Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Jak wyobrażacie sobie Elfy? (Strona 1 z 30)

Idź do strony 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 22-04-2003 18:31    Temat wpisu: Jak wyobrażacie sobie Elfy? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu : Elfy, piekno i brzydota. Nifrodel
Starajcie się, w miarę mozliwości umieszczać obrazki w załączniku.(nie linki)

Mam jedną uwagę: otóż ciekawe jest jak ludzie współcześni przeważnie wyobrażają sobie elfy. Mam wrażenie że dominuje taki wzorzec: szczupła twarz, wystające kości policzkowe, 'ostre' brwi, skośne oczy - coś w stylu postaci w mandze - jak np. Elrond w filmie.
Mam wrażenie że właśnie przypasowujemy elfy do panującego teraz kanonu piekna i że nie jest to słuszne - moim zdaniem u elfow nie ma jednego kanonu piekna, każdy jest piekny na swoj sposob, a ich piekno wynika właśnie z piekna ducha, jak pisała Nifrodel (ale jest to jednoczesnie piekno fizyczne Uśmiech )
Dla mnie elfy są bardzo anielskie..
Bardzo kojarzy mi sie z elfami obraz Angeli Laudantes
Sir Edward Burne-Jones'a (niewykluczone że Tolkien mógł inspirować sie m. in. takimi obrazami Uśmiech - ten malarz jest BARDZO 'Tolkienowski' Love )
http://www.artmagick.com/images/paintings01/burne/burne5.jpg
http://www.lbwf.gov.uk/wmg/images/bigangel.gif

lub Angels of Creation tego samego autora:
http://www.artmagick.com/images/paintings01/burne/burne75.jpg

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 23-04-2003 13:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż...

Elfowie to dla mnie... muszą być oczywiście bardzo elfowi...

Na pewno nie tak, jak to przedstawiają twórcy gier komputerowych (vide Neverwinter Nights), gdzie czasami wyglądają jak jakieś klauny, albo jak już napisała Elenai:

Cytat:
szczupła twarz, wystające kości policzkowe, 'ostre' brwi, skośne oczy

Tylko, że jeszcze bardziej przesadzone.

A więc do rzeczy

MOJE WYOBRAŻENIE ELFA
1. Lekko szpiczaste uszy (ale nie jak w Warcrafcie III, gdzie mają uszy 5 razy dłuższe od głowy)
2. Wysoki (jakieś 1,90 m)
3. Twarz... może nie szczupła, ale pełna i delikatna, promieniująca blaskiem.
4. Włosy długie (u mężczyzn zazwyczaj do ramion, u kobiet dłuższe)
5. Lekkie, zwiewne ciuszki Język
6. Ogólnie szczupły, nie wyobrażam sobie elfa-grubasa Uśmiech
7. "Magiczny", tj. widać, że promieniuje blaskiem (ale nie typu "uranowe oczy:) ), taki subtelny i delikatny, zwiewny, półanielski.
8. Dostosowujący się do sytuacji (czyli podczas zabawy - śpiewy; podczas żałoby - cisza)
9. Żeby przypominał elfa ( Jestem rozwalony )
10. No, to w zasadzie wszystko... i jeszcze musi mieć takie "coś", czego niestety nie umiem opisać Spazmy

Pozdrówka dla wszystkich!
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 23-04-2003 15:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie Elfy nie mają jakichś szczególnych rysów twarzy, które miałyby je wyróżniać od Ludzi...tak więc nie wyobrażam sobie wystających kości policzkowych, klasycznych rysów, duzych lub małych ust Nie Nie itp.

Każdy Elf- jak człowiek jest dla mnie inny Tiaaaa
Wyobrażam je sobie jako istoty w nieokreślonym wieku...ani młode, ani stare - rzekłabym - dojrzałe. Elfik Są wysokie (ale bez przesady Uśmiech ) mają "szlachetną postawę" Język czyli ich ruchy są pełne gracji Love poruszają się lekko, bez wysiłku, doskonale panując nad swoim ciałem. Jestem za
Ale jednocześnie są to ruchy i gesty bardzo naturalne. Nie taneczne, choć sprawiają wrażenie, że płynnie mogłyby przejść w taniec... Uśmiech
Wyobrażam sobie, że patrząc na Elfa, moglibyśmy odkryć doskonałość ruchu Love Każdy gest idealnie wyraża to, co ma znaczyć... Tiaaaa Sam gest, ruch jest już bardzo czytelną informacją, Elfy nie potrzebują wiele słów aby się porozumieć. Tiaaaa
Po prostu doskonała koordynacja psychoruchowa. Love
W ogóle patrzenie na Elfy to pewnie niesamowita przyjemność Język Love

Gdyby zrobić zdjęcie twarzy Elfa, to pewnie rysy okazałyby się przeciętne Język Ale to nie w proporcjach przejawia się to "nieuchwytne coś" Love To promieniuje od wewnątrz...jest obecne w spojrzeniu, postawie... i sprawia, ze twarz, osoba- staje się intrygująca. hmmmm...

Elfy są smukłe...ale nie w taki sposób, jak dzisiejsze modelki Ble Ble ;D Kobiety mogą wyglądać jak Venus z Milo Język , ale i tak nie stracą lekkości i gracji a także swoistego czaru. Girl 1 Miłość, Zakochanie
Mężczyźni Elfy tak jak Elfie kobiety są smukli, choć różnorodni - bardziej lub mniej potężni, silni...ale posiadający lekkość i taką nieuchwytną grację i zwinność. Co złego to nie ja ;D

Co wyróżnia Elfy? Elfik
Oczywiście Oczy Tiaaaa Oko Oko Elfik
W ogóle oczy Elfów są niesamowite Pserwa Wyobrażam je sobie jako większe od ludzkich, otoczone gęstymi rzęsami, bardzo błyszczące i bardzo przenikliwe Uśmiech Saurona ;D . W ich oczach jest blask gwiazd Love
W spojrzeniu zawarta jest mądrość i zrozumienie. Potrafią wyrazić całą gamę uczuć tylko patrząc, w sposób pełniejszy jak to robią Ludzie.

No i tak sobie mniej więcej wyobrażam Elfy Elfik
A w załączniku, Elfka, którą sama narysowałam Zawstydzenie - rzecz jasna - to tylko obrazek, nie wyrażający ducha prawdziwego Elfa Z przymrużeniem oka

Z rysunków innych artystów, najbardziej przemawia do mnie Anke Eiszmann, Mina Rho i Kasiopea Uśmiech Jestem za

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 22-12-2004 13:50, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Ithil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 23-04-2003 17:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.in dlatego dużo bardziej wolę używać słowa,,elfowie'' niż ,,elfy''
bo wyraża przynajmniej w części całą ich mądrość i piękno.
Chyba dopiero jakieś słowo w języku entów mogłoby opisać cechy tego plemienia.
Elfowie Tolkiena to nie ,,delikatne, maleńkie istoki z elżbietańskiej wyobraźni,śpiące w jaskrach i kąpiące się w kroplach rosy'' . Tiaaaa
Nigdy ich nie wyobrażałam sobie jako jakieś mimozy i chuherka.
Są bardzo dostojni, silni i mądrzy. Wyobrażam sobie ,że mają bardzo szlachetne rysy twarzy od których aż bije mądrość Tom Bombadil
Są naprawdę godni tego,żeby ich nazywać najmądrzejszym i najpiękniejszym plemieniem Ardy.
Cytat:
Mam wrażenie że dominuje taki wzorzec: szczupła twarz, wystające kości policzkowe, 'ostre' brwi, skośne oczy - coś w stylu postaci w mandze - jak np. Elrond w filmie.

Zawsze uwarzałam,że Hugo Weaving został jak najbardziej trafiony do roli Elfa. Jestem za Co do podobieństwa do postaci z mangi to bym się aż tak nie skłaniała, chociaż coś w tym jest Uśmiech

On mówi,że jest barankiem-
Lecz wiemy ,że to jest NOCHAL!
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 23-04-2003 17:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ithil napisał(a):
Elfowie Tolkiena to nie ,,delikatne, maleńkie istoki z elżbietańskiej wyobraźni,śpiące w jaskrach i kąpiące się w kroplach rosy'' . Tiaaaa
Nigdy ich nie wyobrażałam sobie jako jakieś mimozy i chuherka.
Są bardzo dostojni, silni i mądrzy. Wyobrażam sobie ,że mają bardzo szlachetne rysy twarzy od których aż bije mądrość Tom Bombadil
Są naprawdę godni tego,żeby ich nazywać najmądrzejszym i najpiękniejszym plemieniem Ardy.

Oczywiście, że nie powinnaś sobie ich wyobrażać jak "mimozy i chucherka". Owszem w KZO, Elfy są nieco mniejsze i drobniejsze od Edainow, ale nadal sa to istioty pelnowymiarowe. Tolkien zawsze podkreślał, że jego Elfy nie mają nic wspólnego poza nazwą (do której długo nie mógl sie przekonać) z Elfami z bajek. Jego Elfy są wzorowane na ludzie Dann z irlandzkiej (czy ogoleni celtyckich) mitologii.

Nifrodel napisał(a):
Wyobrażam je sobie jako istoty w nieokreślonym wieku...ani młode, ani stare - rzekłabym - dojrzałe. Są wysokie (ale bez przesady Uśmiech )

A jednak Elfy wysokiego Rodu Powinny byc wysokie i to bardzo.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Ancestor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 136

Wysłany: 23-04-2003 17:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Generalnie zgadzam się z Nifrodel tzn. nie uważam, żeby "elfickość" polegała na jakiś konkretnych proporcjach lub rysach twarzy. Postaram się przedstawić moje wyobrażenie elfa. A więc...

Idąc leśną, zacienioną ścieżką spotykam elfa Elfik . Jeszcze zanim go ujżę, słyszę z dala śpiew. Głos jest delikatny i, choć cichy, to pełen pewnej siły, przenikliwy, pozostawiający niezatarte wrażenie. Piosenka, którą śpiewa nie jest monumentalną pieśnią o Valinorze, ani też harcerską śpiewką marszowąJestem rozwalony. Jest ona pełna radości i pogody ducha, choć nawet nie rozumiem słów.
Gdy elf wyłania się zza zakrętu ścieżki, pierwszą rzeczą, jaka się rzuca w oczy jest jego smukła, wysoka postawa. Porusza się pewnie, z gracją (Ale nie tak jak filmowy Legolas, który mimo że Bloom niewątpliwie się starał, chodził sztywno, jak robot. Jestem przeciw ) Powiedziałbym, że jego chód był gdzieś pomiędzy Jar Jar Binksem i C3-PO. Jestem rozwalony Język

W miarę jak się zbliża szybkim krokiem, migotliwe promienie słońca pozwalają przyjrzeć się mu dokładniej. Patrzy się przed siebie, głeboko pogrążony w myślach, jakby mnie nie zauważając. Po jego wyglądzie wnioskuję, że pochodzi z Ossirandu. Jest ubrany głównie w zieleń i szarość. Nosi brązowe trzewiki i luźne, ciemne spodnie o trudnym do określenia kolorze. Ma na sobie szarą kamizelkę. Na nią zarzucił zielony, zwiewny płaszcz, na który opadają długie, kruczoczarne włosy.

Gorączkowo myślę jak by tu się mu lepiej przyjrzeć, żeby nie wziął mnie za idiotę? Oh nie! . Zagadnąć go? W końcu w padam na genialny pomysł i przystaję, aby zawiązać buta. victory Jestem rozwalony . Twarzy elfa, choć widziałem ją tylko przez chwilę, nigdy nie zapomnę. Spod ciemnych brwi spoglądały na mnie oczy o doprawdy nieokreślonym kolorze. W jednej chwili zdawały się być ciemne, poważne i zamyślone, ale gdy ponownie podniosłem wzrok (wiecie, starałem się na niego bezczelnie nie gapić Z przymrużeniem oka dostrzegłem w nich rozbawienie i śmiech. Oczy te były duże, lecz nie przesadnie (powiedziałbym, że b. podobne do tych Arwen z załącznika Nif Jestem za Uśmiech ). Rysy odznaczały się delikatnością, ale próżnoby tu opisywać je dokładnie. Oblicze to wywierało głębokie wrażenie, zdawałoby się być wielowymiarowe, bo widać w nim było zarówno powagę i doświadczenie jak i wesołość dziecka; zarówno smutek jak i radość.

Elf minął mnie szybko nie racząc nawet jednym spojrzeniem. Może mnie nie zauważył? Lub też to wszystko było tylko wytworem mojej wyobraźni...

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 24-04-2003 08:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie elfowie są dostojni, piękni, ale nie taką banalną pięknością modelek - to piękno wypływające z wnętrza - zresztą powtarzam , jak widzę, to co już zostało powiedziane. Są też wysocy, wyżsi niż większość ludzi, tak pomiędzy 1.90 a 2.10.
Właściwie doskonale pasuje mi opis Mistrza ukazany w "Kowalu z Przylesia Wielkiego" :
Cytat:
Elfowi żeglarze byli wysocy i straszni, mieli błyszczące miecze, roziskrzone włócznie, ich oczy lśniły przeszywającym światłem. Nagle wznieśli głosy w triumfalnej pieśni; Kowalowi serce zadrżało ze strachu i przypadł twarzą do ziemi, oni zaś przeszli nad nim i znikli wśród rozbrzmiewających echami wzgórz.

Jestem pewna, że spotkał Noldorów powracających z wyprawy...

Nie umiem rysować tak ładnie jak Nifrodel Śmiech , ale zamieszczę rysunek przedstawiający Belega, który zgadza się z moimi wyobrażeniami o elfach... niestety nie pamiętam czyjego on jest autorstwa ...

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Elenai

Wpisy: 535

Wysłany: 25-04-2003 14:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):
Dla mnie Elfy nie mają jakichś szczególnych rysów twarzy, które miałyby je wyróżniać od Ludzi...tak więc nie wyobrażam sobie wystających kości policzkowych, klasycznych rysów, duzych lub małych ust itp.
Każdy Elf- jak człowiek jest dla mnie inny

No właśnie o to chodzi Jestem za Spox Elfy nie wyglądają jak 'produkcja seryjna' Jestem rozwalony Super śmiech - w stylu lalki Barbie, wszyscy z tymi samymi rysami i typem urody Jestem przeciw Nie Nie To byłby zresztą koszmarnie nudne.

Zgadzam się że elfy różniły się miedzy sobą, że ich wygląd był odzwierciedleniem ich charakterów i osobowości, jednak zawsze były piękne i pełne gracji, uduchowione i szlachetne, że sam ich wygląd świadczył o mądrości i doświadczeniu

Dołączam jeszcze raz obraz Angeli Laudantes, bo te wcześniejsze wersje to nie są te o która mi chodziło - nie mogłam jej znależc na necie, wiec zeskanowalam i dolaczam (przy okazji dowiedziałam sie że sa 3 wersje tego obrazu, hehe Język ) TEn obraz jest przykladem jak moglyby wygladać elfy - dostojeństwo i szlachetność.. Love

Dołączam też mój szkic elfa - pierwszy raz pokazuje go ludziom którzy znają sie na Tolkienie oops, zawstydzenie Ratujcie bo go pobiję - zawsze mialam opory przed rysowaniem elfów - bo w tym przypadku jestem perfekcjonistką i chciałabym żeby wszystko było idealnie i zazwyczaj efekt mnie nie zadowala.. W tym przypadku jednak rysowałąm 'od reki' (na odwrotnej stronie projektu Super śmiech ) i efekt mieści sie w moim wyobrażeniu elfa Uśmiech Właściwie w założeniu nie był to Tolkienowski elf, tylko elf z FR - jest dość mroczny i smutny.. No i jest to tylko szkic - nie kończyłam go, bo w takich przypadkach tylko psuje sie pierwszy efekt..

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Następna

Temat: Jak wyobrażacie sobie Elfy? (Strona 1 z 30)

Skocz do: