Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Powiedzenia, aforyzmy i mądrości ze Śródziemia (Strona 5 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 05-12-2006 21:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z Księgi Zaginionych Opowieści: Inwë (czyli wcześniejsza wersja Ingwego), patrząc w zadumie na Laurelin, który (którą... Uśmiech) widzi po raz pierwszy, przybywszy do Valinoru na wezwanie Valarów, mówi o tym, jak pojawił się na świecie i czym on dla niego jest:

Nie wiem, skąd się tu wziąłem, ani jaką przybyłem drogą, ani dokąd idę, więc świat, w którym żyję, jest dla mnie jednym wielkim cudem i zadziwieniem, i myślę, że kocham wszystko, co w nim jest; ale tym, co mnie najbardziej w nim przepełnia, jest pragnienie światła.

Bardzo piękne zdanie i bardzo piękna elfia filozofia Uśmiech
Powrót do góry

Angantyr
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 102
Nieobecny(a): chadzam po dolinach Lórien, najczęściej w okolicach złotego dębu

Wysłany: 20-12-2006 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Nie podoba mi się, żeby rozsądny hobbit ubierał się w żelastwo, chociaż możliwe, że to się nie zedrze tak prędko jak inne ubrania." Dziadunio

Angantyr
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 102
Nieobecny(a): chadzam po dolinach Lórien, najczęściej w okolicach złotego dębu

Wysłany: 24-12-2006 00:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"for in days long gone
... Men were of mould less mighty builded
ere the earth's goodness from the Elves they drew." J.R.R. Tolkien, HoME: The Shaping of Middle-Earth

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 01-03-2007 14:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mądre i smutne spostrzeżenie Eowiny w rozmowie z Głównym Opiekunem Domów Uzdrowień (gdy ten mówi ogólnie o starej prawdzie, że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie):

Wystarczy niekiedy, żeby jeden z przeciwników chciał wojny, a ci, którzy mieczem nie wojują, też często od miecza giną.

Bardzo prawdziwe... ech...
Powrót do góry

Angband
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55
Nieobecny(a): górskie wędrówki

Wysłany: 03-03-2007 20:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wpadło w oko przy przeglądaniu Silmarillionu Uśmiech Saurona ;D Z przymrużeniem oka

Quenta Silmarillion, rozdział 7 Silmarile i niepokoje wśród Noldorów
Cytat:
Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze się doczeka ich plonów, a wtedy już może odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna

Jakże prawdziwe, niestety Smutek

Pierścienie Władzy i Trzecia Era, Pierścienie Władzy i Trzecia Era, w której kończą się te opowieści
Cytat:
Wiele jest na świecie różnych przypadków-odparł Mithrandir-i często pomoc przychodzi z ręki słabej istoty, gdy Mędrcy zawodzą

i oczywiście mój ukochany cytat Love

Ainulindale, Muzyka Ainurów
Cytat:
Muzyka i echa Muzyki rozległy się w Pustce, aż przestała być pustką

To akurat przez moje zboczenie na punkcie muzyki Pserwa a w szczególności tak pięknej, harmonijnej i doskonałej jak muzyka Ainurów Z przymrużeniem oka

"(...) dochodzę do wniosku, że w każdym większym skupisku ludzkim istnieje podświadoma dążność do wleczenia pod pręgierz "opinii publicznej" przychwyconych na gorącym uczynku ofiar, aby się tym tanim kosztem nieco samemu wybielić."
Powrót do góry

Arvven
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 04-03-2007 18:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje ulubione stwierdzenie Gandalfa: (WP tom II, rozdz.V)

"Nie, mówiłem tylko głośno do siebie. To zwyczaj ludzi starych, ktorzy do rozmowy wybierają sobie najmądrzejszą osobę z obecnych."
Uwielbiam ten cytat, pokazuje jak uroczo szczery potrafi być czarodziej Super śmiech

I jeszcze coś z "Hobbita", co znalazłam dzisiaj, i co wydało mi się kwintesencją "hobbitowatości" Elfik
Bilbo:
"Przygody! To znaczy: nieprzyjemności, zburzony spokój, brak wygód. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad."

Powrót do góry

Angband
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55
Nieobecny(a): górskie wędrówki

Wysłany: 18-03-2007 20:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Coś z NO Z przymrużeniem oka

Húrin mówi do Morweny:

Nawet prawa dłoń i szczere serce mogą czasem zbłądzić, a taką krzywdę trudniej bywa znieść niż knowania wroga.

i znowu Húrin, tym razem przed obliczem Morgotha:
Ślepy jesteś Morgocie Bauglirze i ślepy pozostaniesz, mrok jeno dostrzegając.

"(...) dochodzę do wniosku, że w każdym większym skupisku ludzkim istnieje podświadoma dążność do wleczenia pod pręgierz "opinii publicznej" przychwyconych na gorącym uczynku ofiar, aby się tym tanim kosztem nieco samemu wybielić."
Powrót do góry

ethuil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33
Nieobecny(a): przeprowadzam się :)

Wysłany: 16-08-2007 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Pospieszne ciosy zwykle chybiają celu
- Aragorn w drodze na Ścieżkę Umarłych

krótki cytat ale bardzo mądre słowa, dlatego postanowiłam je tu umieścić

EDIT
dziękuję za relokację Z przymrużeniem oka tego wątku mi było trzeba

Ranek nieraz przynosi radę a noc często odmienia myśli Theoden przed wyruszeniem na odsiecz Minas Tirith

nie wiem jak Wy ale ja potwierdzam prawdziwość tych słów

EDIT
kolejna perełka

Ludzie jednak więcej znaczą niż najmocniejsze bramy; nie wstrzyma Nieprzyjaciela żadna brama jeśli opuszczą ją obrońcy - Aragorn na naradzie poprzedzającej nęcenie Saurona celem odwrócenia uwagi Oka wściekły

.....Aure entuluva!
(Nadszedł dzień! Noc przemija!....
Nadejdzie znów dzień! - Hurin)
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Powiedzenia, aforyzmy i mądrości ze Śródziemia (Strona 5 z 6)

Skocz do: