Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 3 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 25-04-2003 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja i tak będę się trzymać stwierdzenia, że baśń i bajka to nie to samo. Hobbit jest baśnią, nie bajką.

yossariana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106

Wysłany: 26-04-2003 11:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
A ja i tak będę się trzymać stwierdzenia, że baśń i bajka to nie to samo. Hobbit jest baśnią, nie bajką.

No jasne, że to dwie różne rzeczy.
W uproszczeniu - bajka będzie strukturą bardziej zamkniętą, ściślej określoną, zazwyczaj z przejrzystym morałem, dydaktyczna, bez niedopowiedzeń, bliska alegorii czy przypowieści, której bohaterowie są stypizowani. W Hobbicie za dużo humoru, żeby go nazwać "utworem dydaktycznym" Język .
Baśń natomiast pozostawia swobodę interpretacji czytelnikowi, który może także dopowiadać sobie elementy światam przedstawionego. Baśń często wyraża ludową mądrość, (a w Hobbicie przecież pojawiają się takie "złote myśli"), mamy walkę dobra ze złem, elementy fantastyczne, bardziej rozbudowaną charakterystykę bohaterów.
Hobbit jest baśnią, nie bajką Uśmiech , choć umiejscowiłabym go blisko granicy tych dwóch.

Powrót do góry

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 27-04-2003 15:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Yossariano: wciąż niedokładnie.
Bajką jest "Kruk i lis" Krasickiego albo "Lis i kozioł" Mickiewicza. W bajce cechy ludzi, często negatywne, przedstawione są przez jakieś symboliczne postaci. Ale przede wszystkim bajka jest utworem zazwyczaj wierszowanym...

Kacha
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 28-12-2003 22:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim skromnym zdaniem;
Hobbit może być zarówno bajką dla dzieci jak i poważną książką dla osoby dorosłej, z tym, że każdy znajdzie w nim coś innego. dostosowanego do własnego wieku czy może bardziej możliwości intelektualnych. moja przygoda z Tolkienem zaczęła się właśnie od Hobbita czytanego przez tatę na dobranoc. później wracałam do niego wiele razy. nadal to robię - a nawet przeczytałam już Hobbita sześcioletniej siostrze (trzeba strzec rodzinnych tradycji) Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 09-01-2004 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świezo po przeczytaniu Hobbita pierwsze pare razy, pod rząd zresztą Jestem rozwalony Diabelski uśmiech (czyli dobre 5 -6 lat temu), bardzo nie odpowiadało mi zaliczenie go do bajek. Teraz jednak kiedy czytam go again uważam, ze jest to bajka w pełnym znaczeniu :spox Nie jest to może Bajka-Bajeczka "dla dzieci" typu Jaś i Małgosia, ma w sobie wiecej przekazu a wspominiane miejscami Dawne Dni daja powazniejszy oddźwięk całości. Uśmiech

IMHO Hobbit jest pełen bajkowego humoru(świetnego zreszta Elfik )
Cytat:
Niewielka to przyjemność leżeć bezsilnie i słuchać, jak trolle naradzają sie, czy cię upec, czy posiekać, czy zemlec.

Cytat:
"Kto wie...może nikt z nas żywy nie wróci"- Bilbo poczuł, ze z jego załądka p[odnosi sie w górę aż do gardła okropny krzyk[...]"Piorun mnie trafił, piorun mnie trafił!"

Są to fragmenty, którymi naszpikowany jest Hobbit jak laleczka Voodoo przez które czytajac cały czas się śmieje Śmiech

----------------
Nie mogłam się powstrzymac przed dorzuceniem swoich 3 groszy do owego nieszczęsnego zegara.
Cytat:
Gdybys starł kurz z kominka, znalazłbyś pod zegarem to -rzekł Gandalf

Przecierz pod zegarem może znaczyć pod zegarem np. klepsydra stojącą na kominku....?

Calamrun
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 31-01-2004 20:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Raczej hobbit jest bajką, ale nie taką zwykłą bajką. Fakt, że Tolkien pisał ją dla swoich dzieci, ale jest to rodzaj bajki połączonej z powagą i smutkiem. Z powagą, bo przecież to wstęp do WP, jakże poważnej książki.
Ze smutkiem, bo jakże żal było Golluma Spazmy .

gen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 7

Wysłany: 31-01-2004 21:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

gloin napisał(a):
Raczej hobbit jest bajką, ale nie taką zwykłą bajką. Fakt, że Tolkien pisał ją dla swoich dzieci, ale jest to rodzaj bajki połączonej z powagą i smutkiem. Z powagą, bo przecież to wstęp do WP, jakże poważnej książki.
Ze smutkiem, bo jakże żal było Golluma Spazmy .

mnie tam żal nie było, w końcu w każdej ksiązce, bajce czy nie, musie byc jakiś zły charakter i akurat trafiło na niego Język. Uśmiech.

Bajka, nia bajka......Właściwie to co przez to rozumiecie? Jaka jest waszym zdaniem definicja bajki? Magiczne postacie, amulety, szcześliwe zakonczenie, i wróżki? Jeśli tak, to hobbit jest bajką, ale także jest nią WP. Ja pod pojęciem bajka widze cos dla dzieci, łatwe w czytaniu i rozumieniu. Coś w czym nie trzeba sie specjalnie wysilić zeby cos pojaci i co nie zawiera zadnego przekazu. A hobbit nie jest wcale taki łatwy do czytania, jest dużo dorosłych osób które by przez niego nie przebrnęły. Myśle że hobbit to taka powiedzmy poważna ksiązka udająca tylko bajkę, ale pod tym kamuflażem kryje sie coś wiecej. A zresztą, co za różnica?
Ważna że jest piękna i ma wszystko to co tak wszyscy na tym forum kochaja - ma to cos, bo napisał ją mistrz.

pozdrawiam
Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 04-02-2004 13:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Ja pod pojęciem bajka widze cos dla dzieci, łatwe w czytaniu i rozumieniu. Coś w czym nie trzeba sie specjalnie wysilić zeby cos pojaci i co nie zawiera zadnego przekazu. .

Żadnego przekazu? Zdziwienie właśnie bajki zawierają morały, a o to Ci chyba chodzi! I Hobbit ma sporo takich.
Cytat:
A hobbit nie jest wcale taki łatwy do czytania, jest dużo dorosłych osób które by przez niego nie przebrnęły

I to ma świadczyć o niebajkowości?? Zdziwienie Jest wiele bajek, których dorośli raczej nie czytają, przez które nie są w stanie "przebrnąc". Bajki może nie mają zbyt skomplikowanej struktury, są schematyczne (podobnie jak baśnie, nazywane przez niektórych "bajką magiczną"),wątki zostały skatalogowane i ponumerowane, ale to nie znaczy, że zawsze są proste, wbrew pozorom, łatwe do odczytania. Nic nowego

pisała to yossariana, ale nie wiedzieć czemu okazało się, że się nie zalogowałam, wbrew wszelkim ku temu danym. Uśmiech

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? (Strona 3 z 5)

Skocz do: