Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

Temat: LotR: Wokół filmowej trylogii - porównania, prognozy (Strona 1 z 6)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5893

Wysłany: 13-04-2003 17:49    Temat wpisu: LotR: Wokół filmowej trylogii - porównania, prognozy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu : RotK, spoilery, przecieki... Nifrodel

Vainamoinen napisał(a):
Dla mnie także dziwny byłoby pokazywanie trailera (a raczej teasera) filmu na siedem miesięcy przed jego premierą. Nawet mijałoby się to z celem, bo obecny rok zapowiada się jako walka o widza między Warnerem i New Line Cinema:

15.05.2003 Matrix Reloaded
02.07.2003 Terminator 3: Rise of the Machines
07.11.2003 Matrix Revolutions
17.12.2003 Lord of the Rings: Return of the King

Zgoda, tym bardziej, że w Londynie przed TTT chodziła zapowiedź Terminatora 3. Nie sądze więc by teaser ROTK pojawił się wcześniej niż w lipcu, a pewnie nawet później. Warto pamiętać, że w zeszłym roku zapowiedź TTT pojawiła się w marcu, ale dołączona do FOTR. Teasery zaczęły jednak chodzić znacznie później.

Cytat:
Jeśli Matrix Reloaded okaże się hitem (a to jest niemal pewne - Animatrix i premiera w Cannes zrobią swoje), widzowie będą czekać tylko na Matrix Revolutions (w międzyczasie oglądając nowego Terminatora).

Czy będzie hitem to się jednak dopiero okaże. Choc życzę mu tego.

Cytat:
Zauważcie, że premiera ROTK odbędzie się ledwie miesiąc po M3 - trzecia część Władcy jest skazana na pożarcie.

Ja rozumiem, że lubisz Matrix, ja zreszta też. I rozumiem, że nie lubisz Jacksonowskiego WP, ale przesadzasz.
Niezależnie od wszystkiego WP dorobił się już wiernej widowni oczekującej na finał trylogii i dlatego nie sądzę by został pożarty. Warto pamiętać, że to nie sequel, tylko trzecia częśc jednego filmu. Liczba widzów FOTR i TTT była podobna i nie sądze by w oprzypadku ROTK było inaczej. Nawet osoby rozczarowane TTT pójda zobaczyć ROTK, chociażby tylko po to by dowiedzieć się czy Jackson skopał WP do końca, czy może jednak III część jest lepsza od TTT.

Cytat:
Jedynym rozsądnym terminem pokazania trailera wydaje mi się wrzesień lub październik. A i tak New Line musi postawić wszystko na jedną kartę - podejrzewam że w tym zwiastunie zobaczymy naprawdę DUŻO efektów specjalnych i fragmenty bitwy na polach Pelennoru.

A tu akurat się zgadzam.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 13-04-2003 18:18    Temat wpisu: Re: RotK: Zwiastun Powrotu Króla przed Matrixem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Vainamoinen napisał(a):
Zauważcie, że premiera ROTK odbędzie się ledwie miesiąc po M3 - trzecia część Władcy jest skazana na pożarcie.

Ja rozumiem, że lubisz Matrix, ja zreszta też. I rozumiem, że nie lubisz Jacksonowskiego WP, ale przesadzasz.
Niezależnie od wszystkiego WP dorobił się już wiernej widowni oczekującej na finał trylogii i dlatego nie sądzę by został pożarty. Warto pamiętać, że to nie sequel, tylko trzecia częśc jednego filmu. Liczba widzów FOTR i TTT była podobna i nie sądze by w oprzypadku ROTK było inaczej. Nawet osoby rozczarowane TTT pójda zobaczyć ROTK, chociażby tylko po to by dowiedzieć się czy Jackson skopał WP do końca, czy może jednak III część jest lepsza od TTT.

W kinematografii nie ma czegoś takiego jak "druga część tego samego filmu". Może być najwyżej sequel zakończony cliffhangerem. Tak właśnie kończą się FOTR i TTT. Tak też będzie się kończyć M2 (ba! po nim będzie od razu teaser M3).

Co przemawia za Matrixem?
- Fani czekają... 4 lata. Statystyki jasno mówią, że film bardziej oczekiwany lepiej się sprzedaje (Mroczne widmo - fatalny film a jakie dochody!).
- Matrix ma więcej wiernych widzów niż LOTR. Dlaczego? Otóż pojawił się znienacka i jego dochody w 1999 roku nie obrazują sukcesu. Prawdziwy bum nastapił po premierze na DVD.
- Kampania reklamowa już trwa i ma się dobrze. Jest już final trailer. Są trzy Animatrixy. W maju będą mieć premierę DVD kolejne.
- Oba nowe Matrixy będą filmami bardziej dynamicznymi od ROTK, co widac już po trailerach. Filmy z szybką akcją przyciągają najwięcej widzów w USA (Spider-man). W TTT była tylko bitwa, poza nią film był dość nudny. To może odjąć widzów ROTK.
- Wreszcie: Matrixy 2 i 3 wejdą do kin wcześniej niż ROTK. I najprawdopodobniej, jak w '99, ludzie będą chodzić na nie po kilka razy. A to potrwa aż do końca roku.
- Miliony dolarów zarobione na Terminatorze pójdą w reklamę Matrixa 3.

Co na to Peter Jackson? Jeszcze za wcześnie na odpowiedź. Jednak widząc potencjał dzieła Wachowskich...

Cytat:
Jakiś czas temu w sieci pojawiła się plotka, że prace na planie King Conan: Crown of Iron rozpoczną się w sierpniu lub listopadzie. Reżyserią zająć mają się Andy i Larry Wachowscy, którzy w jednym wywiadów oświadczyli, że postarają się, aby sceny batalistyczne w obrazie zrealizowane zostały jeszcze lepiej niż we Władcy Pierścieni Petera Jacksona.

No, panie Jackson... Wyzwanie zostało rzucone.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 13-04-2003 20:05    Temat wpisu: Re: RotK: Zwiastun Powrotu Króla przed Matrixem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
W kinematografii nie ma czegoś takiego jak "druga część tego samego filmu". Może być najwyżej sequel zakończony cliffhangerem. Tak właśnie kończą się FOTR i TTT. Tak też będzie się kończyć M2 (ba! po nim będzie od razu teaser M3).

Vain, nie rozśmieszaj mnie i zajrzyj trochę głębiej niż 20 lat historii kinematografii. Pojęcie sequela pojawia się tak na prawde w latach 80-tych, a wcześniej masz rozliczne przykłady (najczęsciej dwuczęściowych) wilmów kinowych. W Polsce to będzie Potop, na świecei chociażby Wojna i Pokój, czy Przeminęło z Wiatrem. Dlatego zresztą mam szacunek dla producenta WP, że zgodził się powrócić do formuły zarzuconej ponad 20 lat temu, a nie na siłę upychał akcję ksiązki w jeden 3-3,5 godzinny film.
Żadna z częsci WP nie stanowi zamkniętej calości, dlatego to jeden film w trzech częsciach a nie sequel z cliffhangerem.

Cytat:
Co przemawia za Matrixem?
- Fani czekają... 4 lata. Statystyki jasno mówią, że film bardziej oczekiwany lepiej się sprzedaje (Mroczne widmo - fatalny film a jakie dochody!).

Zapewne masz rację.

Cytat:
- Matrix ma więcej wiernych widzów niż LOTR. Dlaczego? Otóż pojawił się znienacka i jego dochody w 1999 roku nie obrazują sukcesu. Prawdziwy bum nastapił po premierze na DVD.

Nie jestem przekonany, ale kłócić się nie będę.

Cytat:
- Kampania reklamowa już trwa i ma się dobrze. Jest już final trailer. Są trzy Animatrixy. W maju będą mieć premierę DVD kolejne.
- Oba nowe Matrixy będą filmami bardziej dynamicznymi od ROTK, co widac już po trailerach. Filmy z szybką akcją przyciągają najwięcej widzów w USA (Spider-man).

Masz rację. Tylko to nie musi oznaczać pożarcia. Przykład Spidermana (403 mln USD) pokazuje, że i tak jest miejsce na dobry wynik kolejnej częsci WP (TTT mimo to zarobił do tej pory 336,5 mln. USD). Jak będzie z dynamiką ROTK nie wiemy. Ale biorąc pod uwagę, że mamy dwie duże sekwencje batalistyczne i upadek Barad-dur, możemy zalożyć, że film będzie znacznie dynamiczniejszy od poprzednich częsci (obawiam sie nawet, ze za bardzo ze szkoda dla wierności adaptacji).
Możliwe, że Matrixy zarobią więcej zwłaszcza w USA, ale nie będzie to pożarcie, tak jak Spiderman nie pożarł TTT, owszem w USA zarobił o 67 mln USD więcej, ale juz na świecie (poza USA) o 150 mln USD mniej (a warto pamiętać, że jako film o niemal godzine krotszy miał dziennie więcej wyświetleń). I podobnie może byc w przypadku Matrixa.
Zreszta nie kwestionuję, że Matrix być może zarobic więcej, ale nie sądzę, że ROTK zarobi mnie niż TTT, więc o pożarciu nie ma mowy.

Cytat:
W TTT była tylko bitwa, poza nią film był dość nudny. To może odjąć widzów ROTK.

Tak samo wielu prorokowalo po FOTR, a jednak TTT zarobił, jak na razie o 23 mln USD więcej w USA i o 7 mln USD więcej na świecie (bez USA).

Cytat:
- Wreszcie: Matrixy 2 i 3 wejdą do kin wcześniej niż ROTK. I najprawdopodobniej, jak w '99, ludzie będą chodzić na nie po kilka razy.

Na TTT też ludzie chodzą po kilka razy, przy FOTR tez tak było. Nie sądzę, by przy ROTK było inaczej.

A tak na koniec. Ta dyskusja ma mały sens, bo to jedynie gdybologia z obu stron i nic więcej. Na dwoje babka wrózyła. Proponuję więc założyć sie o piwo, lub co innego co lubisz. W ten sposób, niezależnie od wyniku zakładu, będzie przyjemnie. A fakty rostrzygna nasz spór. Uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 13-04-2003 20:41    Temat wpisu: Re: RotK: Zwiastun Powrotu Króla przed Matrixem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Vain, nie rozśmieszaj mnie i zajrzyj trochę głębiej niż 20 lat historii kinematografii. Pojęcie sequela pojawia się tak na prawde w latach 80-tych, a wcześniej masz rozliczne przykłady (najczęsciej dwuczęściowych) wilmów kinowych. W Polsce to będzie Potop, na świecei chociażby Wojna i Pokój, czy Przeminęło z Wiatrem. Dlatego zresztą mam szacunek dla producenta WP, że zgodził się powrócić do formuły zarzuconej ponad 20 lat temu, a nie na siłę upychał akcję ksiązki w jeden 3-3,5 godzinny film.

ML. wspomniane przez Ciebie przypadki to kinowe miniseriale. Zarzucone 10-15 lat temu. Spójrz raczej na Star Trek, który ciągnie się od 1979 roku. Części druga, trzecia i czwarta to typowy przykład sequela z wisielcem na końcu.

Cytat:
Żadna z częsci WP nie stanowi zamkniętej calości, dlatego to jeden film w trzech częsciach a nie sequel z cliffhangerem.

Nigdy film, który ma sequele nie stanowi zamkniętej całości.

Cytat:
Przykład Spidermana (403 mln USD) pokazuje, że i tak jest miejsce na dobry wynik kolejnej częsci WP (TTT mimo to zarobił do tej pory 336,5 mln. USD). Jak będzie z dynamiką ROTK nie wiemy. Ale biorąc pod uwagę, że mamy dwie duże sekwencje batalistyczne i upadek Barad-dur, możemy zalożyć, że film będzie znacznie dynamiczniejszy od poprzednich częsci (obawiam sie nawet, ze za bardzo ze szkoda dla wierności adaptacji).

Z tym że Spider-man był jeden, a w tym roku Warner ma trzy potencjalne, większe od niego megahity.

Cytat:
Możliwe, że Matrixy zarobią więcej zwłaszcza w USA, ale nie będzie to pożarcie, tak jak Spiderman nie pożarł TTT, owszem w USA zarobił o 67 mln USD więcej, ale juz na świecie (poza USA) o 150 mln USD mniej (a warto pamiętać, że jako film o niemal godzine krotszy miał dziennie więcej wyświetleń).

Ale TTT miało więcej kopii. 67 mln dolarów w USA to mnóstwo, biorąc pod uwagę, że na pająka PRAWIE NIKT NIE CZEKAŁ.
Tym razem jest inaczej. Matrix wraca po 4 latach, a Terminator po 12!

Cytat:
TTT zarobił, jak na razie o 23 mln USD więcej w USA i o 7 mln USD więcej na świecie (bez USA).

Wielu, ale ja nie Uśmiech

Cytat:
Cytat:
- Wreszcie: Matrixy 2 i 3 wejdą do kin wcześniej niż ROTK. I najprawdopodobniej, jak w '99, ludzie będą chodzić na nie po kilka razy.

Na TTT też ludzie chodzą po kilka razy, przy FOTR tez tak było. Nie sądzę, by przy ROTK było inaczej.

Na TTT już mało kto był kilka razy. Po co chodzić na film, który jest nuuuuudny?

Cytat:
A tak na koniec. Ta dyskusja ma mały sens, bo to jedynie gdybologia z obu stron i nic więcej. Na dwoje babka wrózyła. Proponuję więc założyć sie o piwo, lub co innego co lubisz. W ten sposób, niezależnie od wyniku zakładu, będzie przyjemnie. A fakty rostrzygna nasz spór. Uśmiech

Ja po prostu widzę Warnera, którego dochody w 2003 są kilkakrotnie większe niż NLC. Dwa Matrixy i Terminator z gigantycznymi kampaniami reklamowymi to naprawdę za dużo jak na głowę PJ'a.
Zakład mogę przyjąć jak najbardziej. Stawiam, że Matrix Reloaded będzie mieć lepsze wyniki na otwarciu i całkowite dochody niż ROTK. Stawka: przekonanie.

PS To może od razu "King-Kong" vs "Gwiezdne Wojny III"? Super śmiech
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 13-04-2003 21:23    Temat wpisu: Re: RotK: Zwiastun Powrotu Króla przed Matrixem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
ML. wspomniane przez Ciebie przypadki to kinowe miniseriale. Zarzucone 10-15 lat temu. Spójrz raczej na Star Trek, który ciągnie się od 1979 roku. Części druga, trzecia i czwarta to typowy przykład sequela z wisielcem na końcu.

Jeżeli Wojnę i Pokój, czy Przeminęło z Wiatrem definiujesz jako miniseriale, to WP Jacksona tez jest kinowym miniserialem. Star Trek akurat znam i to całkiem dobrze. Różnica jest taka, że nawet w przypadku wymienionych przez ciebie części, można je oglądać jako odrębne filmy, podaczas gdy FOTR czy TTT nie za bardzo. WP to jednak podobnie jak wspomniane wcześniej adaptacje, ekranizacja jednej ksiązki. Tymczasem Star Trek kinowy to rozwinięcie kultowego serialu telewizyjnego.

Cytat:
Nigdy film, który ma sequele nie stanowi zamkniętej całości.

Ale tez nie zaczyna sie od środka i nie kończy na niczym.

Cytat:
Z tym że Spider-man był jeden, a w tym roku Warner ma trzy potencjalne, większe od niego megahity.

I najśmieszniejsze, jak filmy te będą sobie na wzajem zabierać widzów. Wszystkie trzy są podobne w formule (może dojść do przesytu), a WP to zupełnie inny film i jednak adaptacja kultowej dla bardzo wielu ksiązki. I po obejrzeniu dwóch pierwszych części, olbrzymia wiekszośc widzów z chęcią zobaczy jaki koniec wieńczy dzieło.

Cytat:
Ale TTT miało więcej kopii. 67 mln dolarów w USA to mnóstwo, biorąc pod uwagę, że na pająka PRAWIE NIKT NIE CZEKAŁ.

Sorry, ale akurat byłem w USA, jak wchodził Spiderman. Po pierwsze czekano jako na ekranizacje kultowego w USA komiksu, po drugie WP nie miało nawet w połowie takiej kampanii reklamowej jak Spiderman.

Cytat:
Na TTT już mało kto był kilka razy. Po co chodzić na film, który jest nuuuuudny?

Nie wiem, czy mało kto. Wiekszośc znanych mi osób była więcej niż raz. A biorac pod uwage wynik lepszy od FOTR, oznaczałoby to, że jednak podobna liczba ludzi poszła kilkakrotnie.

Cytat:
Ja po prostu widzę Warnera, którego dochody w 2003 są kilkakrotnie większe niż NLC. Dwa Matrixy i Terminator z gigantycznymi kampaniami reklamowymi to naprawdę za dużo jak na głowę PJ'a.

MOże i tak. Ja jednak jestem pewien, że wynik nie będzie gorszy niż TTT, a myslę, że nawet lepszy. Spox

Cytat:
Zakład mogę przyjąć jak najbardziej. Stawiam, że Matrix Reloaded będzie mieć lepsze wyniki na otwarciu i całkowite dochody niż ROTK. Stawka: przekonanie.

Co do pierwszego zgoda. Co do drugiegao (całkowite dochody) zakład przyjęty. A tak czy inaczej, z chęcią postawię ci piwo, chyba że wolisz coś innego. Uśmiech

Cytat:

Zbytnio lubie GW by sie zakladać. Super śmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 13-04-2003 23:03    Temat wpisu: Re: RotK: Zwiastun Powrotu Króla przed Matrixem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a):
Jeżeli Wojnę i Pokój, czy Przeminęło z Wiatrem definiujesz jako miniseriale, to WP Jacksona tez jest kinowym miniserialem. Star Trek akurat znam i to całkiem dobrze. Różnica jest taka, że nawet w przypadku wymienionych przez ciebie części, można je oglądać jako odrębne filmy, podaczas gdy FOTR czy TTT nie za bardzo.

Z tym ST to bym polemizował, ale nie czepiajmy się detali.

Cytat:
Ale tez nie zaczyna sie od środka i nie kończy na niczym.

Chyba, że ma skopany scenariusz Z przymrużeniem oka

Cytat:
I najśmieszniejsze, jak filmy te będą sobie na wzajem zabierać widzów. Wszystkie trzy są podobne w formule (może dojść do przesytu), a WP to zupełnie inny film i jednak adaptacja kultowej dla bardzo wielu ksiązki.

Wbrew pozorom Matrix i Terminator są skierowane do skrajnie różnych widzów. A na wszelki wypadek są zachowane 2-miesięczne odstępy.

Cytat:
Sorry, ale akurat byłem w USA, jak wchodził Spiderman. Po pierwsze czekano jako na ekranizacje kultowego w USA komiksu, po drugie WP nie miało nawet w połowie takiej kampanii reklamowej jak Spiderman.

Ja siedziałem na naszym polskim końcu świata, więc nie wiem. Wierzę.

Cytat:
Nie wiem, czy mało kto. Wiekszośc znanych mi osób była więcej niż raz. A biorac pod uwage wynik lepszy od FOTR, oznaczałoby to, że jednak podobna liczba ludzi poszła kilkakrotnie.

A większość moich znajomych była raz albo nawet wcale. Ale statystyka to statystyka.

Cytat:
MOże i tak. Ja jednak jestem pewien, że wynik nie będzie gorszy niż TTT, a myslę, że nawet lepszy. Spox

Lepszy być może, ale Matrixa 2 raczej nie dogoni.

Cytat:
Co do drugiegao (całkowite dochody) zakład przyjęty. A tak czy inaczej, z chęcią postawię ci piwo, chyba że wolisz coś innego. Uśmiech

To może poza czasem antenowym Uśmiech

Cytat:
Cytat:

Zbytnio lubie GW by sie zakladać. Super śmiech

Zawsze zostaje X-men i Aniołki Charliego. Tu już ciężko.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 14-04-2003 00:36    Temat wpisu: Re: RotK: Zwiastun Powrotu Króla przed Matrixem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
A większość moich znajomych była raz albo nawet wcale. Ale statystyka to statystyka.

Dlatego Churchill zawsze mówił, że wierzy tylko w te, które sam sfałszował. Spox

Cytat:
Lepszy być może, ale Matrixa 2 raczej nie dogoni.

To akurat mozliwe. Ale pożyjemy, zobaczymy.

Cytat:
To może poza czasem antenowym Uśmiech

O.K. Uśmiech

Cytat:
Zawsze zostaje X-men i Aniołki Charliego. Tu już ciężko.

No nie. Jednak X-men 2 Elfik

For the home of the holy
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 292

Wysłany: 14-04-2003 09:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pomijając to, że dyskusja stała się offtopic i kwalifikuje się już do wydzielenia w osobny temat PRK, to znalazlem tu dosc zabawne stwierdzenie jakoby "w kinematografii nie było czegoś takiego jak druga część tego samego filmu". Otóż jest czego przykładem jest właśnie "Władca Pierścieni" - tak od początku traktował ten film sam reżyser, a nie kwestionują tego również ludzie zajmujący się filmem zawodowo jak np. Krzysztof Spór ze Stopklatki. Żeby było zabawniej podobnie jest z często wspominanymi "Matriksami" 2 i 3, które stanowią w zamierzeniu twórców całość i dlatego pojawiają się w półrocznych odstępach. No a ten półroczny zaledwie termin przeczy innej lansowanej tu tezie odnoszącej się do okresu oczekiwania na film a wysokością zysków. Zaprzecza temu rowniez swiatowy wynik frekwencyjny i finansowy TTT, ktory jest lepszy niz FotR. A przyklad "Spidermana" dowodzi tylko i jedynie lokalnego fenomenu tej postaci w USA, gdzie adaptacje komiksow sa przyjmowane z reguly bardzo zyczliwie. Zycze zarowno Matriksom jak i T3 bardzo dobrze, ale LotR ma grupe fanow tak liczna, ze powyzsze produkcje nie sa w stanie zagrozic wynikowi finansowemu RotK w zaden sposob.
I jeszcze jedno - New Line Cinema jest tak naprawdę częścią koncernu AOL Time Warner (czy jakos tak), wiec ruchy promocyjne obu wytworni sa z pewnoscia zaplanowane i przemyslane.

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: LotR: Wokół filmowej trylogii - porównania, prognozy (Strona 1 z 6)

Skocz do: