Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hadria
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 05-01-2006 18:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakiś czas temu zetknęłam sie ze szkicem literackim twórczości Tolkiena, którego fragment tu przytaczam i który - moim zdaniem - bardzo dobrze pokazuje esenscje "Hobbita"
Cytat:
"Hobbit" mający być jedynie narzędziem służącym oderwaniu dzieci profesora od przyziemności i skierowaniu ich umysłów na drogi wiodące ku nieskończonym połaciom świata wyobraźni, stał się w krótkim czasie swoistą Biblią zakochanych w tej prozie grup studentów, tajemną księgą, z której, dzięki dokładnej analizie niemalże każdego wyrazu, próbowano otrzymać choćby strzęp nie odkrytej jeszcze wiedzy o Śródziemiu.

Jesli chodzi o to czy Hobbit jest bajką, to pewne cechy tego gatunku pasują jak ulał:
1. niewielki utwór pisany wierszem lub prozą
2. zawiera treści dydaktyczne, nauki moralne, prawdy życiowe
3. celem jest przekazanie pewnej prawdy o człowieku u jego cechach
Powrót do góry

Avalonne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 153
Nieobecny(a): Niech łaska Valarów cię prowadzi!

Wysłany: 16-03-2007 23:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że "Hobbit" jest bardziej baśnią niż bajką. Jest to przecież całkiem spory utwór, a bajki z swej definicji gatunkowej są znacznie krótsze i przede wszystkim jednowątkowe. Baśnie natomiast rosną wraz z czytelnikiem. Lubimy je wszyscy, czytamy je jako małe dzieci, lub słuchamy ich na dobranoc, a potem czytamy je sami. Wracamy do nich po latach i nadal nas one ciekawią, tyle, że zaczynamy w nich dostrzegać rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia Z przymrużeniem oka "Hobbit" jest więc baśnią dla ludzi w każdym wieku, pod warunkiem, że są oni otwarci na to bogactwo, które nam propunują baśnie, na marzenia Z przymrużeniem oka
cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Powrót do góry

Stefan
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 13-06-2007 15:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja nie uważam żeby to była bajka, z prostego powodu - wszystkie bajki, jakie znam, są - w przeciwieństwie do Hobbita - jednowymiarowe, płaskie w 100%. Hobbit to taka mniej poważna, ale jednak powieść, albo co... Tylko bardziej swobodna niż Władca, znacznie mniej poważna. Chociaż i w WP można się natknąć na bardzo wiele zabawnych tekstów, w stylu "nie gryzłem, a nawet szczekałem niewiele" - i to zawsze najbardziej ceniłem w tych książach chwała wam, chylę czoła, dzięki , odpowiednie proporcje powagi i luzu.

Przy okazji - we Władcy były, pamiętam dobrze, kamizelki, a kto nosił garniturowe kamizelki w średniowieczu? Już dawno zauważyłem że Śródziemie to trochę średniowiecza, a trochę Anglii z I połowy XX wieku, przynajmniej w sferze takiego folkloru, zwyczajów, czy strojów. I tak sobie myślę, że zegary mogły się tam spokojnie znaleźć. Po prostu jakiś sprytny krasnolud zmajstrował coś takiego, i już...

Amarelis
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 21-12-2015 00:11    Temat wpisu: Hobbit Bajaka Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hobbit to bajka. Ale to nie jest bajeczka ktora mozna pocytac 2 letniemu dziecku i wszystko zrozumie, nie. Jest to bajka dla ludzi inteligentnych. Jest to idealna ksiazka dla zmeczonego calodniowym czytanie HOME (albo innego pobudzajacego szare komorki mozgowe dziela Elfik) Tolkienisty. Tak sobie poczytac... dla RELAKSU Śmiech
POzdrawiam Elfik

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 5 z 5)

Skocz do: