Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: "Władca Pierścieni" - dlaczego właśnie taki tytuł? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 08-03-2003 13:20    Temat wpisu: "Władca Pierścieni" - dlaczego właśnie taki tytuł? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właściwie od niedawna zaczęło mnie to zastanawiać - chyba trochę przez temat "Kto jest głownym bohaterem WP". Przedtem tytuł "Władca Pierścieni" był dla mnie zbyt oczywisty - przyzwyczaiłam się do niego i potem już nie zwracałam na niego uwagi.

Ale teraz, zwłaszcza po przeczytaniu eseju Tolkiena "Pan Gawain i Zielony Rycerz", myślę że taki a nie inny tytuł ma kolosalne znaczenie Wykrzyknik
Dlaczego nie "Jedyny Pierścień", "Powrót Króla", "Wojna o pierścień" czy "Hobbit 2"? (żartowalam z tym Hobbitem Jestem rozwalony Z przymrużeniem oka )
"Władca Pierścieni" brzmi tajemniczo i majestatycznie, ale moim zdaniem nie jest to wystarczający powód..

Myślę, ze Tolkien chciał nam dać coś do zrozumienia tym tytułem, że było to głęboko przemyślane. We wspomnianym eseju "Pan Gawain i Zielony Rycerz" Tolkien napisał o zabiegu artystycznym autora eposu:
"Naprawdę interesuje go tarcza Gawaina. Opisując ją, wyraża własne myśli i cele (...) - umieszcza na niej (używam tego slowa świadomie gdzyż z pewnością jest to jego własny dodatek) pentagram. (...) Znaczenie pentagramu w tym poemacie jest jasne - ma on wskazywać na 'doskonałośc', ale doskonałośc szczegolną, religijną (chrześcijańską), doskonałą pobożnośc i moralność - niezachwiany związek wyższego i niższego planu moralnego. "
"To że na tarczy umieścił pentagram zamiast gryfa, jest więc cześcią przemyślanego planu. (...) Musimy uznać że taki właśnie był zamiar, taki wybór i takie ounkty cieżkości"
Tak wiec, w świetle tych cytatów, uważam że "WP" nie jest tylułem przypadkowym, że miało to zbyt wielkie znaczenie aby tak było.

Natomiast co wskazuje nam Tolkien tym tytułem? Myślałam o tym i mam kilka sugestii:

- Władca Pierścieni to czywiście Sauron - moim zdaniem najważniejszym powodem do nazwania tak trylogii jest fakt, że Sauron jest obecny w całej historii Śródziemia i Ardy - od śpiewu Ainurów, poprzez stworzenie Ardy, bunt Melkora, pracę nad ukształtowaniem Śródziemia, i całej historii elfów i ludzi, i nawet w chwili teraźniejszej - błąka się jako bezcielesny duch gdzieś po poustkowiach.. Jest te ż obecny w czasie najważniejszych, decydujących wydarzeń w historii Sródziemia, takich, których wątki są ściśle powiązane z akcją i bohaterami WP - Sauron walczy z Berenem i Luthien (ich potomkowie: Elrond, Arwen, Aragorn), jest przyczyną upadku Numenoru (Gondor, Aragorn, Dunadianowie), tworzy trzy pierścienie (Galadriel i inne wysokie elfy). Sauron jest też najpoteżniejsza istotą w Sródziemiu (w czasach WP). Nie zrozumiemy kim naprawdę jest Władca Pierścieni jeśli nie znamy całej historii Ardy - nie zrozumiemy też w pełni wszystkich wątków WP. Wskazując w tytule na Saurona, Tolkien chce nas zaintrygować - zachęca do odkrywania pradawnej historii Śródziemia - genialny zabieg Mistrza Love chwała wam, chylę czoła, dzięki

- Sauron jest istotą duchową, jakby na to nie patrzeć Język Nie jest to zwykły potwór czy ork, lecz potężny 'byt' - wskazuje to na inny, duchowy wymiar książki i wizji Tolkiena, moim zdaniem ogromnie ważny

- Sauron symbolizuje zło, z którym walczy każdy z bohaterów WP - Frodo, Aragorn, Galadriel, Gollum, Saruman - niektórzy wygrywają, inni nie. Biorąc pod uwagę fakt, że WP jest powieścią głęboko moralną, ten aspekt jest też bardzo ważny

- Wbór tytułu wskazuje na to, że własciwie ani Aragorn, ani Gandalf, ani Frodo nie są głównymi bohaterami WP, że jest to bardziej opowieść o wartościach - przynajmniej wg mnie

To na razie tyle Uśmiech
Macie jakieś propozycje? A może Tolkien sam gdzieś napisal o tym dlaczego tali a nie inny tytuł?

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 09-03-2003 17:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

jest też bardziej prozaiczne wyjasnienie.
"Władca pierścieni" to taki tytuł nadawany przez poetow bohaterom
i królom germanskim, skandynawskim, obok "rozdawcy pierścieni".
Te 2 okreslenia wtystepuja AFAIR w Beowulfie.
Pierścienie naramienne ze zlota byly srodkiem platniczym ale tez i nagroda dla wojownika, przyznawana przez wodza.
poz
tal

gen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 11-04-2003 11:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

hhhm a nie pomyśli nikt że Władca pierścieni bo Sauron stworzył te pierścienie i to on nim jest
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 11-04-2003 12:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
hhhm a nie pomyśli nikt że Władca pierścieni bo Sauron stworzył te pierścienie i to on nim jest

Czy aby na pewno Sauron jest Władcą Pierścieni?

A któż rządzi pozostałymi Pierścieniami nawet, kiedy Sauron jest nędznym duchem? Któż sprawia, że mają one moc, a po jego upadku moc ta maleje? Kto utrzymuje Saurona przy życiu?

Odpowiedź brzmi: JEDYNY PIERŚCIEN!!!

To on jest Władcą Pierścieni, gdyż rządzi pozostałymi. To wokół niego osnuta jest cała fabuła książki, to on jest tam najważniejszy!
A Sauron, jego stwórca - oczywiście, jest także potężnym władcą. Ale bez swojego Jedynego Pierścienia jest tylko nędznym cieniem swej dawnej potęgi...

Ostatnio zmieniony przez Nenya dnia 11-04-2003 12:12, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 11-04-2003 12:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gen napisał(a):

Toż chyba jasne, że tytuł pochodzi od Saurona. Pytanie dlaczego akurat on został wybrany na postać tytułową, a nie Frodo, Gandalf czy ktokolwiek inny.

Poparwka po doczytaniu notki Nenya:
Myślę jednak, że chodzi tu o Saurona. W końcu w treści samej książki pojawia się właśnie takie jego określenie (patrz: rozmowa hobbitów i Gandalfa przed naradą w Rivendell)

Ostatnio zmieniony przez Elanor dnia 11-04-2003 12:13, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 11-04-2003 12:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie rozumiem, o co ci chodzi, gen.

Czemu to Sauron ma być Władcą Pierścieni, skoro bez swoejgo ulubionego Jedynego nic nie wskóra?

A Jedyny ma swoją moc zawsze, chociaż tak naprawdę to dopiero w duecie ze swoim stwórcą jest niesamowicie niebezpieczny.

A więc może zamiast "Władca Pierścieni" powinno być "Władcy Pierścieni"? JęzykJęzyk Pserwa Śmiech

PS: Nie mówi się "dla Nenya", tylko "dla Nenyi". Skoro jesteśmy w Polsce, to moim zdaniem nawet elfickie nazwy powinno się odmieniaćŚmiech

Pozdrowienia dla wszystkich!!! Język

PS: Po doczytaniu notki Elanor: może i masz rację... może mamy dwóch Właców Pierścienia? Język Język Język
Suilad!

Ostatnio zmieniony przez Nenya dnia 11-10-2003 09:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 11-04-2003 13:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przecież pierścień sam w sobie jest tylko rzeczą i niczym więcej. To część mocy i woli Saurona uwięziona w Pierścieniu nim nijako kieruje. Dlatego to Sauron jest Władcą Pierścieni, a nie Jedyny Pierścień.
Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Nellelórë

Wpisy: 450

Wysłany: 11-10-2003 00:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Władca Pierścieni to Sauron, a tytuł pochodzi z samej Czerwonej Księgi. Uśmiech Nadał go Księdze sam Frodo, a jego pełna wersja wygląda przecież tak (niestety nie umiem tego wyśrodkować):

UPADEK
WŁADCY PIERŚCIENI
I
POWRÓT KRÓLA

W oryginale widać to jeszcze wyraźniej:

THE DOWNFALL
OF THE
LORD OF THE RINGS
AND THE
RETURN OF THE KING

Moją teorią jest, że nasz tłumacz - bardzo słusznie - wybrał najbardziej intrygujący fragment, a resztę pominął, żeby tak od razu nie zdradzać współczesnym sobie czytelnikom, że Władca upadł, a Król powrócił. W Śródziemiu i tak wiedziano, jak sprawy sie potoczyły, więc Frodo mógł sobie pozwolić na więcej szczegółow w swoim oryginalnym tytule. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: "Władca Pierścieni" - dlaczego właśnie taki tytuł? (Strona 1 z 3)

Skocz do: