Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: W jakiej kolejności czytać historię Śródziemia? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Theomeg
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 17-10-2003 09:54    Temat wpisu: W jakiej kolejności czytać historię Śródziemia? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nazwa tematu zmienona z "Chronologia dziel" na "W jakiej kolejności czytać historię Śródziemia?" przez elfy
-------------------------------------------------

Witam
Czy ktoś móglby mi podac listę chronoligiczną w jakiej kolejności czytać całą historię śródziemia? Wiadomo na poczatku Silmarillion, potem Zagionione czy Niedokończone opowieści ? Prosze o odpowiedz.
Theomek

Ancestor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 136

Wysłany: 17-10-2003 14:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Czy ktoś móglby mi podac listę chronoligiczną w jakiej kolejności czytać całą historię śródziemia?

Po pierwsze, żeby nie było wątpliwości: nie istnieje coś takiego jak jednolita historia śródziemia.
Zakładam, że chodzi o historię śródziemia pisaną z małymi literami, a nie dużymi. Uśmiech
IMHO (i nie tylko Z przymrużeniem oka ) najlepiej jest tak:
Hobbit --> Władca Pierścieni ---> Silmarillion ---> Niedokończone Opowieści ---> Zaginione Opowieści i reszta Historii Śródziemia.
Cytat:

Wiadomo na poczatku Silmarillion, potem Zagionione czy Niedokończone opowieści

Najpierw NO, bo są one jeszcze w miarę spójnym zbiorem i nie stoją raczej w sprzeczności z Silmarillionem. KZO to już zupełnie inna bajka, bo są to wersje opowieści bardzo wczesne i porzucone przez Tolkiena. Co nie znaczy, że nie warto opowiadań z KZO przeczytać dla nich samych (choć niektóre rzeczy jak Sauron jako kot mogą okazać się niestrawne Język Z przymrużeniem oka ).

PS. Tytuł tematu jest mylący, bo wskazuje raczej na kolejności powstawania.

Lalaith
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 13-11-2003 19:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ancestor powiedział:
Hobbit --> Władca Pierścieni ---> Silmarillion ---> Niedokończone Opowieści ---> Zaginione Opowieści i reszta Historii Śródziemia.

Całkowicie się z tobą zgadzam, ale sądzę, że należy tak je czytać ponieważ zaczyna się od najłatwiejszej ksiązki. Myslę że jeśli czyjąś pierwsz książką Mistrza byłby Silimarilion to naprawdę trudno byłoby mu przez niego przebrnąć

Thaliontur
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 14-11-2003 17:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lalaith napisał(a):
Ancestor powiedział:

Całkowicie się z tobą zgadzam, ale sądzę, że należy tak je czytać ponieważ zaczyna się od najłatwiejszej ksiązki. Myslę że jeśli czyjąś pierwsz książką Mistrza byłby Silimarilion to naprawdę trudno byłoby mu przez niego przebrnąć

Można oczywiście zacząć od "Drzewa i liścia”, „Kowala z Polesia Wielkiego” czy też „Łazikantów”. IMHO można pominąć Hobbita i od razy czytać WP(nawet często tak ludzie robią). Sądzę też, że po przeczytaniu Silma można spokojnie myśleć o czytaniu WP po angielsku, listów czy też książki nie pisane przez samego J.R.R. Tolkiena tj. ”Tolkien mistrz Śródziemia”, „Tolkien - twórca Śródziemia” itd. Osobiście uważam, że można zacząć nawet od HotME,(choć można, by mieć problemy ze zrozumieniem!)

PS Theomegu, nie jestem do końca przekonany czy uda ci się kupić KZO czy też HotME, ale mam nadzieję, że ci się uda i że będziesz długo czytał książki Tolkiena.
Powrót do góry

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 28-06-2011 12:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przeczytałam chyba cztery pierwsze tomy HoMe - chyba, bo miałam dość długą przerwę w czytaniu Tolkiena, a zapodziałam notatnik, gdzie zapisywałam wszystkie przeczytane książki Tolkiena. Zastanawiam się, co teraz, za który tom się zabrać. Czy czytać HoME po kolei? Czy raczej kierować się ceną i najpierw kupować te najtańsze części? A może któreś z tomów HoME są ciekawsze od innych i od nich szczególnie trzeba zacząć? Któryś z tomów jest takim must read?

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 28-06-2011 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

IMHO najciekawsze są tomy IX-XII. Tomy VI-VIII i pierwsza połowa IX niezbyt mnie pociągały, bo zawierają to, co Tolkien niewątpliwie odrzucił.

W ogóle czytanie HoMe od deski do deski jest dość frustrujące - mamy kilka razy te same historie różniące się niuansami; komentarze CJRT zawierające porównania poszczególnych tekstów, etc. Najlepiej czytać co ciekawsze fragmenty, a potem zapoznać się z resztą.

Orion
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 24-01-2013 19:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przepraszam za odkop, ale mam pytanie.
Otóż przeczytałem już "Hobbita", teraz czytam inną książkę, ale mam wszystkie trzy tomy "Władcy Pierścieni", a dziś także tanio kupiłem "Niedokończone Opowieści" ("Silmarillionu" nie było). Czy jest jakąś przeszkodą, gdy po "Władcy Pierścieni" przeczytam "Niedokończone Opowieści" zamiast "Silmarilionu"?

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5708

Wysłany: 24-01-2013 20:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie ma najmniejszego znaczenia czy wcześniej będzie Silmarilion czy Niedokończone opowieści.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: W jakiej kolejności czytać historię Śródziemia? (Strona 1 z 2)

Skocz do: