Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Powiedzenia, aforyzmy i mądrości ze Śródziemia (Strona 6 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ankalime
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 49

Wysłany: 20-09-2007 23:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mój ulubiony:

All we have to decide is what to do with the time that is given us.
(FotR, Chapter II, "The Shadow of the Past")

(Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat. - wg M. Skibniewskiej)
Powrót do góry

laratee
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 16-09-2010 08:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

a mój bodaj najulubieńszy z cytatów to:

"To jak w wielkich opowieściach, panie Frodo... Te, które miały największe znaczenie, były pełne ciemności i niebezpieczeństw. I czasami nie chciałeś znać zakończenia, bo chciałeś, żeby zakończenie było szczęśliwe. Jak świat mógł wrócić do swojego wcześniejszego biegu, jeśli tyle złego się zdarzyło? Ale tak jak w zakończeniu, to tylko coś, co przemija... Cień, nawet ciemność, musi przeminąć. I nowy dzień nadejdzie... I kiedy słońce zaświeci najjaśniej... To były te opowieści, które zostały z tobą. Które coś znaczyły. Nawet jeśli byłeś zbyt mały, żeby zrozumieć, dlaczego... Ale myślę, panie Frodo, że rozumiem... Wiem teraz... Ludzie z tych opowieści mieli wiele szans, żeby zawrócić, ale tego nie zrobili. Szli dalej... Bo trzymali się czegoś...
– Czego my się trzymamy, Samie?
– Że jest trochę dobra na tym świecie, panie Frodo. I to jest warte tego, by o to walczyć!
"

choć zresztą jak już poprzednicy wskazywali, WP jest wręcz kopalnią fantastycznych i inspirujących cytatów Uśmiech

albo interesujący jest jeszcze ten:
"To samobójstwo! Nikłe szanse powodzenia! Na co czekamy? " Śmiech taki prawdziwy Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Aurelius
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 11-11-2010 23:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, jak zostało już tutaj napisane również jestem zdania, że WP jest pełen różnego rodzaju mądrości, które trzeba umieć tylko wyłapać.
Mnie osobiście podobają się mądrości Drzewca o umiarze w pochopności, jak i ferowaniu wyroków, np.
Cytat:
Nie sądźby pochopnie, to moja zasada.

Również zdanie wypowiedziane przez Drzewca w tłumaczeniu M. Skibniewskiej
Cytat:
To bardzo piękny język, ale trzeba mieć dużo czasu, żeby nim coś powiedzieć, bo my mówimy naszym językiem tylko o tym, co warto bardzo długo opowiadać i czego warto bardzo długo słuchać
co ja odbieram jako wskazówkę, dotyczącą precyzyjnego wypowiadania komunikatu, wysławiania się. Czy też mówieniu o rzeczach, o których warto mówić i których warto słuchać z szacunku dla odbiorcy. Nie strzępieniu na darmo języka Z przymrużeniem oka

Inna ulubiona mądrość z WP, to ta w moim podpisie oraz oczywiście już klasyka, czyli
Cytat:
Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy z Mędrców nie wszystko wie.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Temat: Powiedzenia, aforyzmy i mądrości ze Śródziemia (Strona 6 z 6)

Skocz do: