Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Rysunek z "Pictures by J. R. R. Tolkien", nr 37 (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 30-07-2003 09:37    Temat wpisu: Rysunek z "Pictures by J. R. R. Tolkien", nr 37 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Christopher Tolkien w 'Niedokonczonych Opowieściach, tom I', Amber 1995, str. 72, przypis 2. napisał(a):
We wcześniejszej wersji opowieści o Turinie, Gwindor, elf z Nargothrondu, który uciekł z Angbadu i został przez belega odnaleziony w puszczy Tar-nu-Fuin, miał właśnie taką lampę (feanoryjską - przyp. Elenai) (widać ją na rysunku mego ojca, który namalował owo spotkanie [patrz Pictures by J. R. R. Tolkien, 1979, nr 37]

Czy ktoś widział kiedyś ten obraz Tolkiena, albo wie czy jest on gdzieś w sieci? Bo ja szukałam, ale daremnie Spazmy A może ktoś ma książkę "Pictures by J. R. R. Tolkien"?
Bardzo proszę o pomoc - jak tylko pomyślę że jest na świecie rysunek, na ktorym sam Mistrz uwiecznił swoje wyobrażenie o elfach i do tego jeszcze Turina... Love Marzę, żeby to zobaczyć Love

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 30-07-2003 09:53    Temat wpisu: Re: Rysunek Tolkiena - czy ktoś go widział albo go ma? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenai napisał(a):
Bardzo proszę o pomoc - jak tylko pomyślę że jest na świecie rysunek, na ktorym sam Mistrz uwiecznił swoje wyobrażenie o elfach i do tego jeszcze Turina... Love Marzę, żeby to zobaczyć Love

Gwindor na tym rysunku leży na brzuchu i niewiele go widać, podobnie zresztą jak samego Túrina. Rysunek podaję poniżej.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań

Ostatnio zmieniony przez Galadhorn dnia 31-07-2003 11:11, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Elenai

Wpisy: 535

Wysłany: 30-07-2003 10:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeeeej brawo , wielkie dzięki Love chwała wam, chylę czoła, dzięki Nie spodziewałam się tak szybkiej odpowiedzi Uśmiech Ale czy nie jest to przypadkiem nie Túrin a Beleg? Na chwilę przed odnalezieniem Gwindora? Świetnie uchwycony, IMHO - wysmukły, z długimi czarnymi włosami Jestem za A może jest więcej rysunków na ktorych Tolkien uchwycił elfy?

P.S. Tolkien pięknie rysował przyrodę Love

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 30-07-2003 10:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenai napisał(a):
Ale czy nie jest to przypadkiem nie Túrin a Beleg? Na chwilę przed odnalezieniem Gwindora? Świetnie uchwycony, IMHO - wysmukły, z długimi czarnymi włosami Jestem za A może jest więcej rysunków na ktorych Tolkien uchwycił elfy?

Święta racja, Elenai. To Beleg. Przepraszam za pomyłkę. Nie przypomina mi się, żeby było więcej rysunków Tolkiena z elfami. Może ktoś coś sobie przypomina?

Powrót do góry

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 31-07-2003 09:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ten rysunek, który dał Galadhorn jest u mnie podpisany Fangorn_Forest. Zresztą dam jeszcze coś co znalazłem, tzn. ten rysunek był w jednym z wydań WP na okładce.
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 31-07-2003 10:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

brak62 napisał(a):
Ten rysunek, który dał Galadhorn jest u mnie podpisany Fangorn_Forest. Zresztą dam jeszcze coś co znalazłem, tzn. ten rysunek był w jednym z wydań WP na okładce.

Rysunek, który podałem powyżej zatytułowany jest Taur-na-Fúin albo Beleg Finds Flinding in Taur-na-Fúin i pochodzi z lipca 1928 r. Po zmianach rysunek ten znalazł się w Hobbicie jako Mirkwood. Jeszcze później, w latach 70-tych Tolkien postanowił go przerysować jako ilustrację do Władcy. Jako Fangorn Forest trafił on do J.R.R. Tolkien Calendar 1974 (Allen&Unwin, 1973). Takie były koleje losu jednego z najciekawszych rysunków Tolkiena.

[źródło: J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator, str. 55]

Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wysłany: 31-07-2003 10:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

brak62 napisał(a):
A może ktoś ma Pictures by J. R. R. Tolkien?

Razem z Tomem Gooldem posiadamy obydwie książki z ilustracjami Tolkiena: Tom ma Pictures a ja mam J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator (207 stron samych rysunków Tolkiena i komentarzy). Nie przypominam sobie więcej elfów niż ten jeden Beleg... Są oczywiście elfy z opowieści o Father Christmas (u nas przetłumaczonego błędnie na Świętego Mikołaja), ale to już zupełnie inna bajka.

Powrót do góry

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 31-07-2003 11:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałam dokładnie ten rysunek, i jedno rzuciło mi się w oczy... Beleg jest mały... Skrzywienie grzyby rosnące opodal sięgają mu do kolan... Złośliwy uśmiech
Z tego powodu, bardziej mi to pasuje na ilustrację Lasu Fangorn niż na coś innego.
Jako, że jest to jednak rysunek samego Mistrza, nie można kwestionować, że nie jest to Beleg, skoro on sam tak pierwotnie nazwał tą ilustracje.
Można za to stwierdzić, że postać elfów musiała przejść pewną metamorfozę, aby w końcowej fazie osiągnąć wojownika wysokiego na ponad dwie rangi Uśmiech , bo mimo, że Beleg był sindarem, nie jest nigdzie napisane, że Sindarom grzyby sięgały do kolan - chyba, że to grzyby były takie duże Złośliwy uśmiech Język

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Rysunek z "Pictures by J. R. R. Tolkien", nr 37 (Strona 1 z 3)

Skocz do: