Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Powiedzenia, aforyzmy i mądrości ze Śródziemia (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ara:)
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 19-07-2005 10:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To ja dodam jeszcze coś od siebie:

Jak to u nas mówimy, wprawdzie nie pada, ale za to leje... -prześwietne powiedzonko, oczywiście zabieganego Barlimana Śmiech

Człowiek ścigany czuje się często tak zmęczony nieufnością, że tęskni za przyjaźnią. - Aragorn do hobbitów pod "Rozbrykanym Kucykiem".

Ale pozory mylą, jak powiadają w Shire - Merry o Aragornie.

Są zadania, które lepiej podjąć niż odrzucić, choćby u ich kresu czekała zguba. - Aragorn do Legolasa i Gimliego, podczas popasu na skraju Fangornu.

No i słowa Aragorna podczas spotkania z Eomerem:

Bo nie my, lecz ci, co przyjdą po nas, stworzą legendę naszych czasów. Zielona ziemia powiadasz? Jest w niej wiele tematów dla legendy, chociaż ją depczesz w pełnym blasku dnia.

W osobliwych czasach, tak samo jak w zwykłych, wiadomo, co się godzi - rzekł Aragorn - Dobro i zło nie zmienia się z biegiem lat. I to samo oznacza dla ludzi co dla krasnoludów albo elfów. Człowiek musi między dobrem i złem wybierać we własnym domu jak w Złotym lesie.

Gdy wielcy polegną, mniejsi muszą zastąpić ich na czele pochodu.

Gandalf do Sarumana - Zdrajcy zwykle bywają podejrzliwi

Skoro wtrącasz się do spraw Czarodziejów, musisz być przygotowany na takie przygody - Gandalf do Pippina, po przygodzie z palantirem.

Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język - Theoden o Eomerze.

Gdzie nie brak chęci, tam sposób zawsze się znajdzie. Dernhelm ( Śmiech ) do Merrego.

Kto nie umie w potrzebie rozstać się ze skarbem jest jak niewolnik w pętach. - Aragorn do Pippina, podczas pobytu w Isengardzie.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 19-07-2005 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zanim dodacie swoje cytaty, przeczytajcie cały temat i starajcie się nie powtarzać tych, które już były. Uśmiech Saurona ;D
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 15-01-2006 21:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze dwie mądrości z Władcy Pierścieni Uśmiech

Pierwsza to przysłowie z Bree, przytoczone przez Gandalfa, gdy w Rivendell mówi do Froda o Barlimanie Butterburze i o tym, czego się po nim można spodziewać:

Wprawdzie myśli mniej i wolniej, niż gada, ale gdy trzeba, przez mur na wylot widzi - jak powiadają w Bree.

Drugą wygłasza Elrond na naradzie, komentując zdradę Sarumana:

Niebezpieczna to rzecz zbyt dogłębnie studiować sztukę wroga, choćby w najlepszej intencji!

A wreszcie cytat z przemowy samego Tolkiena na uroczystości otwarcia Biblioteki Oxfordshire w dniu 14 grudnia 1956 roku:

Książki muszą toczyć boje z wieloma groźnymi nieprzyjaciółmi - lecz są one pokarmem dla umysłu. Nie jest dobrze, gdy żołądek głoduje przez długi czas, a dużo gorzej, gdy dzieje się tak w przypadku umysłu.

Jest to w zasadzie jeszcze jeden wariant ewangelicznego "nie samym chlebem żyje człowiek", ale jak ładnie sformułowany. Uśmiech Cytat pochodzi z biografii Tolkiena autorstwa Daniela Grotty. Uśmiech
Powrót do góry

Angantyr
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 102
Nieobecny(a): chadzam po dolinach Lórien, najczęściej w okolicach złotego dębu

Wysłany: 19-05-2006 10:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ten znalazłem jakiś czas temu, a przypadł mi do serca tak bardzo, że umieściłem go w opisie.

"Niedokończone Opowieści" wydanie II, Amber, Warszawa 2002, przekład Radosława Kota

"Wiedz jednak, że Los (jak nazywać go zwykły Dzieci Ziemi) zawsze zostawia szczeliny pomiędzy swymi wyrokami, a mury gmachu przeznaczenia mają liczne wyłomy i trwa to tak, aż rzecz się dopełni w chwili przez was zwanej Końcem."

Czibiak
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37
Nieobecny(a): Olsztyn, Warmia i Mazury...

Wysłany: 08-06-2006 15:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"(...)wciąż musi istnieć jakaś Prosta Droga dla tych;którym dane jest ją znaleźć." - Silmarillion,wyd.Amber 2002,str.333 Tiaaaa

Mam nadzieje,ze tego jeszcze nie bylo... boje się

Earendel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26
Nieobecny(a): życie....

Wysłany: 07-07-2006 08:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale wszystko pod słońcem musi kiedyś przeminąć i skończyć się wreszcie /Legolas, LOTR I, s. 509/

(...)dwie zwalczające się potęgi. Nieutannie ścierają się z sobą siłą myśli, lecz światło przenika w jądro ciemności, a ciemność nie dociera do światła./Haldir, LOTR I, s. 461/

Zaiste nic tak jasno nie dowodzi potęgi Czarnego Władcy jak ów rozdzwięk mącący przymierze między tymi, którzy dotychczas mu się opierają. /Haldir,LOTR I, s.457/

To tylko niewielka garstka cytatów które mnie poruszaja.Reszta jak bede miec wiecej czasu Język

"Tak się wydaje - odparł Aragorn - ale nie dajmy się złamać w ostatniej próbie(...)Musimy odejść w smutku, lecz nie w rozpaczy. Nie na zawsze przykuci jesteśmy do okręgów świata, poza nimi zaś istnieje coś więcej niż wspomnienie"
Powrót do góry

Earendel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26
Nieobecny(a): życie....

Wysłany: 07-07-2006 10:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługują na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć?Nie bądz więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nowet bowiem najmądrzejszy nie wszystko wie./Gandalf do Froda, LOTR I, s.90/

Opowieść trzeba opowiedzieć, bo inaczej nie będzie opowieścią, a mimo to najbardziej poruszające są opowieści nieopowiedziane./J.R.R.Tolkien, Listy, nr 96, s.166/

Kiedy powrócisz do żyjących krain, siądziemy pod murem w blasku słońca, śmiejąc się z minionych zgryzot, a ty wszystko mi opowiesz./Faramir do Froda, Lotr II, s.174/

"Tak się wydaje - odparł Aragorn - ale nie dajmy się złamać w ostatniej próbie(...)Musimy odejść w smutku, lecz nie w rozpaczy. Nie na zawsze przykuci jesteśmy do okręgów świata, poza nimi zaś istnieje coś więcej niż wspomnienie"
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 12-07-2006 19:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

I oto znowu kilka nie odnotowanych tu jeszcze mądrości, tym razem znalezionych w Hobbicie, którego niedawno ponownie - z nieodmienną przyjemnością - przeczytałam jednym tchem. Uśmiech

Po pierwsze, poważny komentarz narratora, który mógłby być w Śródziemiu odpowiednikiem naszego przysłowia "nie dziel skóry na niedźwiedziu..." Z przymrużeniem oka :

Wielki to błąd pomijać w rachunkach smoka, póki ten smok żyje, i to w dodatku tuż pod bokiem.

Nie lekceważąc powyższego zalecenia, pamiętajmy jednak ku naszej pociesze, że:

Każdy gad ma swoją słabość, jak mawiał mój ojciec, chociaż, o ile mi wiadomo, nie czerpał tej informacji z osobistego doświadczenia -

- jak to opisał krasnoludom Bilbo (mimo braku doświadczenia wiemy po tym, jak skończył Smaug, że jego ojciec miał rację, więc raz jeszcze możemy bezpiecznie zaufać głębokiej mądrości hobbickiej Uśmiech). Oczywiście, czy wierzymy w słabości skrzydlatych gadów, czy nie, zakodujmy sobie w pamięci (tak... na wypadek przypadkowego spotkania), że:

Mając do czynienia ze smokiem, nie sposób się z czymś nie wygadać -

- jak ostrzegał towarzyszy Balin; a i ten wiedział dobrze, co mówi. Z przymrużeniem oka

W końcu zaś, po ostrzeżeniach i pouczeniach, jak zachować się niebezpieczeństwie, posłuchajmy Thorina, tak oto filozoficznie mówiącego do Bilba:

Świat byłby weselszy, gdyby więcej jego mieszkańców tak jak ty ceniło dobre jadło, zabawę i śpiew wyżej niż górę złota.

Na szczęście są na świecie enklawy, gdzie takich mieszkańców spotyka się w całkiem sporych ilościach. Po TF tym razem ja wiem, co mówię. Królowa Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Powiedzenia, aforyzmy i mądrości ze Śródziemia (Strona 4 z 6)

Skocz do: