Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Działy na forum (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Uwagi i propozycje Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 15-07-2009 09:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak się zastanawiam, czy ma sens istnienie osobnych działów "Silmarillion" i "The History of Middle-earth". Jak się popatrzy na tematykę w tych działach, można by je (z wyjątkiem tych paru wątków, które dotyczą recepcji książek przez czytelników) zamienić miejscami, i nikt by się nie zorientował. Może warto zastanowić się nad połączeniem?
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 15-07-2009 10:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

myślę, że jednak jest; Silmarillion -jako bardziej masowo znana kompilacja- nie powinna mieszać się z tematami dotyczącymi "wyłącznie HoME", mniej obeznanym z wielowątkowością Johna Ronalda łatwiej będzie się znaleźć Spox
Powrót do góry

Feanor1337
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 75

Wysłany: 15-07-2009 12:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Tak się zastanawiam, czy ma sens istnienie osobnych działów "Silmarillion" i "The History of Middle-earth". Jak się popatrzy na tematykę w tych działach, można by je (z wyjątkiem tych paru wątków, które dotyczą recepcji książek przez czytelników) zamienić miejscami, i nikt by się nie zorientował. Może warto zastanowić się nad połączeniem?

Podpisuje sie pod tym co napisal Adiemus Pserwa, ponadto HoME (chociaz zadnej czesci nie czytalem [poza KZO]) jest chyba jakby takie "niedokonczone" jak juz to bardziej by pasowalo polaczenie dzialow HoME i NO i DH (chociaz raczej jestem przeciwnikiem laczenia dwoch istniejacych juz osobno dzialow w jeden).

Natomiast mozna by bylo utworzyc dzial, do "malych opowiadan" jak nazywam m.in: "Gospodarza Gilesa", "Lisc, Dzielo Niggle'a", "Lazikantego" itd. Bo w zasadzie to jest to takze spora czesc tworczosci JRRT, ktorej nie powinno sie pomijac, i skoro np. Sil, czy Hobbit maja swoje dzialy to powinien byc moim zdaniem dzial przeznaczony i dla tych opowiadan. Byc moze wtedy przestalyby byc tak "dyskryminowane" i pomijane Z przymrużeniem oka.

Jest jeszcze sprawa wczesnej wersji legendarium. Niby KZO zaliczamy do HoME, i o KZO powinnismy pisac w dziale "History of Middle-Earth", jednakze pozwole sobie zasugerowac, ze HoME jest bardzo roznorodne. I czytajac KZO widze jak bardzo rozni sie ono od Silmarillionu, cz NO i DH. Tomy III-XII HoME z tego co wiem skupiaja sie juz na nowszym legendarium, tym ktorym znamy np. z Sila, tylko ponoc to rozwijaja. Moze wiec warto by bylo wydzielic dzial "Ksiega Zaginionych Opowiesci" ?. W koncu dwa nowe dzialy nie zaszkodzilyby, a wprowadzilyby troche wiekszy lad i porzadek (oczywiscie teraz tez jest dosc dobrze).

For Fëanor was made the mightiest in all parts of body and mind: in valour, in endurance, in beauty, in understanding, in skill, in strength and subtlety alike: of all the Children of Ilúvatar, and a bright flame was in him.
Powrót do góry

klemenko

Wpisy: 370

Wysłany: 15-07-2009 14:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się z Geirve, że ten podział jest nieco sztuczny.

Zresztą osobny dział dla HoMe też jest sztuczny: HoMe składa się przecież z historii Silmarillionu i historii WP.

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 03-02-2013 22:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobne działy dla HoME i Silmarillionu dalej są bez sensu, sądząc po zawartości (czemu w jednym mamy dyskutować, gdzie elfy mieszkały, a w drugim, co jadły, i dlaczego nie odwrotnie?).

Ale ja nie o tym. Czy warto by może rozważyć wydzielenie z Kucyka osobnego działu na dyskusje o innych dziełach fantasy? Widać potrzebę (sam GRRM rozrasta się i pączkuje).
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 03-02-2013 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale ile dotąd jest tych tematów? bo na razie nie przekraczają chyba 10 palców.

Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 24-02-2013 18:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy nie byłoby warto ponownie przemyśleć kwestii "przyklejonych" tematów w dziale PRK? Jest ich w tej chwili naprawdę dużo, a większość od dawna nieaktywna. Trochę utrudnia to poruszanie się w tym dziale.
Czemu np. mają być przyklejone tematy o HP i Opowieściach z Narni (a o książkach Martina już nie)? Podobnie temat o łukach nieaktywny od połowy 2008 r.? Mam wrażenie, że dobrze by było trochę to posprzątać. hmmmm...

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.

Ostatnio zmieniony przez Michael dnia 24-02-2013 20:19, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Monivrian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 24-02-2013 19:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja byłabym za podziałem działu twórczość fanów na " twórczość naszych forumowiczów" i twórczość spoza forum".
Mam wrażenie, że tam wpycha się tylko linki do obrazków za granicznych fanów głównie, a ludzie wyraźnie się zniechęcili do wsadzania tam własnej twórczości. Właściwie ja się zniechęciłam, ponieważ dawałam tam moje teksty, żeby zyskać opinię i porady, które mogłyby mi pomóc się doskonalić, ale cisza. Nikt nie raczył się odezwać. Po prostu przykre to wszystko.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Uwagi i propozycje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Działy na forum (Strona 2 z 3)

Skocz do: