Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Rola słowa w utworach Tolkiena (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Xulime
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 25-08-2003 13:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Surion napisał(a):
Czy to w ogóle trzeba rozpatrywać jako zgrzyt albo coś nie na miejscu?

S u b i e k t y w n i e p r z e c i e ż! Obiektywnie - nie zgrzyta, subiektywnie - zgrzytło! Ale ja się nie czepiam, w każdym razie nie na poważnie Z przymrużeniem oka. Skoro Tolkien tak napisał, to tak ma być! Ot, po prostu pamiętam, jak czytałam ten opis któryś tam raz /swoją drogą, spostrzegawczość godna Liftingowca - z podniesioną ręką/ i zapachniały mi te kartofelki i fajkowe ziele, o których pisał Beorn, a tu nagle nadjechał/nadleciał? pociąg. Wziuuuuu....du-du-dum...du-du-dum... i trochę mnie to z atmosfery wyrwało.

A tak poważnie, to Mistrz za pomocą pięknych słów pięknie opisał fascynującą historię, która urzekła wielu. Gdyby było inaczej, nie wracalibyśmy po wielokroć do jego książek i nie spotykalibyśmy się na tym forum... Tu się zgodzimy, prawda? Uśmiech

A co do pociągu - toż napisałm, że to rodzynek /skojarz kulinarnie/!

Pozdrowienia
Powrót do góry

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 26-09-2003 17:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
nie stroni od słów z naszego świata

I to uwazam za pewien krok w strone czytelnika. Jak juz zostało to tu napisane slowa słuzą odzwierciedleniu nie tylko sytuacji ale i uczuc, atmosfery itd. najwazniejsze to ,,odpowiednie dac rzeczy sowo" jak naisał kiedys C.K.Norwid. Myslę że Tolkien doskonale o tym wiedział i to sprawiło ze jego tworczośc jest taka przemawiająca.

yossariana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106

Wysłany: 08-11-2003 09:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mi się, że dla Tolkiena słowo posiadało moc tworzenia (jak w Biblii). Dlatego tak wielką wagę przywiązują mieszkańcy Śródziemia do tego, co mówią. Grima samymi słowami sprawił, że Theoden się poddał, Saruman - mistrz słowa też wykorzystywał swój dar w celach złych. Gandalf - przeciwnie - jego słowa dodawały otuchy. To przykład tego, że słowo ma moc, ale od mówiącego zależy, jak będzie ona ukierunkowana.
Słowo może kształtować świat (tzw. funkcja performatywna Z przymrużeniem oka ) i dlatego ważne jest co i jak mówimy.

Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 08-11-2003 18:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Słowo, słowa - a bardziej ogólnie - język - mają fundamentalne znaczenie.
Istnieje pogląd (czy to jest tylko pogląd?), że ŚWIADOMOŚĆ człowieka pojawiła się w momencie, gdy "wynalazł" on język. Zaczął myśleć. Oscar Wilde powiedział "język jest ojcem, nie dzieckiem myśli".
Bez języka potrafilibyśmy tyle, co inne ssaki człekokształtne.
Tolkien w "O baśniach" powiedział: "Język potęguje wyobraźnię, ona z kolei go wyzwala" (cyt. z pamięci).
Zresztą ludzie zawsze zdawali sobie sprawę (a jeśli nie, to przynajmniej przeczuwali), jak ważne są słowa.
yossariana napisał(a):
Wydaje mi się, że dla Tolkiena słowo posiadało moc tworzenia (jak w Biblii).

- funkcja magiczna języka Uśmiech
Chyba w każdej kulturze istnieją odniesienia do magicznej/sprawczej mocy słów.
Najbardziej znany przykład: "I rzekł Bóg: Niech się stanie", "Na początku było Słowo", czy też z Tolkiena - Eru, za pomocą słowa "Ea" stwarzający wszechświat. Inne przykłady: średniowieczne "gorączko, nie ujdziesz mi, znam twe imię!", rola imion w wielu kulturach, eufemizmy.
We wszelkiej magii, obrzędach, rytuałach słowa są też najważniejszą rzeczą: w nich tworzy się wszak zaklęcia. Istnieje pogląd, ze w żadnej formie magii nie istniały nigdy obrzędy nieme - nawet, jeśli odbywały sie w ciszy.
Chyba najbardziej charakterystycznym, paskudnym i najniebezpieczniejszym przykładem na wykorzystanie sprawczej mocy słów są wszelkie odmiany języka propagandy politycznej (np. język komunizmu - nowomowa, język faszyzmu - LTI - Lingua Tertii Imperi. Powstanie nowomowy było pewnym procesem, natomiast LTI niemal w całóści stworzył jeden człowiek - Goebbels, minister propagandy w Trzeciej Rzeszy). Język jest w nich wykorzystywany jako okrutne i przerażająco skuteczne narzędzie propagandy i terroru. Służy do fałszowania obrazu świata w umysłach ludzi, do niewolenia ich, do oduczenia ich myslenia, do powolnego zmieniania ich od srodka, co jest tym łatwiejsze, ze nie zdają sobie oni najczęściej sprawy z tego, że sam język może im coś zrobić.
Bardzo podobne działanie do języka politycznej propagandy ma obecnie język reklamy (bo reklama to tez w pewnym stopniu propaganda), wykorzystuje nawet te same środki (np. slogan). Jest jednak daleko mniej groźny.

Tolkien był świadom magicznej mocy słowa, w "O baśniach" nazwał pisarza "wtórstwórcą" (czy jakoś tak), kimś, kto za pomocą słów stwarza wtórny świat, powołuje go do życia.
Sam za pomocą słów stworzył wszak Śródziemie, które jest światem równie barwnym i fascynującym, jak ten nasz, rzeczywisty.
Również w Śródziemiu występują zaklęcia, język prop[agandy (jak napisała yossariana - Grima, "sączący w uszy Theodena swój jad", Saruman o magicznym głosie), klątwy i przysięgi (Feanor i jego synowie związali sie przysięgą poprzez wypowiedzenie jej tekstu). Arda powstała, gdy Eru powiedział "Ea!".
Zresztą każdy pisarz, żeby pisać dobrze, musi być miłośnikiem języka, słow - ich znaczeń i brzmienia. A Tolkien był nim w szczególności - to przecież od jego wymyślonych języków zaczęło się jego pisarstwo. Z miłości do słów stworzył quenyę i sindarin.

Ariena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 141

Wysłany: 08-11-2003 22:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Firiel to było bardzo interesujące, za to Ci po stokroć brawo Jednak ja po dłuższym zastanowieniu dodałabym do tego że gesty i mimika są odzwierciedleniem ludzkiej duszy a słowo sposobem na jej wyrażenie. Pięknie (a zarazem mądrze) mówić to znaczy umieć pokazać swoją duszę, jej pragnienia i tęsknoty, a mówić tak by ktoś chciał tego słuchać to ubrać te tęsknoty i pragnienia w proste, a zarazem dobitne słowa potrafiące znaleźć wspólną drogę z pragnieniami innych, to pobudzić tkwiące w nich zalążki by zakwitły i wydały plon. Dla mnie słowa to sposób, sposób uwolnienia siebie i poznania innych. Tolkien był mistrzem w ubieraniu pragnień w odpowiednie słowa, może nie tylko pragnień, także obaw, niepewności, marzeń i do tego robił to w czytelny dla innych sposób, sposób który oni mogli wykorzystać do wyrażenia siebie.
Oj chyba się trocę zamotałam, ale mam nadzieję że nie jest to aż tak zawiłe jak mi się wydaje. Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Rola słowa w utworach Tolkiena (Strona 2 z 2)

Skocz do: