Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Dlaczego hobbici żyli tak długo? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Manveru3
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 30-04-2003 21:16    Temat wpisu: Dlaczego hobbici żyli tak długo? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie? Przecież to tylko 'mali ludzie' ceniący sobie spokój i stroniący od przygód. Czy na 'wydłużony' czas życia hobbitów wpływał ich higieniczny tryb życia? Z przymrużeniem oka I czy to dobry dział?

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 30-04-2003 22:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest takie chinskie powiedzenie "Im mniej nienawiści tym wiecej zdrowia". Oto proste wytlumaczenie dlugiego wieku.
Skoro Hobbici to odmiana Ludzi, a ludzie sa ponoc "zaprogramowani" na
120 lat, i tylko z powodow rozmaitych najczesciej nie wypelniaja tego programu do konca, nie wykorzystujac swych naturalnych mozliwosci, to mozemy uznac ze H. byli ludzmi, ktorym sie udalo ten zagwarantowany przez nature wiek osiagac. Dzieki wlasnie fajnemu, bezproblemowemu, zdrowemu, radosnemu, niewinnemu stylowi zycia. Bez nienawisci i nadmiernych swarów. A przy naturalnej i kreatywnej pracy.
poz
tal

misiek235
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 17-07-2003 11:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

taaaaak, Tal, zwłaszcza zdrowy tryb życia objawiający się w nieustannym paleniu fajkowego ziela, i permanentnym przejadaniu. Jak niedawno przeczytałem, ludzie jedzący o 1/3 mniej niż inni, żyją o kilkanaście lat dłużej, z tej prostej przyczyny, że razem z mnijeszą ilością pożywienia dostaje się do organizmu mniej toksyn i wolnych rodników(sic!) które mają[zwłaszcza te drugie] wybitne właściwości kancerogenne.

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 17-07-2003 11:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hm.. czy hobbici byli długowieczni? Myślę, że nawet jeżeli, to niewiele bardziej niż dzisiejsi ludzie. Zauważcie, że kiedy Bilbo obchodził 111 urodziny - mówiono, że to nader podeszły wiek, że niewielu dożyło takiego wieku.
Chyba że się mylę, to mnie poprawcie. WP czytałam dawno i niewiele szczegółów pamiętam... (ech.. muszę się za całość wziąć jeszcze raz i poprzypominać sobie...)

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 17-07-2003 12:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oglądałem reklamę w TV markecie. Ponoć strefy na stopach mają wpływ na poszczególne części ciała i narządy. (dlatego używajcie naszego masażera). Jeżeli hobbici biegali na boso to stopy automatycznie im się masowały przez co byli zdrowsi. To jest moja teoria.
Powrót do góry

Ancestor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 136

Wysłany: 17-07-2003 13:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Super śmiech Super śmiech Super śmiech Braku, jestes genialny - udowadniać coś o świecie tolkiena na podst. reklamy telezakupów Super śmiech
A ja mam jeszcze inną teorię. Język Hobbici wywodzili się od ludzi (choć niekoniecznie tylko od ludzi - to do ML Z przymrużeniem oka ) więc mogli wywodzić się od Edainów. Edainowie zatracili długość życia darowaną im na początku II Ery m.in. wskutek mieszania się z pośledniejszymi plemionami. Zaś hobbito-ludzie izolowali się od innych ludzi i dlatego nie zatracili danego im przywileju. Słabością tej teorii fakt, że hobbici wywodzili się z doliny Anduiny, gdzie trudno bylo raczej o Edainów - poza przodkami Rohirrimów. A czy oni również otrzymali dłuższe życie czy dotyczyło to tylko tych, którzy osiedlili się w Numenorze?

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 17-07-2003 13:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hobbici żyją średnio o 15 lat dłużej niż ludzie.
I o te lata Tolkien "przedłużył" ich dzieciństwo i okres dojrzewania.
Zauważcie że hobbici osiągają pełnoletność dopiero w wieku 33 lat.
Ciężko mówić tu o długowieczności, jeżeli Numenoryjczycy przekraczali 200. Uśmiech
Z kim spokrewnieni są hobbici? Skrzywienie
Pewnie z ludźmi. Uśmiech

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 17-07-2003 13:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

misiek235 napisał(a):
taaaaak, Tal, zwłaszcza zdrowy tryb życia objawiający się w nieustannym paleniu fajkowego ziela, i permanentnym przejadaniu. Jak niedawno przeczytałem, ludzie jedzący o 1/3 mniej niż inni, żyją o kilkanaście lat dłużej

a czy ja cos mowilam o jedzeniu ? Raczej o psychicznej, kulturowej stronie stylu zycia.Rozróznić prosze. Poza tym nauka wynikla z tego chinskiego przyslowia, jest takze udowodniona przez nauke.
Czy na pewno jednak byla to dlugowiecznosc ? Moze w porownaniu
z naszymi 70 - 80 latami tak, ale w porownaniu z innymi środziemniowymi longaevi juz nie. Krasnoludy i Numenorianie (mowcie co chcecie o poprawnym polskim jezyku ale ja wole te forme od
Numenorejczykow) zyli po 200 lat, elfy tysiace lat, wiec 100 - 110 a w wyjatkowych wypadkach i 130 jest to nieduzo. Poza tym trzeba oceniac wiek wedle przecietnego wieku, ktorego dozywali AFAIR to bylo 110
i nie wsadzac tu Bilba, ktory byl najwyrazniej wyjatkiem z powodu calkiem nienaturalnego - Pierscienia.
Zdrowe życie oznacza takze zycie spokojne, w naturalnym rytmie, bez stresow i zawieruch, a nie tylko zdrowa zywnosc i zdrowa diete.
A tak BTW moi pradziadkowie i dziadkowie ze strony taty -rodziny
polsko-ukrainskie- dozywali wszyscy 90tki. Byli rolnikami.
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Dlaczego hobbici żyli tak długo? (Strona 1 z 3)

Skocz do: