Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: TolkienWiki (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 07-03-2003 14:40    Temat wpisu: TolkienWiki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

http://www.thetolkienwiki.org/

The Tolkien Wiki Community Uśmiech

(Dla nierozgarniętych małe wyjaśnienie pojęcia -- Wiki to taki pomysł na strony informacyjne, najczęściej encyklopedie, które mogą być edytowane przez wszystkich, bez ograniczeń i na równych prawach -- żadnych adminów, ważnych i mniej ważnych itp. Wiki to z definicji zbiorowy wysiłek w celu zgromadzenia maksimum wiedzy z danego zakresu. Wystarczy się zarejestrować (a czasem nawet nie trzeba) i możesz być autorem encyklopedii... Jestem za )
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1148

Wysłany: 07-03-2003 20:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

tylko kto to zweryfikuje? Uśmiech Nikt Uśmiech "a więc Gandalf to był taki elf..." Uśmiech Chyba, że jednak ktoś weryfikuje więc wtedy po co każdemu dawać możliwość dopisania ewentualnych głupot? Uśmiech

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 08-03-2003 07:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

elfy napisał(a):
tylko kto to zweryfikuje? Uśmiech Nikt Uśmiech "a więc Gandalf to był taki elf..." Uśmiech Chyba, że jednak ktoś weryfikuje więc wtedy po co każdemu dawać możliwość dopisania ewentualnych głupot? Uśmiech

No więc przychodzi niejaki elfy i wpisuje coś takiego.. Ale chwilę potem przychodzi ktoś inny, kto jednak wie jak było naprawdę i nie dąży do dominacji elfów za wszelką cenę -- ten ktoś poprawia "nieudany" wpis na lepszy. Ponieważ każda strona ma historię zmian to już na zawsze będzie widać, że kolega elfy uznał Gandalfa za elfa. To skutkuje jedynie tym, że przestaje być wiarygodny w oczach innych...
Fakt, że każdy może napisać głupotę, ale też każdy może ją poprawić.. Ja rozumiem, że "Natura zawsze stoi po stronie Zła", ale trochę zaufania trzeba mieć Z przymrużeniem oka Użytkownicy weryfikują się nawzajem ponieważ każdemu zależy na tym, żeby podawane informacje były sensowne.
Zresztą na TolkienWiki trzeba się zarejestrować.. A co powiesz o polskim wydaniu Wikipedii ( http://pl.wikipedia.org/ ) gdzie każdy może pisać co chce nawet bez rejestracji, więc strony bywają podpisane jedynie adresem ip..?
To się nazywa wolność Uśmiech
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wysłany: 08-03-2003 11:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
A co powiesz o polskim wydaniu Wikipedii ( http://pl.wikipedia.org/ ) gdzie każdy może pisać co chce nawet bez rejestracji, więc strony bywają więc strony bywają podpisane jedynie adresem ip..?

Internetowe księgi gości też tak działają Uśmiech ich lektura jest faktycznie pasjonująca Z przymrużeniem oka

MiMaS napisał(a):
To się nazywa wolność Uśmiech

Owszem. Ale w przypadku encyklopedii wolność imho się nie sprawdza Elfik Jeśli wiarygodność informacji nie jest poparta czyimś osobistym autorytetem (konkretnej osoby,grupy ludzi a nie nicków internetowych) lecz oparta na "bezimiennej masie" to i tak będę musiał sięgnąć po inne kompendium/encyklopedię w celu weryfikacji.

Jednak sam pomysł jest wart imho kontynuuacji, zawsze informacja w wiki może być cenna nawet jeśli trzeba i tak ją dodatkowo sprawdzić Uśmiech

A oto co można znaleźć w http://pl.wikipedia.org/wiki/Smaug pod hasłem Smaug.
w pl.wikipedia.org napisał(a):
Smaug to postać literacka występująca w powieści Tolkiena Hobbit. Jest to ostatni smok żyjący w śródziemiu, który zgromadził olbrzymie skarby zrabowane krasnoludom. Został zabity przez człowieka Berga

Hmm, Berg czy Bard? a co to za różnica Elfik To jest "przekleństwo" takich sposobów gromadzenia informacji i o tym trzeba pamiętać przy korzystaniu z nich.

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 08-03-2003 12:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

elfy napisał(a):
Internetowe księgi gości też tak działają Uśmiech ich lektura jest faktycznie pasjonująca Z przymrużeniem oka

Złośliwość zupełnie nie potrzebna, IMHO Skrzywienie

elfy napisał(a):
A oto co można znaleźć w http://pl.wikipedia.org/wiki/Smaug pod hasłem Smaug.
[...]
Hmm, Berg czy Bard? a co to za różnica Elfik To jest "przekleństwo" takich sposobów gromadzenia informacji i o tym trzeba pamiętać przy korzystaniu z nich.

To popraw popierając to swoim autorytetem Z przymrużeniem oka

Zauważ, że wikipedia jest encyklopedią wszystkiego - wyobraź sobie jak trudno coś tak gigantycznego zrobić dobrze... Natomiast ja "zareklamowałem" TolkienWiki -- ścisła specjalizacja + zarejestrowany i identyfikowalny każdy uczestnik. Moim zdaniem to ma spore szanse, większe niż robienie encyklopedii przez kogoś jednego, czy nawet przez grupę znajomych wśród których jest osoba z nastawieniem "ja tu jestem szefem i będzie napisane jak ja chcę". Co więcej uważam, że wiki to najlepszy pomysł na encyklopedię sieciową tworzoną od zera (taka propozycja padła w temacie obok na tym forum). Jest z tym tylko jeden kłopot - do takich rzeczy ludzie muszą dorosnąć (to ten sam problem co z oprogramowaniem open source, że tak dorzucę z innej beczki).
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wysłany: 08-03-2003 12:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

MiMaS napisał(a):
elfy napisał(a):

Złośliwość zupełnie nie potrzebna, IMHO Skrzywienie

to miałbyć żart aczkolwiek podobieństwo jest uderzające, jeśli tak to odebrałeś to przepraszam

elfy napisał(a):
To popraw popierając to swoim autorytetem Z przymrużeniem oka

to wolę założyć swoją elfywiki Uśmiech i wprowadzić wszystko od początku niż poprawiać błędy innych w kółko i w kółko....

Cytat:
Jest z tym tylko jeden kłopot - do takich rzeczy ludzie muszą dorosnąć (to ten sam problem co z oprogramowaniem open souce, że tak dorzucę z innej beczki).

Możesz mi podać adres z którego mogę ściągnąć cały kod wiki + dane skoro to jest coś jak open source? Ale to szczegóły Uśmiech Moim zdaniem takie encyklopedie są bardzo słabe i pełne błędów więc warto z nich korzystać wyłącznie gdy ktoś ma dużo czasu na weryfikacje gdzie indziej a nie o to chyba chodzi?

Nie bronię nikomu korzystać z takich encyklopedii Uśmiech Dla Ciebie są one dobrym źródłem wiedzy a dla mnie nie. To wszystko.

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 08-03-2003 12:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

elfy napisał(a):
Cytat:
Jest z tym tylko jeden kłopot - do takich rzeczy ludzie muszą dorosnąć (to ten sam problem co z oprogramowaniem open source, że tak dorzucę z innej beczki).

Możesz mi podać adres z którego mogę ściągnąć cały kod wiki + dane skoro to jest coś jak open source?

Nie zrozumieliśmy się... Skrzywienie
Nie chodziło mi o to, że to jest open source (chociaż często faktycznie jest) tylko, że stwarza podobne problemy w akceptacji u ludzi o "tradycyjnym spojrzeniu" Z przymrużeniem oka Wikipedia jest na licencji FDL a oprogramowanie open source najczęściej na GPL (i pokrewnych) a te licencje są w wielu punktach i założeniach zbieżne.

A kod źródłowy tego typu projektów owszem można znaleźć w kilku miejscach w sieci - np. ostatnio mnie interesuje WakkaWiki - http://www.wakkawiki.com/

elfy napisał(a):
Moim zdaniem takie encyklopedie są bardzo słabe i pełne błędów

A jakie błędy znalazłeś w TolkienWiki?
Zresztą jeśli potraktować Twoją wypowiedż jako generalne stwierdzenie na temat "zjawiska wiki" to ja tego nie kwestionuję..
Ale jeżeli trafi się na środowisko ludzi pozytywnie nastawionych, mających faktyczną wiedzę i chcących się nią dzielić to pomysł (zauważ: pomysł) jest IMHO genialny. I mam wrażenie, że wtedy błędów będzie znacznie mniej niż w sytuacji gdy jeden człowiek zechce zrobić całą encyklopedię i będzie się obrażał że ktoś ma wątpliwości co do zawartych tam informacji..

Zresztą, podobnie jak Waść nikomu nie bronisz, tak i ja nikomu nie nakazuję korzystać Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wysłany: 08-03-2003 12:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze nikt mnie nie nazwał "Waścią" Z przymrużeniem oka Elfik

Nawet nie będę cytował bo ze wszystkim co napisałeś w powyższym wpisie się zgadzam Jestem za Uśmiech

Podsumowując: pomysł jest świetny, ale z rzetelną realizacją jest dużo kłopotów chociaż jak pokazuje tolkienwiki jest to możliwe i mam nadzieję, że uda im się utrzymać odpowiedni poziom rzetelności w przyszłości a ich baza informacji będzie się rozrastała. Do czego może się przyczynić każdy z Nas i to jest właśnie piękne, prawda MiMaS? Uśmiech

Pozdrawiam
Elfik Elfik Elfik

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: TolkienWiki (Strona 1 z 2)

Skocz do: