Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wreszcie łamiąc się z sobą przemówił i ze zdumieniem usłyszał z własnych ust słowa, jakby jego słabiutkim głosem ktoś inny wyrażał swoją wolę: - Ja pójdę z Pierścieniem, chociaż nie znam drogi." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych (Strona 2 z 27)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 25, 26, 27  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 26-10-2003 21:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już wyjaśniam Uśmiech
Miała to być zabawa zmuszająca ludzi zo uważnego wczytania się w tekst (stąd ten apel o przekartkowanie Sila itd), żeby wyłapać takie rzeczy nie pasujące jakby do konwencji "starożytności" Śródziemia: nie tylko zegary i parasolki w Hobbicie (więc RTFSG tu nie ma zastosowania IMHO Jestem rozwalony ), ale i słynny pociąg ekspresowy we Władcy a także (ciekawe, czy ktoś zwrócił na to uwagę, długo i specjalnie zwlekałem z wstawieniem tego przykładu) młyn parowy Teda Sandymana.
Właściwym miejscem na ten temat byłby PRK (ale stamtąd za szybko by spadł, chciałem zobaczyć, czy ktoś podejmie zabawę Język ). Ale ponieważ odzew nie był wielki, proszę o przeniesienie tego tematu tamże.
Pozdrowienia i ukłony.

Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

Thengel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 26-10-2003 22:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

żeby wyłapać takie rzeczy nie pasujące jakby do konwencji "starożytności" Śródziemia

Nie weim czy aby Tolkien wykreował świat starożytny. Myślę że stworzył świat na pograniczu średniowiecza i renesansu (z elementami ery industrialnej). O ty też świadczy też proch (?) używany w czasie wojny o Pierścień. Zresztą gdzie ty znajdujesz u Tolkiena "starożytność"?
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 26-10-2003 22:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thengel napisał(a):

Nie weim czy aby Tolkien wykreował świat starożytny. Myślę że stworzył świat na pograniczu średniowiecza i renesansu (z elementami ery industrialnej). O ty też świadczy też proch (?) używany w czasie wojny o Pierścień. Zresztą gdzie ty znajdujesz u Tolkiena "starożytność"?

Przeczytaj prosze te tematy Uśmiech "Wszystko już było" Uśmiech Saurona ;D :
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=621
ciekawy też będzie temat:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=866
gdzie znajdziesz praktyczne aspekty połączeń "starożytności" z "nowoczesnością"
i jeszcze, w sumie na dokładkę w celu uzupełnienia wiedzy o kolejne Ery Z przymrużeniem oka
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=511

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 28-10-2003 15:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przy okazji anachronizmów można tu jeszcze wspomnieć o słynnych kartofelkach, o których marzył Sam i o fajkowym zielu czyli tytoniu. Rośliny te pochodzą z Nowego Swiata, więc jeśli Sródziemie ma być dawną Europą to nie mogło ich być. Poletam tekst:
http://www.glyphweb.com/arda/faq/newworld.html

Jest po angielsku, ale większość forumowiczów zna ten język.

Natomiast temat sugeruje raczej wewnętrzne niespójności. Do takich mozna zaliczyć np. stwierdzenie, że Gollum WYSYCZAŁ nazwisko "Bagginsssssss", podczas gdy "Baggins" to angielskie "tłumaczenie", a hobbickie nazwisko brzmiało "Labinga" (o ile pamiętam, bo nie mam cytatu), nie było więc tam "s".[/url]

Turrambar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 30-10-2003 17:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wedlug mnie, mowienie o takich bledach to szukanie dziury w calosci. To ze czasy WP i Hobbita kojarza nam sie z sredniowieczem to bledne pojmowanie sprawy. TO JEST FANTASTYKA! Tolkien mogl nawet pisac o samolotach, bo w fantastyce nie ma rzeczy niedopuszczalnych. Cieszcze sie ze uzywal porownan np jak expresowy pociag i napisal ksiazke zrozumialym jezykiemj, bo mogl stworzyc ja po staroangielsku. I co wtedy? Kto by to tlumaczyl na pl? NIKT! Ale Wam by sie to bardziej podobalo bo nie bylo by normalnych wyrazow tylko takie jakie wyszly z uzycia, czyli pasowalyby do WP i Hobbita bo akcja dzieje sie w nieokreslonej przeszlosci. BZDURA! Ksiazka miala byc dla ludzi wiec zawierala normalne porownania. Ta dyskusja jest niepotrzebna.

PS. tylko nie bijcie za mocno Jestem rozwalony
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 30-10-2003 22:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dis napisał(a):
Przy okazji anachronizmów można tu jeszcze wspomnieć o słynnych kartofelkach, o których marzył Sam i o fajkowym zielu czyli tytoniu. Rośliny te pochodzą z Nowego Swiata, więc jeśli Sródziemie ma być dawną Europą to nie mogło ich być.

Kartofelki mogły być potrzebne do jeszcze jednego anachronizmu, tym razem chyba przez Tolkiena zamierzonego. Sam w rozdziale "O ziołach i potrawce z królika" marzy o tym, że kiedyś będzie mógł panu Frodo przyrządzić "fried fish and chips", rybkę z frytkami, potrawę bardzo niewyszukanie angielską. Więc dość współczesna Anglia w postaci Sama i jego kulinarnych upodobań znalazła sie w Śródziemiu, choć tym razem chyba nie w sposób przypadkowy. Jestem pewna, że było cos o tym w "Drodze do Śródziemia". Uśmiech
Powrót do góry

Perchen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 09-01-2004 20:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że to dobre miejsce na zapytanie o nieścisłość(?) we Władcy, którą dostrzegł mój kolega (mnie rozkładając na łopatki):
Jak to możliwe - że skoro Nazgule bardziej wyczuwają istoty żywe, niż je widzą - jeźdźcy nie zauważyli w Bree, że na łóżkach nie ma Hobbitów?

Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 566

Wysłany: 09-01-2004 21:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Perchen napisał(a):
Myślę, że to dobre miejsce na zapytanie o nieścisłość(?) we Władcy, którą dostrzegł mój kolega (mnie rozkładając na łopatki):
Jak to możliwe - że skoro Nazgule bardziej wyczuwają istoty żywe, niż je widzą - jeźdźcy nie zauważyli w Bree, że na łóżkach nie ma Hobbitów?

Może jego pytanie wynikło z tego, co zobaczył w filmie.
W książce, o ile dobrze pamietam, nie ma opisanej sceny z pokoju hobbitów. Poprostu na drugi dzień się dowiadują, że pokój w którym mieli spać został splądrowany, a kuce ukradzione. Nie jest napisane, czy Nazgule odrazu wiedzieli, że nie ma ich w łóżkach, czy dopiero jak odgarnęli kołdry.

Teraz piszę bez książki pod ręką, ale jak tylko będę mogła to sprawdzę, czy się nie pomyliłam i ewentualnie skoryguję wpis.

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 25, 26, 27  Następna

Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych (Strona 2 z 27)

Skocz do: