Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Jak odmierzano czas w Śródziemiu? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
linnea
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 06-06-2003 18:46    Temat wpisu: Jak odmierzano czas w Śródziemiu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ktoś z Was może wie,w jaki sposób ludzie, elfy i wszystkie inne stworzenia Uśmiech orientowały się,ile czasu upłynęło?Np. w Drużynie Pierścienia Aragorn mówi do towarzyszy:
"Tej nocy wszakże będziemy kolejno pełnić wartę parami.Każdemu przypadnie godzina czuwania na trzy godziny snu."

Jak on miał zamiar to odmierzyć?Przecież słońce już zaszło..Chyba nie liczył w pamięci sekund??
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 07-06-2003 19:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Athrandir napisał(a):
Równie dobre jest pytanie skąd wiedzieli gdzie jest północ, południe itd.

A ciekawe jak bys rozpoznał południe na półkuli południowej. Zresztą strony świata, to rzecz względnie prosta.
Ciekawe, jak bez żadnego czasomierza wiedziałbyś, że akurat jest północ. Z południem (czasowo) jest łatwiej bo do tego wystarczy położenie słońca. [/quote]

Cytat:
W dzień obserwowali ruch słońca, w nocy patrzyli na gwiazdy (nie czytałaś nigdy książek o piratach Zdziwienie Język ).

Piraci po gwiazdach poznawali strony świata, gorzej z pora nocy, zwlaszcza, że większośc gwiazd wschodzi o róznych porach w róznych porach roku. Obserwacja pór roku i gwiazd umożliwia stworzenie bardzo dokladnego kalendarza (vide Majowie, ludy Mezopotamii, czy Egipcjanie, ale także Grecy i Rzymianie), gorzej z podzialem dnia na godziny. Gdyby to było takie proste, to ludzie staraliby się tworzyć mechanicznych urządzeń do mierzenia czasu, zwlaszcza w nocy.

Cytat:
Poza tym ludzie, elfowie i inne stworzenia w Śródziemiu posiadały zdolności, o których nawet nam się nie śniło...

A masz na to gdzieś wskazowki w tekstach Tolkiena. Czy tak sobie spekulujesz?

Ja jednak obstaję, ze kiedy tego potrzebowano, uzywano klepsydr, jako najbardziej poręcznych. Czy cos więcej, to poważny problem, zwłaszcza, że nie mamy, żadnych sugestii w tekstach Tolkiena, chyba, że ktos takowe poszlaki znalazł, z chęcią doucze się w tym względzie.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 07-06-2003 20:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Ja jednak obstaję, ze kiedy tego potrzebowano, uzywano klepsydr, jako najbardziej poręcznych. Czy cos więcej, to poważny problem, zwłaszcza, że nie mamy, żadnych sugestii w tekstach Tolkiena, chyba, że ktos takowe poszlaki znalazł, z chęcią doucze się w tym względzie.

Klepsydra to świetny pomysł. Szkoda tylko, że w żadnych pismach Tolkiena o takich czasomierzach się nie wspomina.
A co powiecie na taką metodę: Aragorn wie ile drewna wypali się przez noc w ognisku. Przygotowuje odpowiednią jego ilość i dzieli ją na równe części - odpowiedniki wart. Wypala się moja porcja drewna - budzę kompana.

Ciekawe jak z takim problemem radziły sobie np. ludy pasterskie, które nie znały klepsydr? A może znacie metody Indian Ameryki Północnej? Może do odpowiedzi dojdziemy drogą analogii kulturowej?

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Hobbit
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 08-06-2003 16:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Metoda Galdhorna wydaje mi sie dosc ciekawa Pserwa Ale nalezy tez wziac pod uwage ze nie wszystkie kawalki drewna moga spalac sie w jednakowych przedzialach czasu....Ale co ja tam bede drazyc temat.. Język

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 08-06-2003 16:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a):
Klepsydra to świetny pomysł. Szkoda tylko, że w żadnych pismach Tolkiena o takich czasomierzach się nie wspomina.

Tjo fakt, po prostu uznal pewne rzeczy za oczywiste i nawet nie zastanowił sie nad nimi.

Cytat:
A co powiecie na taką metodę: Aragorn wie ile drewna wypali się przez noc w ognisku. Przygotowuje odpowiednią jego ilość i dzieli ją na równe części - odpowiedniki wart. Wypala się moja porcja drewna - budzę kompana.

Pomysł nie jest zły. Ale jak powiedziała Hal na czacie (jeżeli dobrze pamiętam), musiałoby to byc drewno jednego rodzaju, gdyż rózne gatunki palą się w róznym tempie, co wiecej tempo spalania zalezy tez od zawilgocenia. Troche za duzo tych zmiennych.

Cytat:
Ciekawe jak z takim problemem radziły sobie np. ludy pasterskie, które nie znały klepsydr? A może znacie metody Indian Ameryki Północnej? Może do odpowiedzi dojdziemy drogą analogii kulturowej?

Pomysł zły nie jest, chociaż ja bym pamiętał, że Strażnicy, choć biegaja po polach i lasach, są dziećmi wyższej cywilizacji. Więc rózne urządzenia mechaniczne nie powinny być im kompletnie obce.
Niestety pomysłów nie mam.
Spróbuję się jednak wywiedzieć u znajomego, zajmującego się pojmowaniem czasu w dawnych kulturach. Może on cos mi podpowie. Uśmiech

Athrandir napisał(a):
Poza tym ludzie, elfowie i inne stworzenia w Śródziemiu posiadały zdolności, o których nawet nam się nie śniło...
M.L.-u nie wydaje mi się abyś potrafił widzieć rzeczy tak odległe, jakie widzieli elfowie.

No niestety nie, co gorsza mam -5,5 więc widze gorzej od wiekszości ludzi. Język

Cytat:
Zapewne nie umiesz też tropić i orientować się w terenie jak Aragorn.

Ja nie, ale zapewne pare osób na tym świecie to umie. Język

Cytat:
Używanie magii jest Ci obce,

Elfom, też.

Cytat:
a o nieśmiertelności możesz tylko pośnić...

Tjo fakt. Co prawda, Elfy wbrew pozorom tez nie są nieśmiertelne, ale prawie. Tyle, że to żadna zdolność.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 08-06-2003 20:51, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 643

Wysłany: 08-06-2003 18:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Athrandir napisał(a):
Athrandir napisał(a):

M.L. napisał(a):
A masz na to gdzieś wskazowki w tekstach Tolkiena. Czy tak sobie spekulujesz?

M.L.-u nie wydaje mi się abyś potrafił widzieć rzeczy tak odległe, jakie widzieli elfowie. Zapewne nie umiesz też tropić i orientować się w terenie jak Aragorn. Używanie magii jest Ci obce, a o nieśmiertelności możesz tylko pośnić...

Pozdrawiam Nic nowego
LOL Wszystko chcesz wyjaśnić w ten sposób? A może elfy miały zdolność fotosyntezy, mniejsza z tym że nie ma na to żadnego dowodu w tekście, przecież użycie magii jest nam obce... Jestem przeciw Daj spokój Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Haletha
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 242

Wysłany: 08-06-2003 19:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zaczynając kolejnej głupiej dyskusji, w której mogłabym chcieć mieć ostatnie słowo, chciałabym podrzucić jeszcze jeden możliwy sposób odmierzania nocą czasu w Śródziemiu. Zakładając, że Aragorn nie tachał w podróży ani świeczek, ani klepsydr, ani nie miał nadludzkiego wyczucia czasu, ani nie obserwował tempa spalania drewna w ognisku, ani nie śledził ruchów gwiazd... doszłam do wniosku, że mógł mierzyć upływ czasu...nucąc lub recytując w pamięci teksty dobrze znanych sobie wierszy lub pieśni - pod warunkiem, że kiedyś sprawdził ile trwają. Wpadłam na to, gdy przypomniało mi się określenie czasu: "w pacierz", lub "w kilka pacierzy", albo "nim minęło (np.) pięć pacierzy" itd., itp. Wiem, że w Śródziemiu nie istniał kult bóstw w takiej formie jak np. w chrześcijaństwie, więc i paciorków w Śródziemiu nikt nie klepał. Co myślicie o odmierzaniu czasu za pomocą recytowania/nucenia pieśni? Może nie jest to zbyt precyzyjna metoda, ale zawsze coś...no i usnąć na warcie nie daje Pserwa (tylko komu bardziej? Jestem rozwalony )
Powrót do góry

Teraw
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 08-06-2003 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

aragorn mogl nucic sobie piosenki na czas, ale hobbici nie. znali oni wiersze itp., lecz na pewno nie wiedzeieli ile trwaja. a tak wogule ciche spiewanie powolnej piesni predzej cie uspi niz nie pozwoli zasnac
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Jak odmierzano czas w Śródziemiu? (Strona 1 z 4)

Skocz do: