Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Etain
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 26-02-2004 17:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może uznane to zostanie za czepialstwo, ale...
"bajka- krótki utwór moralizatorski napisany wierszem lub prozą, którego bohaterami są najczęściej zwierzęta, będące symbolem cech ludzkich" -Inny słownik języka polskiego PWN.
Owszem, jest to również "historia o zmyślonej treści, opowiadana dzieciom" -ww. słownik PWN. Ta druga definicja wydaje się być trafniejsza w przypadku "Hobbita" Z przymrużeniem oka ,przy czym i tak wydaje mi się jakaś taka... nieadekwatna. 'Baśń' brzmi zdecydowanie lepiej. "Opowieść o treści fantastycznej lub legendarnej przeznaczona zwykle (aczkolwiek nie tylko) dla dzieci"... nic dodać, nic ująć. Uśmiech

Asheri
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 67

Wysłany: 30-11-2005 18:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgodnie z definicją "Hobbit" nie jest bajką, ale pomijając to... Bradziej chciałam się odnieść do określenia "dla dzieci". Według mnie jest to książka dla wszystkich albo raczej dla osób w każdym wieku, które jednak potrafią go zrozumieć. Wbrew pozorom nie wystarczy po prostu przeczytać Hobbita, poznać fabułę, bohaterów i tyle. W ta książkę trzeba się zagłębić. Sprawia bowiem wrażenie opowieści dla dzieci, ale myślę, że każdy zgodnie z samym sobą powienien w niej znaleźć jakieś głębsze myśli.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 04-01-2006 20:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Asheri napisał(a) (zobacz wpis):
Bradziej chciałam się odnieść do określenia "dla dzieci". Według mnie jest to książka dla wszystkich albo raczej dla osób w każdym wieku, które jednak potrafią go zrozumieć. Wbrew pozorom nie wystarczy po prostu przeczytać Hobbita, poznać fabułę, bohaterów i tyle. W ta książkę trzeba się zagłębić. Sprawia bowiem wrażenie opowieści dla dzieci, ale myślę, że każdy zgodnie z samym sobą powienien w niej znaleźć jakieś głębsze myśli.

Ale czy opowieść dla dzieci wyklucza zawarcie w niej głębszych mysli. Sam Tolkien z czasem zmienil zdanie o dziecięcej publiczności. W eseju O Baśni, widzi ją jako mało wymagającą, ale już w esejach obocznych wobec Kowala z Przylesia , widzi odbiorcę dziecięcego jako bardzo wymagającego.

Ja mam wrażenie, że pewna niechęć, do okreslania H jako dziela dla dzieci, wynika z obawy, że to oznacza deprecjację tej ksiązki i samego autora. Tymczasem co w tym zlego? Zresztą wiemy, że byla ona napisana wlaśnie dla dzieci, a to, że zawiera nawiązana do legendarium, że później stala się wstepem do WP, że zawiera głębsze przeslania wcale nie stoi z tym w sprzeczności. Cieszmy się, że Hobbit jest ksiązką dla dzieci, do ktorej moga sięgnąć także dorośli, czerpiąc z jej lektury wiele przyjemności. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 05-01-2006 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja uważam, że Hobbit bajką w ogóle nie jest (patrz post Etain). Niemniej jednak jest przenaczony dla osób o niższym wieku, niż Władca Pierścieni. Wiem że jest to może zbyt ogólne zdanie, gdyż WP czytają i młodsi i starsi. Jednakże dziecko 6-7 letnie z łatwościa zrozumie wszystkie watki Hobbita, co nie jest powiedziane w przypadku Władcy ( no, może pierwsza księga jakos przejdzie). Kolejny dowód, że Hobbit jest przeznaczony dla młodszej grupy wiekowej. Tylko w tym utworze Tolkiena (prozatorskim oczywiscie, i dotyczącym Śródziemia. Nie chodzi mi ani o Rudego Dzila czy Kowala) gobliny śpiewają piosenki , a pająki trolle (choć w tym przypadku należy raczej użyć nazwy trollowie) spierają się jak zjeść zdobycz (trolle umieją gotować !!!). Ponadto każda postać jest przedstawiona w sposób humorystyczny. Nie ma żadnej postaci podniosłej (poza drugorzędnym Bardem), ani też do końca złej (Smaug ma swoiste poczucie humoru i gawędzi sobie z Bilbem). Królowie przedstawieni są jako zdziecinniali starcy, mający swoje zachcianki (oprócz Elronda, który jednak nie jest tu zbyt ważną postacią). wyniosły Thorin jest opisany humorystycznie, a momentami na wpół drwiąco.
Elfy również początkowo przypominają usposobieniem latające skrzaty.
Dodatkowo książka zawiera mniej brutalności. Podczas najwiekszej bitwy Baggins leży niewidzialny i zemdlały. Takich rzeczy w WP, czy Silmarillionie po prostu nie ma. Oczywiście raz przeczytawszy, można do ksiązki tej wrócić i wiele osób to robi ( ja również), lecz niewatpliwie była ona pisana czytelników z młodszej grupy wiekowej.

A tak teraz troche off topicu
ML-u mam pytanie. W jakiej książce, lub w których publikacjach można znaleźć eseje o których piszesz? Czy znajduja się gdzieś w wersji elektronicznej?

Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 05-01-2006 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A właściwie co w tym złego, że Hobbit był pisany dla dzieci? Nie deprecjonuje to wartości tej książki Nie Nie Uśmiech
To jest jedna z tych genialnych książek, po które chętnie sięgają zarówno dorośli jak i dzieci, i każdy znajduje w niej coś dla siebie Love . To właśnie świadczy o wielkości tej książki, o uniwersalności przekazu Uśmiech
Który pisarz nie chciałby napisać tak wspaniałego dzieła? Uśmiech
Hobbit, tak jak Kubuś Puchatek, Mały Książe, Muminki, Niekończąca się historia, Bracia Lwie Serce to w tej chwili już klasyka, książki, które przetrwają wieki a ich tytuły znają niemal wszyscy Uśmiech (w przeciwieństwie do spadających meteorów literatury współczesnej Z przymrużeniem oka za kilka lat znikną w odchłani niepamięci Język )

Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

ML-u mam pytanie. W jakiej książce, lub w których publikacjach można znaleźć eseje o których piszesz? Czy znajduja się gdzieś w wersji elektronicznej?

Poszukaj: J.R.R Tolkien, Potwory i krytycy, w przekładzie T.O. Olszańskiego, zebrane są tam okolicznościowe wykłady i eseje Tolkiena, wszystkie bardzo interesujące Jestem za. Jakiś czas temu zalegała półki Taniej Książki, może jeszcze gdzieś znajdziesz- albo Allegro.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 05-01-2006 15:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 05-01-2006 15:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
W jakiej książce, lub w których publikacjach można znaleźć eseje o których piszesz? Czy znajduja się gdzieś w wersji elektronicznej?

Miedzy innymi w książce pod tytułem Potwory i Krytycy, gdzie prócz wspomnianego eseju można znaleźć największe naukowe dzieło prof. Tolkiena esej- Beowulf. Potwory i Krytycy oraz O tłumaczeniu Beowulfa, Pan Gawin i Zielony Rycerz (nie poemat lecz esej o nim), Angielski i walijski, Tajny nałóg i Adres pożegnalny do społeczności uniwersytetu oksfordzkiego.

W Polsce P&K wydało wydawnictwo Zysk i S-ka

Jeśli chcesz to mogę podesłać esej w wersji elektronicznej (chyba go gdzieś na dysku jeszcze mam Z przymrużeniem oka ). Jeżeli jesteś zainteresowany to pisz na PW.

dodane chwile potem:

Nif mnie wyminęła Super śmiech Z przymrużeniem oka Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 05-01-2006 16:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

Nifrodel i Mellorn juz Ci odpowiedzieli, gdzie możesz znaleźć esej O Baśniach. Love Drugi wspomniany przeze mnie esej Tolkien's draft introduction to "The Golden Key", niestety znajduje sie, jak na razie, wyłącznie w nowym wydaniu Smith of Wotton Major, pod red. Verlyn Flieger, i nic mi nie wiadomo by był dostepny w wersji elektronicznej.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 05-01-2006 17:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzieki za szybkie odpowiedzi Uśmiech. Książki oczywiscie poszukam.

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):

A właściwie co w tym złego, że Hobbit był pisany dla dzieci? Nie deprecjonuje to wartości tej książki Nie Nie Uśmiech
To jest jedna z tych genialnych książek, po które chętnie sięgają zarówno dorośli jak i dzieci, i każdy znajduje w niej coś dla siebie Love .

Ale ja nie uważam że Hobbit jest złą książką (irytuja jednak trochę mnie te śpiewy goblinów i elfów) W poście przedstawiłem tylko argumenty świadczące o tym że Hobbit jest bardziej dziecęcy od Władcy Pierścieni, o Silmarillionie nie wspomnę. Była to jednak pozbawiona emocji analiza. Hobbitowi ta dziecięcość nie przeszkadza, wręcz przeciwnie uczyniła go bardziej dostępnym, łatwiejszym do czytania, a przez to bardziej znanym.

Cytat:
po które chętnie sięgają zarówno dorośli jak i dzieci, i każdy znajduje w niej coś dla siebie
To jest właśnie jedna z głównych cech książek Tolkiena, które grzechem byłoby próbować negować Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 4 z 5)

Skocz do: