z Muminkow(tatus Włuczykija dla niedoinformowanych, pojawił sie w "Dolinie Muminkow w Listopadzie") Moze i z tad mi sie podswiadomie ufiksowało ale nie ta teza jest błedna.
2. Jok od Jokera karcianego jako ze lubie robic dowcipy, bawia mnie komedie i prawie zawsze mam dobry humor(a zeby tak bylo to bym sie cieszyl bo ta opcja mi odpowiada ale nie) Ta opcja jest bledna.

Prawdziwy powod jest(tatata bebny i werble) najglupszy jaki mozecie Sobie wyobrazic. Otorz przed olimpiada Tolkienowska(wiem wiem zgrzytacie zebami na sam dzwiek tego zdania ale coz) musialem sie pod praca konkursowa podpisac godlem. No i pustka w głowie. Jako ze pracowalem w Wordzie klikalem na slepo na klawiaturze az wyjdzie mi jakis sensowny wyraz...rexb..fvg .jok..gr vd...jok? o to mi sie podoba Z przymrużeniem oka no i jest Joku zmiennoksztaltny smok.

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 26-10-2003 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje pseudo wzięło się oczywiście od mojego imienia... (jakie to proste Jestem rozwalony ) Wchodząc na Forum nie chciałam szukać jakiegoś dodatkowego imienia - lubię swoje Uśmiech . Jednak "Monika" jest imieniem dość prozaicznym a ja nie lubię zwykłej codzienności i prostoty Złośliwy uśmiech
Dość często słyszę pytanie, dlaczego "mONA"...
Na pewno to nie był przypadkowo włączony CAPSLock . Jestem rozwalony Chciałam wyróżnić swoje imię spośród innych i pomyślałam, z czystej przekory, że nieźle będzie wyglądać kombinacja - mała literka na początku i pozostałe duże Śmiech (tak, żeby było łatwiej je pisać Pserwa )

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 26-10-2003 16:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Raz już to pisałam we wspomnianym przez Galadhorna temacie o pseudonimach, ale nie zaszkodzi się powtórzyć.
Pseudonim Elanor (czasami używam go również z nazwiskiem Fairbairn) jest skutkiem długich przemyśleń, kiedy to postanowiłam sobie wybrać swoje "alter ego" i imię do używania w komputerze, sieci i wszelkich półoficjalnych spotkaniach. Oczywiście ciągnęło mnie bardzo do jakiegoś imienia ze Śródziemia, ale z jednej strony nie chciałam wybierać żadnej z głównych postaci (nie dość, że imię "wyeksploatowane", to jeszcze odpowiedzialność na nim pewna ciąży), a z drugiej strony (jak się teraz dowiaduję, słusznie), wolałam nie konstruować niczego w językach elfickich bez ich znajomości.
Skończyło się zatem na Elanor i wybór ten mi się dotąd podoba.
Po pierwsze - imię ładnie brzmi (i nikt nie ma problemów z jego wymawianiem)
Po drugie - ma bardzo przyjemne znaczenie
Po trzecie wreszcie, postać ta, jakkolwiek mało o niej wiadomo, ma pewne cechy, które bardzo mi się podobają. Otóż Elanor jako dziedziczka Sama przechowuje Czerwoną Księgę i pewne tradycje dotyczące wydarzeń Trzeciej Ery. A rola kronikarza bardzo mi się podoba.

Karola
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 26-10-2003 17:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje pseudo to poprostu skrót od imienia. Tylko czasem wkurza mnie jak ktoś myli moje pseudo z imieniem męskim Karol!!!! Nie Nie Jestem rozwalony
No jak się miałam wpisac na forum to nie wiemdziałam co napisa, a Karola było krótkie.

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 26-10-2003 19:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jok napisał(a):
1 Jok od Joka z Muminkow(tatus Włuczykija dla niedoinformowanych, pojawił sie w "Dolinie Muminkow w Listopadzie") Moze i z tad mi sie podswiadomie ufiksowało ale nie ta teza jest błedna.

Postać Joka w Muminkach pojawia się, co prawda,tylko w jednym tomie tej serii, ale bardzo mocno się tam zaznacza, godną podziwu luzacką filozofią życiową, bowiem ów Jok, zawsze i w każdej sytuacji, czerpał z życia to, co uważał za najlepsze i najpiękniejsze dla siebie...
Jak nie było niczego takiego na horyzoncie to poprostu spał Elfik (jak ja mu tego zazroszczę... Pserwa )

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~

Ostatnio zmieniony przez Avari dnia 26-10-2003 22:01, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Misiek_h

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 26-10-2003 21:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak myślałem, czy jest sens to pisać, bo historia jest prosta jak but...

Jeszcze w przedszkolu mój brat (młodszy jest Uśmiech ) mówił na mnie "Misiek", potem to się przyjęło w pierwszych klasach podstawówki (strasznie się o to wkurzałem) i tak już zostało do dzisiaj Uśmiech. Xywka bardzo uniwersalna, choć z drugiej strony częsta Z przymrużeniem oka. A _h to od nazwiska i tyle Uśmiech (Jok wymyślił że "Misiek ty h.... oddaj to wino!!" ale to nie to Super śmiech )

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 26-10-2003 21:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybór mojej ksywy był dosc prosty. Na pewno nie tak oryginalny jak
u Galadhorna. Czytalam ksiazke pt "Las ozywionego mitu", a potem jej druga czesc pt "Lavondyss". Obie byly ok, choc pierwsza czesc lepsza.
Wtedy podpisywalam sie imieniem lub nazwiskiem i nie moglam sobie nic wybrac. Myslalam nad ksywami tolkienowskimi, ale przestraszylam sie tysiecy Aragornow, Arwenek, setek Galadrieli oraz miriadow Frodow
i Gandalfow w roznych odmianach. Elfik No nie, stwierdzilam, takie cos nie przejdzie. Nie moge wziac imienia ktorejs z moich ulubionych postaci, bo juz dosc sa oblężone. Na szczescie w "Lavondyss" glowną postacia jest maloletnia ( a potem dorosla ) corka, jednego z glownych bohaterow "Lasu" i nazwyala sie Tallis Keeton. Brzmialo mi dobrze,
poza tym pani była Walijką, a kto Walii nie lubi, ten ma ze mna na pienku Uśmiech i postacia z lat 40 - 50 tych naszego swiata, ktora to wyruszyla do tajemniczego, tytulowego Lasu. Podrozniczka po dziwnej krainie, po obszarach podswiadomosci zbiorowej, wcielonych w Lesie Ozywionego Mitu. Za ich wioska rozciaga sie las, ktory miejscowi nazywaja nawiedzonym, lasem duchów, ale tak naprawde jest to miejsce, w ktorym mity - Arturowie, Ginewry, Herewardowie, Hernowie, Robinowie
i Boudikki wszystkich epok Brytanii, ktore przeminely od epoki wielkiego lodu, dosłownie "wstaja z trawy". To mi sie spodobalo.
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 36, 37, 38  Następna

Temat: Pseudonimy (Strona 1 z 38)

Skocz do: