Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Tolkienowskie Legendarium-opowiesci o 7 grzechach głównych? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 04-05-2003 15:40    Temat wpisu: Tolkienowskie Legendarium-opowiesci o 7 grzechach głównych? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wlasnie mnie oswieciło Śmiech Że tolkienowskie Legendarium to opowiesci o 7 grzechach głównych, a zwlaszcza opowiesc o tych trzech : pycha, gniew, i chciwość.
Byc moze gadam jakies brednie, bo jestem przeziebiona (znowu:() i wolno mysle. Ale co o tym sadzicie ? Nie chce mowic, ze to opowiesci moralizatorskie ale grzechy pychy, gniewu oraz chciwosci, ale tez np lenistwa i nieumiarkowania sa jednym z, jakby to rzec ładnie, motorów lub zaplonow kolejnych historii. Od Morgocika zaczynajac, a na Grimie i Thorinie konczac.
WP, Silm, a nawet Hobbit, to przeciez sa wlasnie o tych sprawach.
Jest tam i chciwosc krasnoludów i lebnistwo hobbitow, i pycha elfow, oraz gniew ludzi.
poz
tal

gen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 22-05-2003 15:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

no trzeba przyznać, ze jest cos w tym co mówisz
ale Tolkien opisał świat podobny do naszego, tylko z magią itd, ale jednak z ludżmi i innymi istoatami pełnymi pychy, chciwości itd
moze po prostu nie było żadnego wzorowania a jedynie czysty przypadek ponieważ mozna by rzec są to "popularne" grzechy Uśmiech
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 22-05-2003 21:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie chodzi mo o wzorowaniu sie na czyms, np na rzeczywistym swiecie, tylko na tym, ze byc moze byla to jakas koncepja autora, jego założenie i jaka wartosc, ktora zamierzal umiescic w swoim Legendarium, akurat
w swojej baśni.
poz
tal

Ringgurthiel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 23-05-2003 14:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Można by pomyśleć, czy czasem nie jest tak, że każda rasa dostała "swój" grzech.
Pycha - elfy
Chciwość - krasnoludy
Nieczystość - umć, tego u Tolkiena nie ma Uśmiech Może orkowie? Brudni są jak świnie Uśmiech
Zazdrość - Morgoth i niektórzy majarowie
Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - hobbici
Gniew - ludzie
Lenistwo - entowie.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 23-05-2003 14:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lenistwo entowie ? bo ja wiem... to byl chyba raczej ich sposob życia wynikajacy z ich formy, bo oni wygladali jak drzewa, wiec nie byli ani szybcy ani skoczni. Snuli sie po lasach albo wogole siedzieli iles tam lat w jednym miejscu. Nie stworzyli "wlasniej cywilizacji" poza bardzo skomplikowanym jezykiem.
poz
tal

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 23-05-2003 14:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ringgurthiel napisał(a):
Można by pomyśleć, czy czasem nie jest tak, że każda rasa dostała "swój" grzech.
Pycha - elfy
Chciwość - krasnoludy
Nieczystość - umć, tego u Tolkiena nie ma Uśmiech Może orkowie? Brudni są jak świnie Uśmiech
Zazdrość - Morgoth i niektórzy majarowie

Ja bym zazdrość przypisala badziej Ludziom, bo ciagle zazdroscili
elfom wszystkiego co tamci mieli.
Morgothowi i jego kumplom wlasnie pyche i gniew - przez nie
przeciez Melko stal sie Morgothem.
Elfom takze pyche oraz pogarde wobec innych.
Chciwosc oraz upor Krasnoludom.
poz
tal

Ringgurthiel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 28-05-2003 14:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A jednak lenistwo przypisałabym entom. Nie ze względu na ich nieruchawość, której przecież nie byli winni, ale na ich brak zainteresowania losami innych, w tym także i drzew - gdyby nie Merry i Pippin, Entowie dalej przyglądaliby się spokojnie, jak Saruman niszczy drzewa, i powtarzali swoje "hum, hum. Nie można działać pochopnie".
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 28-05-2003 15:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ringgurthiel napisał(a):
A jednak lenistwo przypisałabym entom. Nie ze względu na ich nieruchawość, której przecież nie byli winni, ale na ich brak zainteresowania losami innych, w tym także i drzew - gdyby nie Merry i Pippin, Entowie dalej przyglądaliby się spokojnie, jak Saruman niszczy drzewa, i powtarzali swoje "hum, hum. Nie można działać pochopnie".

Nie zgadzam się Nic nowego , ze Entowie są leniwi Mam coś dla ciebie i że przyglądaliby się spokojnie jak Saruman niszczy ich las. Saruman oszukał wszystkich, także Entów. W chwili kiedy Merry i Pippin przybywają do Fangornu, wszystkie niegodziwości, jakich się dopuścił, dają wyrazisty obraz jego zdrady.

Problem leżał w tym, ze Entów było niewielu... Smutek :
DW napisał(a):
My bowiem, starzy entowie, jesteśmy pasterzami drzew. Niewielu nas już zostało.

Żaden Ent nie przyglądałby się spokojnie, jak ktoś, w jego obecności bezmyślnie niszczy zdrowe drzewa Nic nowego Co więcej, byli na tyle "pochopni", że orków zabijali bez wahania, co potwierdza Drzewiec, mówiąc Merremu i Pippinowi:
Cytat:
Gdybym jednak zobaczył was, nim usłyszałem wasze głosy... bo głosy wasze spodobały mi się, wcale przyjemne macie głosiki; coś mi przypominają, ale nie wiem co... gdybym więc, zamiast usłyszeć, najpierw was zobaczył, zdeptałbym was pewnie, myśląc, że to mali orkowie, a dopiero poniewczasie spostrzegłbym omyłkę.

Trudno jednak upilnować tak wielki obszar, jakim jest Fangorn. Nawet Żwawiec nie mógł zawsze stać na straży swoich ukochanych jarzębin...

Cytat:
Hobbici dowiedzieli się, że nowy przyjaciel należy do rodu Okorca i że kraina, którą dawniej zamieszkiwał, została spustoszona. Toteż nie potrzebowali już pytać, dlaczego Żwawiec jest bardziej niż inni entowie "pochopny", przynajmniej gdy chodzi o niechęć do orków.

Entowie nie byli leniwi Nic nowego Mieli po prostu taką naturę, że wolniej niż inne stworzenia podejmowali decyzję, dłużej zastanawiali się nad konsekwencjami swoich czynów.
Co uważam za bardzo szlachetną cechę Spox

Piszesz, "brak zainteresowania losami innych?" Zdziwienie Szok
No to może odpowiedni fragment Nic nowego
Cytat:

Entowie mają dużo wspólnego z elfami; mniej niż ludzie interesują się sobą, a za to lepiej umieją zrozumieć wewnętrzne życie innych stworzeń. Ale z ludźmi też mają coś wspólnego, bo mniej są od elfów zmienni, a bystrzej spostrzegają barwy i kształty zewnętrzne. Może też są i od elfów, i od ludzi lepsi, ponieważ więcej mają stałości; jeżeli się czymś raz zajmą, to już wytrwają w tym bardzo długo.

Że nie wspomnę Z przymrużeniem oka o dozgonnej Elfik przyjaźni Merrego i Pippina z Drzewcem po Wojnie o Pierścień.

Naprawdę, nie widze sensu szukać 7 grzechów głównych na siłę Nic nowego Jestem przeciw Jestem przeciw

To, ze w filmie Ratujcie bo go pobiję wściekły Entowie pokazani zostali jako bezrozumne drzewostwory wściekły , nie umiejące podjąć samodzielnych decyzji, i które dają się podpuścić sprytnym hobbitom jak naiwne pensjonarki wściekły wcale nie znaczy, ze tak jest w książce Nic nowego Ble Ble ;D
Cytat:

Nieraz dawniej dziwiło mnie, że orkowie zapuszczają się tak śmiało w mój las i przechodzą tędy jakby nigdy nic - podjął znowu. - Dopiero ostatnimi czasy zrozumiałem, że to sprawka Sarumana, który od lat wyśledził ścieżki i odkrył moje tajemnice. Ten niegodziwiec i jego sługi pustoszą las. Na skrajach rąbią drzewa, dobre, zdrowe drzewa. Niektóre zostawiają zwalone, żeby gniły na miejscu, po prostu ze zwykłej orkowej złośliwości. Ale większość pni zabierają ze sobą, żeby nimi podsycać ognie Orthanku. Znad Isengardu stale teraz wzbijają się dymy.
Przeklęte niech będą jego korzenie i gałęzie! Wiele spośród tych drzew było moimi przyjaciółmi, znałem je od orzeszka, od nasienia. Wiele z nich mówiło swoim własnym głosem, dziś na zawsze umilkłym. Pustkowia, poręby najeżone pniakami i zarosłe cierniem szerzą się tam, gdzie ongi śpiewał zielony las. Za długo się leniłem. Dopuściłem do szkód. Trzeba temu kres położyć!
- Położę temu kres - mruknął basem. - Wy pójdziecie ze mną. Będziecie mi zapewne użyteczni. W ten sposób pomożecie też swoim przyjacołom, bo jeśli nikt nie powstrzyma Sarumana, Rohan i Gondor będą zagrożone od zaplecza tak samo, jak są od frontu. Wspólna droga przed nami: do Isengardu!

No więc gdzie tu jest perswazja Merrego lub Pippina, którą sugerujesz? Nic nowego Szok Bo ja widzę tylko wywód, wnosek i decyzję Nic nowego
Prosze nie mylić filmu z ksiązką, bo to zupełnie co innego wściekły

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Tolkienowskie Legendarium-opowiesci o 7 grzechach głównych? (Strona 1 z 2)

Skocz do: