Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Rysunek z "Pictures by J. R. R. Tolkien", nr 37 (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 31-07-2003 11:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Avari napisał(a):
Można za to stwierdzić, że postać elfów musiała przejść pewną metamorfozę, aby w końcowej fazie osiągnąć wojownika wysokiego na ponad dwie rangi Uśmiech , bo mimo, że Beleg był sindarem, nie jest nigdzie napisane, że Sindarom grzyby sięgały do kolan - chyba, że to grzyby były takie duże Złośliwy uśmiech Język

Wydaje mi się, że w 1928 r. koncepcja elfów o posturze bardzo wysokiego człowieka była już wykrystalizowana. To zapewne grzyby w Taur-na-Fuin były tak wielkie (nikt zapewne ich nie zrywał i mogły osiągać wielkie rozmiary, jak to bywa i dziś w odległych ostępach puszczańskich). Poza tym - trudno, niech zabrzmi to jak herezja - Tolkien nie był najbardziej umiejętnym z ilustratorów i pomyłki związane z perspektywą często mu się przydarzały. Ale ja kocham ten rysunek i nie rażą mnie takie szczegóły. Najważniejsza jest atmosfera tego lasu, a tę Tolkien oddał wspaniale.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 31-07-2003 14:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Najważniejsza jest atmosfera tego lasu, a tę Tolkien oddał wspaniale.

Możecie mnie nazwać jeszcze większym heretykiem niż Galadhron, ale mnie ten rysunek się w ogóle nie podoba. Na początku coś mnie w nim ciągnęło, ale teraz przestało ciągnąć. Poza tym mam troszeczkę dziwne wrażenie, że ten obrazek został przez Tolkiena jakoś dziwnie tak zrobiony. Jeżeli ja namaluję kwiatka i powiem, że to stokrotka, to 100 lat później będę mówił, że dla mnie jest on dalej stokrotką. Jaki jest sens malowania czegoś, czemu nazwę nadaje się dopiero po tym, jak się zobaczy co wyjdzie. Ten obrazek ma jedną zaletą: jest tajemniczy, ale już mi się nie podoba.
Powrót do góry

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 31-07-2003 15:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja myślę, ze te grzyby celowo mogły być takie duże (albo przynajmniej tak wyszły i to Tolkienowi nie przeszkadzało Język) - myślę, że ten rysunek jest bardziej abstrakcyjny niż realistyczny - np. wiadomo że Tolkienowi podobały się ilustracje to WP Cora Blocka, a one własnie były BARDZO abstrakcyjne. Zresztą - każdy kto kiedyś rysował, wie jak trudno oddać obiekt czy scenę w pełni realistycznie (chyba że jest się Leonardem albo Michałem Aniołem Ratujcie bo go pobiję ) - więc myślę, że Tolkien w swoich rysunkach skupiał się raczej na nastroju, emocjach - a więc bardziej abstrakcji niż na realiźmie - oddaniu każdego szczególu, idealnych proporcjach. Być może dlatego właśnie nie rysował (oprócz tego wyjątku od reguły) elfów.

Mi bardzo podoba się specyficzny sposób malowania Tolkiena - cieszę się że powstały jego ilustracje - nie są do końca 'realistyczne', ale można sie z nich wiele dowiedzieć o klimacie, nastroju Śródziemia - takim, jakim widział je Tolkien Uśmiech Zresztą sama postać Belega też jest ciekawa - taka wysmukła, zwinna i delikatna Uśmiech

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 31-07-2003 16:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdaje mi się, że znalazłam jeszcze jednego elfa narysowanego przez Tolkiena. Na górze mapy Śródziemia, razem z resztą drużyny, jest narysowany Legolas.

Odrazu zastrzegam, że mapę tę znalazłam w sieci, jako mapę autorstwa Mistrza, ale jeśli nie jest ona jego, to proszę o sprostowanie.
(Tutaj, też wcale elf nie jest najwyższy Język )

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 31-07-2003 17:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Avari napisał(a):
Odrazu zastrzegam, że mapę tę znalazłam w sieci, jako mapę autorstwa Mistrza, ale jeśli nie jest ona jego, to proszę o sprostowanie.
(Tutaj, też wcale elf nie jest najwyższy Język )

No więc jest to mapa autorstwa Pauline Baynes. Uśmiech

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 07-09-2009 18:02    Temat wpisu: Re: Rysunek Tolkiena - czy ktoś go widział albo go ma? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Gwindor na tym rysunku leży na brzuchu i niewiele go widać, podobnie zresztą jak samego Túrina. Rysunek podaję poniżej.

W końcu się dokopałam do tego wątku. Przyglądam się temu na wszystkie strony i za nic w świecie nie mogę dotrzeć innych postaci poza Belegiem, a wg Tolkien Gateway:
Cytat:
It is clear, however, that this is not so; the figures are elves and not hobbits; and the elf climbing over the tree-roots is Beleg Strongbow of Doriath, bearing his great sword Anglachel (which was afterwards reforged for Tu'rin and from which he became known as the Black Sword of Nargothrond). The other is Gwindor of Nargothrond, lying exhausted after his escape from the mines of Angband, with his lamp beside him.
http://tolkiengateway.net/wiki/Image:J.R.R._Tolkien_-_Fangorn_Forest.jp g

Czy jakaś dobra dusza zaznaczy gdzie są jest ukryty Gwindor? (Wg TG to jest Gwindor, a nie Túrin.)

A wszystko przez pytanie o kolor włosów Belega, chyba nie ma go nigdzie opisanego? hmmmm...

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 07-09-2009 18:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

y.. widze tam tylko jedna postac, w dodatku wyglada jak by mial dzinsowe rybaczki Elfik , ale to bedzie Beleg bo ma cos co chyba jest mieczem
'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 07-09-2009 19:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

OK, otworzyłam obrazek załączony przez Galadhorna i tym razem udało mi się dojrzeć Gwindora - leży płasko na brzuchu z lewej podnóży najszerszego drzewa na środku obrazka. Dziwne, byłam pewna że wcześniej go tam nie było wszystko mi się pomieszało
Túrina IMO tutaj nie ma, chyba, że też się ukrył, tak jak Gwindor Z przymrużeniem oka

Obaj elfowie mają ciemne włosy, a zdaje się Gwindor miał mieć blond? Jeśli tak, to nie ma co sie kolorami tutaj sugerować. (Nie, nie rysuję Belega, ktoś mnie pytał o jego kolor włosów.)

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Rysunek z "Pictures by J. R. R. Tolkien", nr 37 (Strona 2 z 3)

Skocz do: